تفاوت های ازدواج مستقل با ازدواج وابسته و حمایتی

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

تفاوت های ازدواج مستقل با ازدواج وابسته و حمایتی

حمید رضاپور

تفاوت های ازدواج مستقل با ازدواج وابسته و حمایتی
1396/5/10
12:43 1395

تفاوت های ازدواج مستقل با ازدواج وابسته و حمایتی

کتاب «ازدواج در اوایل جوانی» مشتمل بر6 فصل و 204 صفحه حاوی راهکار قرآنی برای ازدواج در اوایل جوانی و فواید ازدواج حمایتی می باشد.

محتویات این کتاب ارشمند که از قرآن، نهج البلاغه و بسیاری منابع معتبر دیگر استخراج شده برای جوانان، پدران، مادران، متولیان جامعه، کارشناسان و مبلغان دینی بسیار مفید است. 

در این کتاب نگاهی نو و بدیع به فواید، دلایل، راهکارها و موانع ازدواج در اوایل جوانی شده و مطالب آن  با نگارشی ساده و روان به خواننده عرضه شده است.

حجت الاسلام منطقی سعادتی، مدیر حوزه علمیه حضرت امام صادق(ع) و امام جمعه سابق ماهدشت به عنوان مولف این کتاب، 15 سال پیش تحقیقات خود را شروع نموده و به طور جدی  4 سال در تنظیم  آن کوشش کرده است.

این کتاب در سال 1395 در انتشارات آثار دانشوران قم به چاپ رسیده و در اختیار علاقه  مندان قرار گرفته است.

در ذیل بخشی از مطالب ارایه شده به طور خلاصه آمده است:

1 ازدواج در سنین پایین تر، ساده و بدون تکلیف و با هزینه سبک است، بنابراین مشکلات اقتصادی به عنوان بزرگترین مانع تشکیل زندگی کاهش می یابد.

2 توقعات طرفین اعم از دختر و پسر و خانواده ها از یکدیگر بسیار اندک است، زیرا غالباً توقعات بی جای افراد، مانع ازدواج پایدار و عامل افزایش اختلافات است.

3 بیشتر رسومات دست و پا گیر، تشریفات غلط و رفتارهای غیر منطقی مورد توجه جوانان نیست، بلکه اغلب آنان به احساسات و عواطف انسانی نظر دارند، بنابراین ازدواج آسان و بدون تکلیف، عمدتاً در این سن امکان پذیر است.

4 دختر و پسر در سنین جوانی انگیزه زیادی برای ازدواج دارند. از این رو وادار کردن آنان به پذیرش ازدواج، نیازی به اثبات فلسفه و فایده ی ازدواج نیست.

5 - تمایلات و کشش متقابل میان پسر و دختر بسیار بالاست و آنان در اوج احساسات و عواطف انسانی هستند، این امر عشق و علاقه آنان به یکدیگر را نهادینه و تثبیت می کند و بر پایداری هر چه بیشتر زندگی آنان می افزاید.

6 شخصیت پسر و دختر در اوایل جوانی هنوز به طور کامل شکل نگرفته و بعد از ازدواج به تدریج و متناسب با یکدیگر به کمال می رسد، به همین دلیل سازگاری آنان در زندگی بیشتر است و آمار طلاق نیز به تبع آن کمتر خواهد بود.

 7 وابستگی دختر و پسر به والدین در اوایل زندگی نیز مانند دوران کودکی و نوجوانی وجود دارد. همین امر موجب انتقال تجربیات ذی قیمت والدین به آن ها می شود. همچنین گسست نسلی که معمولاً در ازدواج های دیر هنگام اتفاق می افتد در این جا به کلی از بین می رود.

8 اطاعت پذیری فرزندان و وابستگی آن ها موجب افزایش محبت بین زوجین و والدین می گردد. چرا که محبت و احترام به خانواده ها (والدین پسر و دختر) از سوی طرفین، سرمایه بزرگی برای حفظ و پشتیبانی از نهاد خانواده نوپاست.

9 جوانان در سنین بلوغ، پاکی و صداقت بیشتری دارند و اغلب از انحرافات و آسیب های اخلاقی به دور هستند، از این رو ازدواج آنان در اوایل جوانی، جامعه را از آلودگی ها پاک کرده و معضلات اخلاقی و اجتماعی را از میان بر می دارد.

10 ازدواج موجب افزایش مسئولیت پذیری، رشد و شکوفایی استعدادها می شود، کسانی که در ابتدای جوانی ازدواج می کنند زودتر با مسئولیت های اجتماعی مواجه شده و راحت تر به پذیرش ها رو می آورند، این امر رشد و بالندگی استعدادهای ایشان را در پی خواهد داشت.

11 امروزه فرزند آوری در سنین جوانی مورد توصیه پزشکان است و علم ثابت کرده که فرزند آوری در سال های آغازین جوانی، امکان پذیر تر و ضروری تر است و برای سلامت مادر و کودک بسیار مفید و لازم است، به ویژه که فرزند آوری در سنین پایین تر باعث کاهش فاصله سنی فرزندان با پدر و مادر و افزایش ارتباط و تاثیر گذاری های تربیتی آنان بر کودکان می شود، به علاوه خانواده ها آمادگی و حوصله بیشتری برای تربیت فرزندان خود دارند.

12- نشاط و شادابی و تازگی بین زوجین در این سن بیشتر است، زیرا کمتر در معرض مشکلات اقتصادی، اجتماعی و... قرار گرفته و تن او هنوز به انواع مصائب و ناملایمات آزرده نشده است، بنابراین در مواجهه با همسر جوان خود، عواطف و احساسات انباشته خویش را بروز می دهد.

13 فرایند انتخاب همسر با مشارکت والدین انجام می شود و مصلحت سنجی و تدبیر آنان جلوی انتخاب های احساسی و خود سرانه جوانان را می گیرد.

14 بد پسندی وسواس و سخت گیری بی مورد پسر و دختر در انتخاب همسر وجود ندارد.

علاقمندان برای تهیه این کتاب می توانند به نشانی های زیر و و یا برای عضویت در فضای مجازی و استفاده از مطالب ارزشمند به نشانی ejavani@ مراجعه کنند.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر