افزایش راندمان سیکل‏ های واقعی عملکرد توربین گازی

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

افزایش راندمان سیکل‏ های واقعی عملکرد توربین گازی

افزایش راندمان سیکل‏ های واقعی عملکرد توربین گازی
1396/5/17
12:43 1395

با ملاحظات کاربردی تغییر سوخت و جذب کربن محقق می شود؛

افزایش راندمان سیکلهای واقعی عملکرد توربین گازی

محققان پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به افزایش راندمان سیکل ‏های واقعی عملکرد توربین گازی با ملاحظات کاربردی تغییر سوخت و جذب کربن شدند.

به گزارش جام جم البرز و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه مواد و انرژی ایران؛ این پروژه پژوهشی که در صنعت برق کشور و نیروگاه های توربین گاز کاربرد دارد، به منظور افزایش بازدهی و کاهش آلودگی هوا می باشد.

میلاد خودسیانی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مهندسی انرژی‏ های تجدیدپذیر پژوهشگاه و مجری این طرح اظهار داشت: در این تحقیق به بررسی افزایش راندمان سیکل ‏های واقعی عملکرد توربین گاز بر اساس تحلیل فنی عملکرد سیکل‏ های توربین گازی در وضعیت خارج از شرایط طراحی پرداخته شده است. همچنین به منظور کاهش میزان نشر گاز کربن‏ دی ‏اکسید، موضوع استفاده از سوخت ‏های جایگزین و جذب کربن نیز مورد بررسی قرار گرفته‏اند. هر کدام از سه موضوع تحلیل فنی عملکرد سیکل‏ های توربین گازی در وضعیت خارج از شرایط طراحی، استفاده از سوخت جایگزین و استفاده از جذب کربن به تنهایی در مطالعات پیشین مورد بررسی قرار گرفته ‏اند، اما به صورت بررسی همزمان این سه موضوع در کنار هم، یک موضوع جدید می‏باشد.

شبیه ‏سازی Off-design سیکل توربین گاز با استفاده از نرم‏افزار MATLAB انجام گردید. برای این شبیه‏ سازی احتیاج به استخراج معادلات منحنی ‏های مشخصه کمپرسور و توربین داشته که با استفاده از نرم ‏افزارهای اکسل و دیجیتایزر این امر صورت گرفت. با اندازه‏ گیری میدانی در محل نیروگاه، صحت مدل‏ سازی انجام شده مورد تأیید قرار گرفت.

بر اساس نتایج بدست آمده، استفاده از سوخت 100% متانول به عنوان سوخت مصرفی واحد، بیشترین افزایش راندمان را در پی خواهد داشت. استفاده از این سوخت باعث افزایش 112/1 % راندمان سیکل می‏گردد. همچنین استفاده از سوخت پایه سیکل، کمترین میزان مصرف سوخت و کمترین دبی جرمی CO2 حاصل از احتراق را در پی دارد. با استفاده از روش جذب شیمیایی کربن با حلال مونواتانول‏آمین، بین حالات بررسی شده، در حالتی که قطر و ارتفاع برج جاذب به ترتیب 5/3 متر و 10 متر باشند می‏توان تا 818/50 % از دی‏اکسیدکربن تولیدی را جذب کرد. همچنین ارتفاع و قطر برج تفکیک در میزان جذب تأثیر چندانی ندارد. کمترین مقدار دی ‏اکسیدکربن نشر شده به ازای تولید توان MW 5/15، مربوط به احتراق با سوخت گاز طبیعی و استفاده از برج جاذب با ارتفاع 10 متر و قطر 5/3 متر و همچنین برج تفکیک با قطر 5/1 متر و ارتفاع 5 متر می‏باشد که برابر با kg/s136/2 می‏باشد.

گفتنی است این پژوهش که نمونه مورد مطالعاتی آن در سیکل نیروگاه توربین گازی شهید زنبق یزد صورت گرفته، با راهنمایی دکتر حسین قدمیان و دکتر مجتبی بیگ‏ زاده و مشاوره دکتر محمد امینی انجام شده است.

 

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.