در گفت و گو با دکتر سایان مطرح شد: باشگاه ها خالی اما قلیان سراها پُر است

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

در گفت و گو با دکتر سایان مطرح شد: باشگاه ها خالی اما قلیان سراها پُر است

در گفت و گو با دکتر سایان مطرح شد:  باشگاه ها خالی اما قلیان سراها پُر است
1396/5/21
12:43 1395

«آتش‌ به ‌اختیار» به معنی کار فرهنگی خودجوش و تمیز است؛ مقام معظم رهبری

کرج- خبرنگار جام جم: دکتر محمد حسین پور (سایان) چهره فرهنگی، هنری و ورزشی است که در چند بخش مختلف صاحب تالیفات و اختراعاتی بوده و به گفته خودش جهت ارج نهادن به بیانات رهبر انقلاب در خصوص آتش به اختیار، قرار است با همکاری سازمان صداوسیما برنامه ای جهت آموزش سبک ورزشی جدید تولید نماید. در این زمینه با وی گفت و گویی ترتیب داده ایم که حاصل آن را در پی می خوانید:

بیوگرافی

دکتر محمد حسین پور (سایان) متولد 1367 سراب تبریز و دارای دکترای پاتوبیولوژی آسیب شناسی اجتماعی از دانشگاه ساوانجی استانبول هستم.

فعالیت های فرهنگی و هنری

چهار کتاب با عناوین اقیانوس غم (در وصف اهل بیت(ع))، مادر مریم ها (در وصف حضرت فاطمه زهرا(س))، مجرمین بهشتی (موضوع اجتماعی) و دایره المعارف هنر در جامعه و رسانه های جهانی را به رشته تحریر در آوردم که همگی به چاپ رسیده اند. همچنین آخرین کتابم با عنوان کهکشان سبز (با موضوع علمی و کشف مثلث برمودا و راز برمودا و دستور قلب به مغز و تفاوت علم آسمانی و سواد زمینی) می باشد که هنوز چاپ نشده اند.

دایره المعارف هنر در جامعه و رسانه های جهانی در 3 بخش بهداشت و سلامت، پزشکی و زیبایی و هنر و آموزش ارائه شد که در دانشگاه های هنر سراسر کشور تدریس شده و در کشور هند نیز به زبان آنها ترجمه شده و تدریس می شود. کتاب به ایتالیا نیز رفته اما هنوز ترجمه نشده است و همچنین در کشور افغانستان به زبان فارسی ترجمه شده و در حال تدریس می باشد.

قابل توجه است که تالیف و تدوین این کتاب مدت 4 سال طول کشید و برای آن تمام زندگی ام را فروختم و هزینه کردم اما هیچ حمایتی از سوی دولتمردان صورت نگرفت تنها شهرداری تعداد 25 جلد را از من خرید و  2 هزار جلد باقی مانده است.

فعالیت های ورزشی

مقام اول مسابقات آسیایی باکو 2017، قهرمان مبارزات آزاد المپیک 2016 روسیه، قهرمان 2012 ترکیه و 2014 دبی در سبک مبارزات آزاد (MMA) هستم. شاگردان زیادی دارم که همه را به صورت رایگان آموزش می دهم و با نام سبک سایان با عنوان ساکاریوها نامیده می شوند. به دلیل تبعیض ها بین افرادی که دارا و ندار هستند و افرادی که حتی امکان پرداخت ماهیانه 50 هزار تومان را نیز برای باشگاه ندارند و علاوه بر آن هزینه های لباس، متریال و تجهیزات بسیار بالاست و چون خودم درد کشیده بودم و از خانواده های مرفه نبودم لذا درد اینها را خوب حس می کردم و به همین منظور  شروع به آموزش رایگان کردم. اکنون بالغ بر 300 شاگرد در کرج دارم. خیلی ها علاقمند ورزش هستند اما چون هزینه تامین را ندارند متاسفانه به سمت قلیان و سیگار و مواد می روند لذا می بینیم الان باشگاه ها خالی است اما قلیان سراها پُر. از طرفی متاسفانه از سوی مسئولان نه حمایت ورزشی می شود، نه هزینه های ورزشی کم می شود و نه تجلیل مناسبی از قهرمانان ورزشی صورت می گیرد. سبک رزمی عرفانی سایان از لحاظ ادبیات، عرفان، فلسفه و دانش کامل است و ابداع کننده 10 هزار تکنیک کاربردی دارای نام است. سبک دارای اساسنامه و صاحب الفبای خاص خودش است و به خاطر عنوان سایان، اسامی همه با حرف «س» شروع شده است.  چرا از ورزش ها و سبک هایی مثل کاراته که برای ژاپن و تکواندو که برای کره است حمایت می شود اما سبکی که به طور کامل مربوطه به ایران است حمایت صورت نمی گیرد و کسی که باید مجوز بدهد اصلا از آن سر در نمی آورد.

آموزش تلویزیونی ورزش رزمی

با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، «آتش به اختیار» بودن فقط در حوزه جنگ سخت نیست، همین ابداع فرهنگ خودش آتش به اختیار است. در همین زمینه با توجه به مذاکرات متوالی با مسئولان صدا و سیما موفق شدیم بعد از مدتها مجوز آموزش رزمی از شبکه سراسری «شما» را بگیریم و در  14 قسمت به نیت چهارده معصوم مهمان خانه های مردم باشیم. هدف از تولید این برنامه این است که جوانان هم آموزش صحیح ورزش را فرا بگیرند و هم درک کنند که ورزش تنها برای جنگ نیست بلکه برای آمادگی جهت مقابله با مشکلات زندگی است. آیا شعارهای زیبا مثل ساخت پل و ساخت مترو به شهر زیبایی می دهند یا جوان زیبا و سالم و شاد؟ اگر زیباترین شهربازی ها هم را بسازند ولی جوانان بیکار و بی پول باشند آن شهر به قبرستان تبدیل می شود اما می توان بدون هزینه با جوان های شاد بدترین خرابه ها را روشن کرد. پارک خوب را می سازید جوان بیکار باشد بیکاری به ناهنجاری ها کشیده می شود، دعواها و اعتیاد و شیطان پرستی و.... کشیده می شود و مقصر کار همین دولتمردان هستند.

حرف آخر

از سرپرست محترم روزنامه جام جم در استان البرز به خاطر نگاه ویژه ای که داشتند تشکر می کنم و همچنین از آقای ولی ابراهیمی از پیشکسوتان مطبوعات استان نیز قدردانی می کنم که از ابتدا یار و یاور بنده بودند.

گفت و گو: حمید رضاپور

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر