بزرگترین معضل جامعه هنری تمرکز تمامی امکانات در پایتخت است

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

بزرگترین معضل جامعه هنری تمرکز تمامی امکانات در پایتخت است

بزرگترین معضل جامعه هنری تمرکز تمامی امکانات در پایتخت است
1396/5/18
12:43 1395

کرج- خبرنگار جام جم: به بهانه پخش تیتراژ فیلم داستان پهلوان از شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران گفتگویی صمیمانه و اختصاصی را با حسن ساروقی مدير كارگاه هنري ترنج و هنرمند تواناي البرزی ساکن استان مرکزی ترتیب دادیم که حاصل این گفتگو را با هم می خوانیم:

متولد كجا هستيد؟

با سلام و احترام خدمت شما و خوانندگان روزنامه جام جم، من بچه تهرانم و دوران جواني ام را در كرج گذراندم. كرج يكي از مكان هايي بود كه ما وقتي از تهران براي ديدار عموهايم مي آمديم انگار كه به بهشت وارد می شديم. سر سبزي و هواي پاكش هميشه براي ما جالب بود باغ هاي زيبا و ميوه هاي بسيار خوش طعم و رودخانه بزرگ، زيبا و خروشانش ديدني بود. 

از این رو تا چه حدي به كرج علاقه داريد؟

بي شك دوران نوجواني و جواني و ميانسالي را در كرج و با بچه هاي خوب و با مرامش بزرگ شدم. با هم رفتيم جبهه و چند تا از بهتريناشان شهيد شدن و تنی چند هم در فعاليت هاي هنري مشغول هستند. شايد بتوان گفت نيمي از عمرم را در كرج گذراندم و خاطرات ارزشمندي در این شهر دارم. بهترين اساتيدم استاد عسگري و استاد رضا بخشي در كرج هستند. 

لطفاً سابقه اي از فعاليت هاي هنري خود را براي خوانندگان روزنامه بيان كنيد؟

من مدت 30 سال است كه در زمينه توليد فيلم هاي انيميشن فعاليت دارم و اكثر توليداتم از شبكه هاي مختلف پخش شده اند. جوانان مستعدي هم كه الان خودشان استادان اين رشته هستند كارشان را از كارگاه ترنج شروع كردند. همچون آقاي بهمن نظري و فراز شانيار. حدود 15 ساعت انيميشن كوتاه و سريال هستند که در جشنواره هاي مختلف هم مقام آورده اند. چندين اثر هم در كشورهاي اروپايي پخش شده و خوشحالم كه توانسته ام هنرم را فراتر از مرزهاي كشورم به نمايش بگذارم.

از چه طريقي به دنياي هنر وارد شديد؟

من كارم را با يک تجربه كوچك 20 ثانيه اي در انجمن سينماي جوان كرج در سال 1366 شروع كردم البته در آن دوران امكاناتي براي توليد انيميشن در انجمن نبود و من تجهيزاتي را كه مي خواستم مثل ميز نور و ميز فيلم برداري را خودم درست مي كردم. حتي دوربين سوپر هشت هم خودم با پول هايي كه جمع كرده بودم خريدم يه دوربين سوپر هشت دست دوم از خيابان پشت شهرداري تهران تهيه كردم و كارم را شروع كردم. در همان سال هاي اول كارم مقام اول انيميشن را در جشنواره شيراز كسب كرده و در ادامه هم در جشنواره هاي مختلف حضور داشتم و مقام هاي زيادي را كسب كردم. آخرين حضور هم در همين جشنواره فيلم شهر بود با فيلم ديستو پيا بود و در استان مركزي بيشترين توليد انيميشن را داريم و  در حال حاضر هم در شركت آريا صنعت تخيل در بروجرد مشغول تدريس طراحي و نقاشي كاربردي در انيميشن هستم. اکنون در حال توليد يك اثر انيميشن سينمايي در مورد حضرت زينب (س) هستيم كه با كمك خيرين در حال توليد است و از خوانندگان شما هم درخواست مي كنم ما را در توليد اين اثر ارزشمند ياري كنند.

زبان هنري را تا چه حد در پيشرفت هاي مختلف جامعه مؤثر مي دانيد؟

خيلي. البته اين را  هم بگویم كه متاسفانه هنوز كه هنوز است جامعه ما تاثير هنر را در پيشبرد اهداف فرهنگي و اجتماعي درك نكرده و بايد بگویم متأسفانه هنرمند نه در صدر می نشيند و نه قدر مي بيند. نمونه اخيرش هم مرگ استاد و هنرمند انيميشن كار وحيد نصيريان بود كه به رحمت خدا رفت و آب از آب تكان نخورد. وی در سن 46 سالگي سكته كرد و مشكلات و درگيري هاي قكري اين هنرمند بود كه در اين سن او را به رحمت خدا برد.

براي ترغيب و تشويق نسل جوان مستعد براي فعاليت در رشته هاي هنري چه راهكارهايي را توصيه مي كنيد؟

حمايت بخش دولتي و خصوصي. حمايت، حمايت و حمايت. وقتي شما اثر يك هنرمند جوان را مي خريد به او و هنرش ارزش داده ايد و همين مفيد بودن براي او بهترين تشويق خواهد بود.

به عنوان يك هنرمند مشكلات جامعه هنري را در این حوزه در چه مواردي خلاصه مي كنيد؟

اگر شما به خروجي توليدات نگاه كنيد مشخص مي شود كه مشكلات وجود دارد يا نه. البته يكي از مشكلات همه شهرهاي ما اين است كه همه چيز در پايتخت است. كار، پول و...

چه راه حل هايي را براي حل و فصل مشكلات هنرمندان در سطح استاني و ملي پيشنهاد مي كنيد؟

فقط اين را در يك كلام بگويم شما تا به حالا ديده ايد كه يك هنرمند بدون اينكه به تهران برود موفقيتي را كسب كرده باشد. البته اين خيلي كلي است در حال حاضر همه هنرمندان انيماتور در بدترين وضعيت زندگي مي كنند و فقط تعداد كمي هستند كه آن هم با مشكلات بسيار كار توليد مي كنند.

نقاط قوت و پتانسيل هاي استان البرز را در چه مواردي تبيين مي كنيد؟

نيروهاي جوان و توانمندي در همه استان ها و مخصوصاً در البرز هستند كه متاسفانه مجبورند براي پيشرفت به پايتخت بروند و همين امر كافي است. اگرروي اين سرمايه هاي جوان كار شود و سرمايه ها حفظ شوند باعث شكوفايي بيشتر البرز و همه استان هاي كشور خواهد شد. ( فرار مغزها اول از شهرستان ها شروع مي شود).

در خصوص تیتراژ فیلم «قصه های پهلوان» که به تازگی از شبکه دو پخش شده برای خوانندگان روزنامه توضیح دهید؟

اين مجموعه به كارگرداني دوست خوبم سعيد حران اف هنرمند اراكي توليد شد و از شبكه پخش شد. ايشان براي توليد يك تيتراژ شاد از ما خواست كه كار را توليد كنيم و در مدت كوتاهي كار را در كارگاه توليد فيلم و انيميشن ترنج توليد كرديم و براي پخش ارسال شد. البته كارگاه ترنج توليدات زيادي دارد و مجموعه طنزانه هم از توليدات جديد اين مجموعه است كه در فضاي مجازي پخش مي شود و كارهاي تبليغاتي با نگاهي طنز كه خوب هم جا افتاده و در استان مركزي علاقه مندان بسياري دارد.

آيا متأهل هستيد؟ چند همسر و چند فرزند داريد؟

من در بيست سالگي ازدواج كردم و یک همسر و سه فرزند دارم كه دو تا پسر و يك دخترم كه هر سه در كار فيلم سازي فعاليت دارند و سال گذشته دخترم در بخش انيميشن در مسابقات مدارس كشور مقام دوم انيميشن را آورد و پسر بزرگم هم سال گذشته فيلم انيميشنش در جشنواره نگاه نو روسيه و جشنواره اي در آمريكاي لاتين (ونزوئلا) حضور داشت و در حال حاضر هم در يك آموزشگاه نرم افزارهاي توليد انيميشن را براي دانشجويان تدريس مي كند. پسر كوچكم هم ديپلم گرافيكش را گرفته و براي خدمت سربازي آماده مي شود و همسرم هم در كار بافت تابلو  فرش هاي زيباي  ساروق فعاليت دارد. جالب است که بگویم شناسنامه همه بچه هاي من ثبت كرج بوده و به اين موضوع افتخار مي كنيم.

اگر مطلبي عنوان نشده بيان كنيد:

در پايان از شما دعوت مي كنم از شهر زيبا و معنوي ساروق (پايتخت قرآن و قالي ساروق) ديدن كنيد. همان طور كه مي دانيد كربلايي كاظم ساروقي درسن جواني  و در امام زادگان 72تن ساروق در عين بي سوادي حافظ كل قرآن شد و قالي هاي بسيار معرف و زيباي ساروق بسيار ارزشمند و قيمتي است. در پايان از رياست و پرسنل محترم و فرهنگ دوست روزنامه جام جم البرز كه لطف كرديد و وقت گذاشتيد و به اينجانب محبت داشتید متشكرم. اميدوارم صحبت هاي بنده مشوق جوانان و هنرمندان استان هنر پرور و مردم با صفاي شهرم کرج و استان البرز باشد. بي شك من هر جا كه باشم لطف و صفاي شهرم كرج را فراموش نخواهم كرد .

از این که وقت خود را در اختیار جام جم گذاشتید، متشکریم.

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر