پرداخت آنی وام ازدواج در نوبت ماندگان سایر بانک ها؛ بدون محدودیت

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 

پرداخت آنی وام ازدواج در نوبت ماندگان سایر بانک ها؛ بدون محدودیت

پرداخت آنی وام ازدواج در نوبت ماندگان سایر بانک ها؛ بدون محدودیت
1396/5/30
12:43 1395

رئیس اداره امور شعب بانک مهر ایران در استان البرز اعلام کرد:

پرداخت آنی وام ازدواج در نوبت ماندگان سایر بانک ها؛ بدون محدودیت

سالیانی است که از تاسیس اولین بانک در ایران می گذرد و به ویژه در سال های گذشته از سوی مراجع عظام تقلید و علما به ربوی بودن این نوع بانکداری اعتراض و بر رعایت اصول بانکداری اسلامی تاکید می کنند.

کرج- خبرنگار جام جم: در آستانه فرارسیدن سالروز بانکداری اسلامی، با امیر شریفی رئیس اداره امور شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران در استان البرز گفت و گویی انجام داده ایم که حاصل آن را با هم می خوانیم:

حجت باید تمام شود

در خصوص ربا داریم که ربا دهنده، ربا گیرنده و واسط ربا هر سه به یک میزان مقصر هستند. تاکنون بانکی با این ویژگی های اسلامی نبوده اما حالا بانکی با این ویژگی ها وجود دارد. وقت آن رسیده که خودمان را به جایی وصل کنیم و بگوییم فقط کار قرآنی انجام می دهیم. اگر اعتماد داریم راه این است. بر من وظیفه است که با سِمتی که دارم حجت را تمام کنم و به اطلاع عموم برسانم که چنین بانکی است که تمام فعالیت های بانکی را به صورت اسلامی فراهم کرده تا ان شاءا... حجت را برای مشتری تمام کند.

گرفتن وام کراهت دارد

خدمات ما در این حوزه مثل بانک های دیگر نیست اما ویژه تر هم نیست. مثل بانک های دیگر نیست چون در آن سود تعریف نشده است. در تسهیلات مسکن امور مشارکتی یا جعاله استفاده می کنند. در هر دوی این عقود سود متصور است اما در بانک  قرض الحسنه مهر ایران کارمزد گرفته می شود. در مجموع گرفتن وام کراهت دارد و قرض الحسنه تنها عقدی است که در قرآن مطرح شده است و در این رابطه 13 آیه داریم که 6 آیه در مورد فضیلت قرض الحسنه و  7 آیه درباره قبح ربا می باشد و به عنوان نقشه راه اقتصادی باید مورد استفاده قرار گیرد و با قوانین و شرع منطبق گردد. کارمزد یعنی بابت کاری که انجام می دهیم مزد می گیریم. اگر قبل از شروع سال مالی بخواهد تسویه کند بانک حق ندارد کارمزد بدهد چون کاری انجام نداده و تخفیف برای باقی مانده کارمزدها لحاظ خواهد شد.

طرح وام ازدواج

اکنون تعداد زیادی از افراد در صف وام ازدواج در سایر بانک ها هستند. در بانک قرض الحسنه مهر ایران که تمام تسهیلات 4 درصدی است همین وام هم 4 درصدی است. خوشبختانه ما در سطح کشور عملکرد خوبی داشته ایم و در البرز در 3 سال متوالی صف وام ازدواج صفر بوده است یعنی کسی را نداریم که ثبت نام کند و در صف بماند. چون قرار این است وام های معطل مانده تا آخر شهریور جمع شود و با سهمیه ای که اعلام کردیم ما در این فاصله زمانی یک ماه جلوتر هستیم و برای ماه آینده را هم پرداخت کردیم. اعلام می کنیم تمام آنهایی که در بانک های دیگر در نوبت قرار گرفته اند و بانک ها با آنها همکاری نکرده اند، سایت ما باز است و مدارک همان مدارک و حتی منعطف تر است در آن ثبت نام کنند. خیلی ها وقتی وام ازدواج را از بانک قرض الحسنه مهر ایران می گیرند پایه اقتصاد خانواده شان را نیز به همان صورت قرض الحسنه پایه گذاری می کنند یعنی تصمیم می گیرند در زندگی شان ربا وارد نشود. در ضمن بعضی ها چون وام را می گیرند و موعد ازدواج شان چندماه بعد است، این امکان را فراهم کرده ایم که اگر پول در حسابشان بماند اگر توان پرداخت قسط را داشته باشند از کنار آن یک وام دیگر قرض الحسنه به اندازه همین وام ازدواج بگیرند و در اقساط از 6 تا 60 ماه برگردانند.

فقط ازدواج اول

بخشنامه بانک مرکزی در خصوص تسهیلات برای ازدواج می گوید فقط ازدواج اول و تاریخ عقد  ملاک است. ممکن است یک نفر سابقه ازدواج داشته باشد ولی در زمانی که نامزد یا عقد بوده به هر دلیل متارکه کرده و شناسنامه هم اصلاح شده و در عقدنامه هم ذکر نشده که سابقه ازدواج دارد لذا به او وام تعلق می گیرد.

طرح های پیوند (1) و پیوند (2)

این طرح ها برای ازدواج جوانان در نظر گرفته شده است. شخص اگر بتواند در مقاطع زمانی ماهیانه و فصلی یا شش ماه یک بار یا سالیانه مبالغی را در حساب خودش بگذارد، این پول تجمیع می شود ضمن اینکه خود مبلغ قابل استفاده خواهد بود وامی هم تا سقف 40 میلیون تومان برای طرح پیوند (1) و 80 میلیون تومان برای طرح پیوند (2) به مدت پنج سال پرداخت می شود که در واقع برنامه ریزی آینده است.

طرح بانکداری اجتماعی

سقف وام در این طرح 30 میلیون تومان است به این صورت که صندوقی در بانک ایجاد می شود به نام بانکداری اجتماعی با عناوین مختلف اشتغال، نیازها و احتیاجات ضروری، بیماری و... که در این قالب ها کدها و سرفصل های مختلفی وجود دارد. حسابی افتتاح می شود و کارهای بانکی شان را با همان حساب انجام می دهند و به میزان عملکرد حساب و توان مالی مشتری، تا سقف 30 میلیون تومان وام پرداخت می کنیم. اقساط هم از 6 تا 60 ماه با همان کارمزد 4 درصد خواهد بود. مشتری ها اگر پولی در حساب شان بوده، چون بانک از قِبل پول های اینها وام داده و سرمایه گذاری جانبی نداشته، به خاطر همین میانگین حساب از روز اول افتتاح حساب در نظر گرفته می شود تا زمانی که درخواست تسهیلات دارند و می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند و تسهیلاتی انتخاب کنند که اقساط کوتاه تر و متعادل تر داشته باشد.

مژده به دارندگان دستگاه پوز

تمامی دارندگان دستگاه های پوز فروشگاهی ضمن اینکه می توانند از خدمات بانکی استفاده کنند در صورت نیاز می توانند تقاضای وام داشته باشند. این تسهیلات تا 20 میلیون تومان برای خودشان و اگر میانگین بالاتری داشته باشند به افراد درجه یک خانواده شان و در صورت بیمه کردن پرسنل شان به کارکنان و حتی افراد درجه یک خانواده همسر با معرفی نامه وام تعلق می گیرد. هدف از این تسهیلات تسری فرهنگ اسلامی قرض الحسنه در جامعه است.

خدمات ویژه به شرکت ها و سازمان ها

شرکت ها و سازمان ها هم می توانند از خدمات بانک برای پرداخت حقوق، بن کارت ها، کارت های هدیه استفاده کنند. همچنین بین 18 تا 300 درصد میانگین حساب شرکت را اعتبار قرار می دهیم در دست شان و از منابع بانک به پرسنل شان وام می دهیم. ولی مواردی هم هست که شرکتی از منابع خودش به پرسنل وام پرداخت کرده و این مبالغ از تراز مالی خارج و در سرفصل وام ها قرار گرفته و مقرر است در دراز مدت به شرکت برگردد لذا پیشنهاد می هیم که وام ها را کلاً به عهده می گیریم و خودمان پرداخت می کنیم و شرکت وام هایی که به پرسنل پرداخت کرده، می تواند در درازمدت وصول کند و به تزارنامه شرکت در حوزه اشتفال افزوده شود لذا چرخه تولید را حمایت کند. بعضی مواقع می بینیم شرکتی 10 میلیارد وام را به پرسنل داده و خودش با 28 درصد از بانکی برای سرمایه در گردش تسهیلات گرفته است لذا ما این طرح را ارائه می دهیم که شرکت ها هم وام سنگین نگیرند و از سوی دیگر با اعطای این تسهیلات بانکی قیمت تمام شده کالای ایرانی پایین تر می آید و مزیت رقابتی نیز ایجاد می شود.

اصل مشتری مداری

مشتری مداری مجموعه به این نیست که تبلیغ کنیم، بلکه از زمانی که اقدام به معرفی محصول می کنیم شروع می شود و تا زمانی که مشتری خدمات را بگیرد و خدمات مستهلک شود مثل وام که وثیقه را برگشت می دهیم، باز هم نیاز به تکنیک مشتری مداری دارد.

ثروت بانک ها، اعتماد مردم است

اینکه بگوییم کسی وام بگیرد ولی کسی را برای ضمانتش نداشته باشد احتمالش کم است. مشتری را قبل از بانک، خانواده اش می شناسند و وقتی خانواده اش اعتماد نمی کند، برای بانک زنگ خطر است. ادارات و شرکت ها هم کسر از حقوق صادر نمی کنند به این دلیل است که به هیچ عنوان برای کارگر و کارمند امنیت شغلی قائل نیستند. از این رو نمی خواهند تعهد ایجاد کنند که تا زمان  تسویه، او را نگه دارند. بانک تضمین را برای کاهش ریسک می گیرد چون این پول ها مربوط به خود مردم است و هیچ بانکی به ذات خود ثروتمند نیست بلکه ثروت بانک ها، اعتماد مردم است. بانک تنها مجموعه است که هرچقدر بدهکار تر باشد، معتبرتر است یعنی اعتماد عموم بیشتر است که بیایند پول بگذارند. ما تضمین را نه بسیار سهل و نه بسیار سخت می گیریم. تضمینی می گیریم که ریسک مان را پوشش دهد و الزاماً کسر از حقوق هم نیست، اوراق مشارکت، سهام و جواز کسب برای کاسب هایی که گردش مالی آنها از یک سازمان بیشتر است هم قبول می کنیم.

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر