سینما؛ صنعت جادویی

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • زنان در پست های مدیریتی کمترین نقش را دارند رئیس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج، با اشاره به این که زنان در پیروزی انقلاب بیشترین سهم را داشتند، اظهار کرد: این در حالی است که در جامعه کنونی کمترین نقش را دارند و این منصفانه نیست.
  • گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد با صعود ذوب آهن و حذف سایپا گروه‌های 8 گانه لیگ قهرمانان آسیا تکمیل شد.
  • تنها یاریگرتان، خدا باشد شهید «محمد محمد پور» در سال،1340 در یکی از روستاهای شهرستان «هشترود» زمانی که قحطی و خشکسالی در آن منطقه عارض شده بود، چشم به جهان گشود. دوران کودکی و نوجوانی خود را که همراه با از کار افتادگی پدرش بود توام با سختی و مشقت فراوان در کنار خانواده ایثارگرش سپری نمود و در همان دوران کلیه امور مربوط به خانه و کشاورزی را بر دوش می کشید و جهت مرتفع شدن مشکلات مادی خانواده با دستمزد اندک به کار در خارج از منزل همت می گماشت.
  • آموزش فرهنگ رانندگی را باید از مدارس شروع کرد شهردار کرج گفت: سازمان های مردم نهاد نقش به سزایی در ارتقاء فرهنگ ترافیکی، کاهش حوادث و افزایش ایمنی در رانندگی دارند.
  • نخود مانع تغییر DNA نخود از تشکیل سلول های سرطانی ناشی از تغییر DNA جلوگیری میکند.
  • پیام های مردمی خوانندگان عزیز می توانند جهت طرح مشکلات شهری و استانی درابعاد مختلف، با شماره تلفن026-32210009دفتر تحریریه روزنامه جام جم البرز همه روزه به غیر از ایام تعطیل از ساعت 10صبح تا 15تماس بگیرند تا به نام خودشان در ستون مربوطه درج شود.
  • ایجاد بسترهای لازم برای شادی مردم رئیس کمیسیون نظارت و تحول ادرای شورای اسلامی شهر کرج گفت:دو مجتمع تفریحی گردشگری در باغ جهان و حصار کرج با همکاری بخش خصوصی احداث می شود.
  • سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب شد استاندار البرز با صدور حکمی سعید شفیعیان را به عنوان سرپرست دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری البرز منصوب کرد.
  • همایش بزرگ سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد همایش سرمایه گذاری در شهر جدید هشتگرد با حضور مهندس طاهرخانی معاون وزیر مسکن و شهرسازی در امور شهرهای جدید کشور، مهندس ارتقائی معاون عمرانی استانداری البرز و فرماندار شهر کرج، دکتر جعفری مدیر عامل شهر جدید هشتگرد، شهرداران قدیم و جدید هشتگرد و جمع زیادی از سرمایه گذاران بخش های مختلف کشور در محل پارک گلستان شهر جدید هشتگرد برگزار گردید.
  • رییس پلیس راهور گفت طرح زوج و فرد در استان قابل اجرا نیست رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان البرز خواستار در اختیار گرفتن کنترل دوربینهای شهری شد.

سینما؛ صنعت جادویی

سینما؛ صنعت جادویی
1396/1/19
12:43 1395

تقریباً یک قرن پیش پدیده ای بوجود آمد که شاید کمتر کسی فکر می کرد امروز به عنوان یکی از قطب های مهم  فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جهان تبدیل شود تا جایی که به توان از آن به عنوان صنعت جادویی یاد کرد.
«سینما» دارای پتانسیل های فراوانی در جهت جذب مخاطب داشته و در هر جای دنیا از محبوبیت بی نظیر و روز افزونی در میان علاقه مندان خود برخوردار است. پدیده ای نوظهور که در بطن خود از وجود نقاطِ عطف مهمی بهره مند بوده و از جمله می توان به روانشناسی و جامعه شناسی در بطن قصه و فضای داستان اشاره داشت که  البته در این میان نمی توان از وجود «قهرمان» رویای همیشگی بشر نیز چشم برداشت.
«سینما» به عنوان هنر هفتم علاوه بر بهره بردن از هنرهای دیگر نیز امروزه آن گونه هنرنمایی می کند که خود را به عنوان صنعت مکمل در جهت شناخت صنعت های دیگر هم معرفی می کند، به طوری که همین ویژگی ممتاز این فرصت طلایی را به وجود آورده است تا کشورهای ابرقدرت جهان با برنامه ریزی مناسب از این صنعت جادویی در جهت سیاست های کلان خود نیز بهره برداری کنند که با نگاهی به تاریخ جهان می توان به صحت این قضیه به روشنی تا به امروز پی برد!
بنابراین با شناخت بر جایگاه صنعت سینما می توان اینگونه تعبیر کرد که نقش سینما در سیاست امروز جهان نیز بسیار مهم و تاثیرگذار می باشد  و در همین زمینه می توان به کشورهایی نظیر آمریکا، فرانسه، ایتالیا، هندوستان و حتی چین و ژاپن اشاره داشت که هر گونه دغدغه و سرمایه گذاری در جهات مختلف را از طریق صنعت سینما به جامعه خود تزریق می کنند و اتفاقاً با موفقیت چشمگیری هم مواجه می شوند. اما سئوال اینکه کشور عزیزمان ایران چقدر توانسته است از این صنعت جادویی در جهت سیاست های کلان در زمینه های مختلف بهره مند شود؟! آیا سینمای پیر ایران که زمانی ریشه در بنیه های ملی و فرهنگی داشته و موفقیت به سزایی داشته است، امروزه در چه حال و احوالی به سر می برد؟ آیا زبان مشترکی مابین دولتمردان و سینماگران وجود دارد؟ و یا اینکه اصلاً سینمای ایران توانسته خود را در قامتِ صنعت و صنعت گری با توجه به تمامی زوایای آن معرفی کند؟ شاید به توان بهترین پاسخ را در آثارِ مختلف ارائه شده و یا گپ و گفتگوهای صمیمی و رسمی در گزارشات و مصاحبه های خود سینماگران، مسئولین و کارشناسان جستجو کرد! اما آنچه به واقع برداشت می شود این است که با وجود پتانسیل های فراوانی که در زمینه های مختلف سینمای ایران یافت می شود اما گویی هنوز مسیر برای صنعت شدن سینمای ایران هموار نشده است و اینکه سینما و سینماگران ایرانی امروزه اصلاً حال و روز خوشی ندارند! چه برسد به اینکه به عنوان قطب راهگشا بوده و یا اینکه از آنها در شرایط عالی انتظارِ حافظِ فرهنگ و تمدن فرزانگان جهان بودن را انتظار داشت. اما به هر جهت با توجه به بررسی تمامی جوانب می توان اذعان داشت با برنامه ریزی مناسب در جهات مختلف می توان به صنعت جادویی امروز ِجهان دست یافت که البته این خود مستلزمِ همکاری و همیاری بیشتری از سوی متخصصین و مسئولین امر می باشد. اما شاید بهترین حالت برای این صنعت جادویی در کشورمان ایجاد یک زبانِ مناسب بین فرهنگ ها و عقاید مختلف باشد تا با ایجاد وحدت و یکدستی با تکیه بر ارزش های مختلف فردی و اجتماعی بتوان به هدف مورد نظر دست یافت و در میان می توان از تجربیات پیشکسوتان سینمای ایران نیز به درستی بهره برد و از طرفی با سرمایه گذاری بر روی جوانان با استعداد و نخبه و همچنین سیاست های زیرساختی و تشکیلاتی نیز مسیر را برای صنعتی شدن این صنعت جادویی هموار نمود.                                                   
علی عینی

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر