اخبار

 آخرین اخبار 

پارک ایران کوچک نماد هویتی کرج است

پارک ایران کوچک نماد هویتی کرج است
1399/12/14

 


معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان کرج گفت: پروژه پارک ملی ایران کوچک همان نماد گمشده کلانشهر کرج است که سالها در جستجوی ساختن سنگ بنای آن بودیم.


به گزارش جام جم البرز؛ غفور قاسم پور صبح  پنجشنبه در حاشیه افتتاح پارک ملی ایران کوچک که با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهور، دکتر شهبازی استاندار البرز و مجموعه مدیریت شهری افتتاح شد، اظهار داشت: پیوند هویت باغ شهری کرج در آستانه روز درختکاری با فرهنگ ایرانیانی از سراسر ایران زمین با افتتاح پارک ملی ایران کوچک جوانه زد. 

وی با اشاره به شبیه ساخت و ساخت سکونتگاه های اقوام ایرانی در پارک ایران کوچک خاطرنشان کرد: هر یک از سنگ فرش های این پارک نمادی از یک فرهنگ و سکونتگاه از سراسر ایران است؛ شبیه سازی معماری استان‌های اصفهان، یزد،خوزستان، گیلان و... همگان را به تماشای ضیافتی از معماری، فرهنگ،هنر و هویت باغ شهری می برد که سالها در جستجوی نماد سازی برای آن بودیم . 

قاسم پور با قدردانی از اهتمام مجموعه مدیریت شهری در اجرای این اقدام ماندگار گفت: با افتتاح این پارک فرهنگی، کرج نماد گمشده خود را پیدا کرد.

گفتنی است ،شهرداری کرج پروژه پارک ملی «ایران کوچک» را در زمینی به مساحت هفت هکتار در ضلع جنوب شرقی میدان جمهوری اجرا کرده است. در این پارک برخی سکونتگاه‌های اقوام ایرانی شبیه‌سازی شده است. در پارک ایران کوچک معماری استان‌های یزد، اصفهان، خوزستان، شیراز، گیلان، مازندران، بندرترکمن، خراسان و فارس را خواهید دید. در این پارک سیاه چادرایل بختیاری و لر، خانه آغاج اوی ترکمن‌ها، مُضیف خوزستان و کپر آذربایجان، بخشی از بافت روستای ابیانه و آب‌انبار یزد، ارگ بم، بازار سعد السلطنه قزوین، آسیاب بادی خراسان جنوبی، و ساباط مناطق مرکزی اجرا شده است. گفتنی است؛ طراحی و اجرای اقامتگاه و زیست بوم اقوام ایرانی در این پارک توسط دوازده گروه هنری اجرا شده است.
 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر