اخبار

 آخرین اخبار 

در نشست خبری سرپرست دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی استان البرز عنوان شد: محرومیت زدایی و اشاعه فرهنگ رضوی؛ ماموریت دفاتر آستان قدس رضوی در استان ها

حمید رضاپور

در نشست خبری سرپرست دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی استان البرز عنوان شد:  محرومیت زدایی و اشاعه فرهنگ رضوی؛ ماموریت دفاتر آستان قدس رضوی در استان ها
1396/8/20

نشست خبری سرپرست نمایندگی آستان قدس رضوی استان البرز به مناسبت دهه آخر صفر و تشریح اقدامات صورت گرفته این سرپرستی برگزار شد.

کرج - خبرنگار جام جم: عباس قاضی خانی سرپرست دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان البرز با بیان اینکه مبنای فعالیت های جدید آستان قدس رضوی تمرکز بر محرومیت زدایی و اشاعه فرهنگ رضوی است، گفت: شناسایی محرومین از مساجد، حسینیه ها، خیریه ها، کمیته امداد و بهزیستی می باشد و پس از شناسایی توسط خادم یارانی که درخواست خادمی داشته اند مورد رسیدگی قرار می گیرند.

وی در خصوص نحوه نام نویسی خادمین هم بیان داشت: افراد می توانند با مراجعه به سایت آستان قدس رضوی نسبت به ثبت نام خادمی در استان مورد نظر و نسبت به توانایی هایشان اقدام کنند.

قاضی زاده همچنین ترویج سیره و معارف رضوی را وظیفه معاونت امور فرهنگی و اجتماعی و بخش اجرایی کارها را نیز بر عهده کمیته فرهنگی عنوان کرد و اظهار داشت: حضور خادمان آستان قدس در دهه کرامت، اعزام محرومین و بار اولی های بالای 40 سال سن از دیگر وظایف دفتر سرپرستی است.

وی افزود: برخی محرومین و بار اولی ها توسط ارگان هایی مانند بسیج شناسایی می شوند و پس از تائید توسط ائمه جماعت مساجد اعزام می شوند و بخش دیگری از محرومان نیز توسط کمیته امداد و بهزیستی معرفی شده و برخی از جانبازان و خانواده های معزز شهدا نیز با معرفی بنیاد شهید اعزام شده اند، در ادامه نیز اعزام ایتام را در برنامه داریم.

عیادت و دلجویی از جانبازان و بیماران زمین گیر در منزل و بیمارستان و دیدار با خانواده های معزز شهدا از دیگر برنامه هایی بود که سرپرست نمایندگی آستان قدس رضوی استان البرز به آنها پرداخت.

وی با اشاره به اجرای 200 برنامه در دهه کرامت امسال در استان البرز، برخی از مهمترین این برنامه ها را اینچنین برشمرد: حضور خادمان حرم رضوی تحت برنامه در سایه خورشید در شهرها و شهرستان های استان، اعزام کاروان پیاده رو از استان البرز که از قدمگاه تا مشهد را پیاده روی کردند و سه روز میهمان حضرت بودند، ارائه کمک های نقدی به محرومین توسط خادمین مالی، ارائه خدمات مشاوره ای توسط مشاورین خادم یار و ترمیم و اصلاح لوله آب شرب روستای جاوه اشتهارد که ساکنین به دلیل آب خراب روستا در حال کوچ بودند.

قاضی زاده در ادامه از اعطای 400 کیف و لوازم التحریر از سوی آستان قدس با کمک خیرین به مددجویان کمیته امداد و اعزام 2200 نفر اعزام اولی به مشهد مقدس اشاره کرد.

وی از ثبت نام 1700 نفر از استان البرز در طرح خادم یاری و برگزاری دوره آموزشی برای 600 متقاضی و صدور حکم برای400 نفر خبر داد و افزود: متقاضیان پس از گذران دوره آموزشی گزینش می شوند و به آستان قدس معرفی می شوند.

سرپرست نمایندگی آستان قدس رضوی استان البرز به ایجاد و راه اندازی کانون های خادم یاری سازمانی، محلی و تخصصی در قالب کمک به محرومان و نیز برنامه ریزی جهت افتتاح 5 دفتر نمایندگی آستان قدس در نظرآباد، کوهسار، فردیس، ماهدشت و چهارباغ با هماهنگی ائمه جمعه خبر داد.

وی از احداث دارالشفای امام رضا (ع) در استان خبر داد و گفت: قطعه زمین یک هکتاری پایین امامزاده محمد(ع) توسط شهردار و شورای اسلامی شهر دوره قبل به آستان قدس رضوی تحویل شده است که به محض تایید و تصویب در آستان قدس، عملیات احداث دارالشفا آغاز خواهد شد و همچنین در حال رایزنی برای گرفتن زمینی جهت دفتر سرپرستی و مجموعه فرهنگی هستیم.

قاضی زاده به کمبود وقف در استان البرز اشاره کرد و گفت: متاسفانه سهم استان البرز بیش از یک درصد وقف را شامل نمی شود لذا یکی از برنامه هایمان اشاعه و نهادینه کردن فرهنگ وقف است و بنا داریم همایشی در همین زمینه برگزار کنیم.

وی خبر خوشی نیز برای مردم داشت مبنی بر اینکه افرادی که دوست دارند به آستان مقدس امام رضا (ع) کمک کنند از این پس می توانند از طریق سرپرستی و مساجد سطح شهر این کار را انجام دهند چرا که فیش های آستان قدس به استان ها نیز داده شده تا بتوانند از نذورات در استان ها نیز جمع آوری گردند.

سرپرست نمایندگی آستان قدس رضوی استان البرز تاکید کرد: اگر واقف اعلام کرده باشد که وقف و نذرش برای آستان قدس باشد چاره ای جز ارسال به آستان نیست مگر در موارد فاسد شدنی و مواردی که امکان ارسال نباشد و در غیر این صورت با هماهنگی آستان قدس موارد وقفی در خود استان مصرف می گردد.

قاضی زاده در بخش دیگری از سخنان برنامه های نمایندگی آستان قدس رضوی استان البرز در دهه آخر ماه صفر را این چنین برشمرد: دیدار با محرومین و بیماران صعب العلاج، دیدار با خانواده های معزز شهیدان، اعزام نیروهای جهادی و پزشکان و دندانپزشکان به مناطق محروم، اعزام مبلغین، اجرای مراسم تعزیه خوانی، برگزاری مسابقات قرآنی، برگزاری مراسم عزاداری در دانشگاه ها و مراکز دانش آموزی، برگزاری طرح 100 روضه خانگی و برگزاری آیین خطبه خوانی در شب شهادت حضرت امام رضا(ع) که برای اولین بار علاوه بر آستان قدس رضوی در مراکز استان ها نیز اجرا می شود.

وی همچنین از مشارکت آستان قدس رضوی جهت طرح های اقتصادی در استان خبر داد و ویژگی های شاخص طرح ها را مقرون به صرفه بودن، کارآفرین بودن و توجه به محرومین ذکر کرد و افزود: افرادی که طرح اقتصادی دارند و می خواهند در استان سرمایه گذاری کنند می توانند طرح خود را به دفتر سرپرستی آستان در استان ارائه دهند تا بعد از بررسی و تصویب در آستان فرآفرآفریقدس رضوی به مرحله اجرا در آید.

سرپرست نمایندگی آستان قدس رضوی استان البرز در پایان اعلام داشت: چنانچه افرادی از موقوفاتی در استان خبر دارند که متعلق به آستان قدس رضوی می باشد اما تصرف و غصب شده است به ما اطلاع دهند، از طریق مراجع قضایی می توانیم پیگیر موضوع باشیم.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر