اخبار

 آخرین اخبار 

مصاحبه با آقای امیر حسین ارمندی، وارد کننده اولین دستگاه هوشمند تفکیک پسماند خشک از مبداء در استان البرز

زندگی آیندگان را بسازیم

زندگی آیندگان را بسازیم
1399/12/26


جام جم البرز: با گسترش شهر نشینی وافزایش جمعیت، محیط زیست ومنابع طبیعی موردتهدید جدی قرارگرفته است . دفع پسماندهای های شهری وصنعتی از مشکلات اساسی تمام کشورهای جهان می باشد. تولید روزانه صدها تن زباله در کلان شهرها ومناطق شهری وروستایی کشورودفن آنها درمحیط، موجب آلودگی محیط زیست ومنابع آبی می گردد.رفع این مشکلات وحفظ منابع برای آیندگان ضرورت استفاده از شیوه ای نو ومدرن را طلب می کند. با خبر شدیم در شهر جدید هشتگرد تلاش هایی در جهت بازیافت هوشمندپسماندصورت گرفته است بدین منظوربا جناب آقای مهندس امیر حسین ارمندی مدیر عامل شرکت پاک سازان امید شهر و وارد کننده اولین دستگاه هوشمند تفکیک پسماند خشک از مبداء در استان البرزگفتگویی انجام دادیم که ماحصل آن را در ادامه می خوانید با ما همراه باشید : 
مختصری از فعالیت های شرکت پاک سازان امیدشهر بگویید ؟ 
شرکت پاک سازان امید شهر، هم اکنون دارای 60 پرسنل در قسمت های مختلف می باشد و حدود 16 سال سابقه فعالیت در شهرداری های مناطق مختلف تهران، برج میلاد، گرمدره، وبابلسررادر کارنامه کاری خود دارد. مهندس ارمندیی افتخارداردکه به عنوان نماینده تام الاختیار، تمام امورات مربوط به خدمات شهری پروژه های فوق را به انجام رسانده است.همچنین ازسال 92 در شهرستان ساوجبلاغ وشهر جدید هشتگرد با عقد قراردادبا شهرداری این شهر به عنوان اولین مجری طرح فرهنگ سازی وآموزش پسماند خشک از مبداء فعالیت خود را آغار نموده ایم.در این مدت آموزش های لازم به شهروندان با ارائه بروشور وبسته آموزشی وتشویقی به صورت چهره به چهره صورت گرفته است. همچنین با هماهنگی شهرداری شهر جدید هشتگرد واداره آموزش وپروش شهرستان ساوجبلاغ، آموزش در مدارس شهر جدیدهشتگرد با ارائه بروشورهای آموزشی ، استقرار کلبه بازیافت در مدارس،برگزاری نمایشگاه هنرهای دستی بازیافت دانش آموزان وتوزیع بسته های تشویقی بین دانش آموزان سعی در فرهنگ سازی صحیح واصولی پسماند وبازیافت در بین دانش آموزان این شهر نموده ایم.       
از طرحی که در حال اجرا دارید بیشتر توضیح می دهید  ؟
خب - طرح های قبلی بازیافت دارای معایب واشکالاتی بود. براین اساس ما مدت 8 ماه برروی طرحی بنام هوشمند سازی تفکیک پسماند از مبداء کارکردیم . در این طرح  شهروندان ابتداپسماند تر وخشک را در منزل جداسازی می کنندوپس از ثبت نام و دانلود اپلیکشن« پاک سازان» درخواست پکیج می کنند که کیسه هایی به شهروندان داده می شود وبروشور آموزشی نیز در اختیار آنها قرار می گیرد. پس از پر شدن کیسه با اعلام در برنامه، مامور ما به درب منزل مراجعه وکیسه را وزن نموده به صورت آنلاین هزینه آن به حساب مشترک واریز می گردد. در این اپلیکشن برنامه های متنوع دیگری وجود دارد به عنوان نمونه فروشگاه هایی 25 قلم مواد شوینده وخوراکی را ارائه می دهندو شهروندان در صورت تمایل می توانند به جای پول از این فروشگاه ها درخواست کالا دهند. یک امکان دیگر هم در این اپلیکشن وجود دارد، بدین صورت که شهروندان می تواننددر قبال تحویل پسماند خشک وعدم دریافت وجه آن با اعلام در این آپ هزینه پسماند تحویلی خودرا به خیریه نیکان ماموت اهدا نمایند .


 عملکرد دستگاه تفکیک پسماند چگونه است ؟
  این دستگاه از کشور آلمان توسط یک شرکت ایرانی وارد شده است . متخصصان ایرانی با مهندسی معکوس موفق به ساخت آن وبه عنوان اولین شرکت در ایران آن را به ثبت رسانده اند.دستگاه در دونوع شهروندی وفروشگاهی ساخته شده است. دستگاه فروشگاهی فقط یک یا دونوع پسماند را فشرده می کند اما نوع شهروندی آن در سطح شهریاروستا نصب می گردد وتمام پسماندرا بازیافت می نماید. این دستگاه دارای 8 درگاه می باشدکه شامل ظروف پلاستیکی ، فلزی ،کاغذوکتاب و... می باشد. شهروندان با مراجعه به محل استقراردستگاه، پس از ثبت نام «بازیافت کارت» دریافت می کنند ودرقبال تحویل پسماندخود ازدستگاه رسید گرفته ومبلغ در کارت بازیافت آنان شارژ یا به صورت آنلاین مبلغ را دریافت نمایند. همچنین شهروندان باتفکیک پسماند از مبداء و تحویل آن به دستگاه هوشمند بازیافت می توانند در امر خیر که کمک به خیریه نیکان ماموت است سهیم‌باشند.
مزایای استفاده از این دستگاه چیست ؟
.از مشکلات اساسی در شهرستان ساوجبلاغ دفع پسماند شهر و روستاهاست. جمع آوری ودفع زباله، هزینه های زیادی بر شهرداری ها ودهیاری ها تحمیل می کند و صرفه اقتصادی برای دفع زباله ها وجود ندارد.خدمات شهری ویترین کار شهرداری ها ودهیاری ها می باشدبه طوری که شهروندان به جمع آوری صحیح زباله ها بیشترازتکمیل پروژه های عمرانی توجه نشان می دهند . این دستگاه کمتر از 5 سال است که در کشورهای اروپایی مورد استفاده قرارمی گیرد  وشاید بتوان گفت جزو تکنولوژی های نو می باشدکه وارد کشور شده است . با نصب این دستگاه در مناطق مختلف شهرزباله گردی به شدت کاهش می یابد وسلامت شهروندان ارتقاء می یابد.همچنین این کار می تواند منبع درآمدی برای شهروندان باشد. این دستگاه با را خرد وپرس نمودن مواد پسماند حجم آنها را کم می کند که با این کار، مواد بازیافتی راحت تر وبا قیمت بالاتری به فروش می رسند. 
در استان البرز چه تعداد دستگاه نصب شده است ؟ 
شرکت ما به عنوان اولین وارد کننده این دستگاه در استان البرزاست و در شهر جدید هشتگرد در فاز1، میدان شهرداری، روبروی آتش نشانی نصب شده است وطبق قراردادی که با شهرداری این شهرداریم متعهدبه نصب چهاردستگاه دیگر در فازهای 1 ، 7،4و2 شهر جدیدهستیم.
از مردم ومسئولان برای اجرای این طرح چه انتظاری دارید؟
 
رفع آلودگی های محیط زیست از وظایف مهم همه انسان هاست . طبق فرمایشات مقام معظم رهبری که فرموده اند «مسئله محیط زیست مسئله این دولت یا آن دولت،مسئله این شخص یا آن شخص ومسئله این جریان ویاآن جریان نیست بلکه موضوعی کشوری وملی است که بایدبرای حل مشکلات مرتبط با آن همه دست به دست هم دیگردهند » پس همه باید در حفظ منابع طبیعی ومحیط زیست مشارکت داشته باشیم وآن را برای آیندگان نگهداری نماییم . از شهروندان تقاضا دارم که به اجرای این طرح کمک کنند،در این راستا ما بسته های تشویقی وحمایتی برای شهروندان در نظر گرفته ایم . هماهنگی وحمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان و فرمانداران در اجرای این طرح ضروری است . ادارات مرتبط باید همکاری های بیشتری داشته باشند وروند کارها را تسریع کنند.


واما حرف پایانی .....
خوشبختانه شورای اسلامی شهرجدید هشتگرد ،شهردار قبلی( مهندس آقایی)  وشهردارفعلی ( مهندس مجذوب ) استقبال خوبی از این طرح داشته اندوجا دارد از همکاری ایشان تشکر کنم.بنده ومجموعه شرکت پاکسازان امید شهر معتقدیم  درشهر جدیدهشتگرد باید طرح های نو وجدید مورد  استفاده قرار گیردچون این شهراز نظر فضا وامکانات پتانسیل های بالایی برای اجرای پروژه ها وطرح های نوو مدرن دارد.

راه های ارتباطی:
سایت: www.paksazanomid.ir
اینستاگرام:  
paksazanomid
تلفن: 09124808835- 09124256089مهندس ارمندی، مدیر عامل شرکت پاکسازان امید
 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر