کوالا یک جانورِ تنبل نیست

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • خرمالو ضد کم خونی افراد مبتلا به کم‌خونی "خرمالو" بخورند. خبرنگار جام جم البرز: میوه خرمالو سرشار از ویتامین های آ، ب و ث است همچنین حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، گوگرد، آهن، فسفر، منیزیم و پتاسیم است.
  • بسیج، خانه من است خبرنگار جام جم البرز: شهيد «سيد مصطفي حسيني» در بيست وششم بهمن ماه 1343 دريك خانواده مذهبي در چهارصد دستگاه كرج متولد شد. با پیروزی انقلاب و با تشکیل سپاه و پس از آن بسيج در سال 58، به سوي اين بازوان انقلاب رفت و اولين دوره آموزشي خود را طي نمود.
  • بررسی مشکلات داروسازان البرزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درحاشیه بازدید از شرکت داروسازی سها : مواد اولیه صنعت داروسازی با ارز 4200 تومانی وارد نمی شود.
  • آبشاری با هفت چشمه دل انگیز و دیدنی آبشار هفت چشمه، در کیلومتر۱۷ جاده کرج - چالوس و در نزدیکی روستای ارنگه واقع شده است.
  • آیا بیمار من پس از سکته مغزی می تواند راه برود؟ وقتی به مجهزترین کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی البرز به نام مجتمع نشاط مراجعه کردیم از تنوع و گستردگی امکانات مفصل این مجتمع حیرت زده شدیم.
  • مسئولان ترافیکی کرج اقدام کنند مسئولان ترافیکی کرج اقدام کنند ترافیک ظهرگاهی و عصرگاهی خیابان های اصلی کرج واقعا عرصه را بر شهروندان تنگ کرده است. لطفا مسئولان ترافیکی کرج با انجام بررسی های میدانی راه حل های بهتری برای خروج از این وضعیت دشوار جستجو نمایند.
  • پیست دیزین درانتظار بازگشایی پیست بین المللی اسکی دیزین درالبرز ،پس از بارش برف مناسب بازگشایی می شود.
  • این پایان راه نیست روایت همت وخودباوری بانوی کارآفرین البرزی را دراین گزارش به تماشا بنشینید.
  • کشف 20 میلیارد ریال کالای احتکاری فرمانده انتظامی البرز گفت : 20 میلیارد ریال انواع ملزومات و نهاده های کشاورزی احتکارشده در استان کشف شد.
  • تا زمانی که کفر هست باید جنگید شهید قنواتی متولد 1339 و از رزمندگان دفاع مقدس بود . از خصوصیات بارز ایشان، صبر بود. واین را همیشه سرلوحه کار خود قرارداده بود. و همین طور به خانواده اش سفارش می کرد.

خواب کوآلا

کوالا یک جانورِ تنبل نیست

سوزان میلز

کوالا یک جانورِ تنبل نیست
1397/7/12
12:43 1395

یکی از عادت های کوالا لم دادن روی تنه ی درخت هاست. خیلی ها فکر می کنند که این کار نشانه ی تنبلی ست اما به تازگی پژوهش ها نشان داده که لم دادن کوالا راهی ست که این موجود بامزه و دوست داشتنی برای نجات از گرما انجام می دهد. کوالا روی تنه ی درخت خودش را ولو می کند تا از شر گرما در امان بماند و تابستان داغ مناطق استوایی را به خیر و خوشی پشت سر بگذارد.

کوالا لانه ندارد. بنابر این برای خلاص شدن از گرما جایی جز بالای درخت ندارد. بعضی از جانوران در گرمای شدید با نفس کشیدن عمیق و لیسیدن ِپوست، بدن ِخود راخنک می کنند. ان کار ازکوالا ساخته نیست چون اگر بخواهد این کار را انجام بدهد آب ِبدن خود را از دست بدهد.

به عبارت دیگر اگر کوالا مانند بعضی از حیوانات به لیسیدن بدن خود بپردازد ممکن است دی هیدراته شود و با زندگی خداحافظی کند. دراز کشیدن روی پوست درخت که خنک تر از اطراف است به این جانور کمک می کند تا در یک روزِداغ ِتابستانی از حرارت بدن خود کم کند. "مایکل کرنی" که یک اکولوژیست است و در دانشگاه ملبورن استرالیا کار می کند معتقد است که این یکی ازروش هایی ست که برخی از حیوانات برای فرار از گرما انتخاب می کنند.

"ناتالی بریسکو"، همکار این اکولوژیست، متوجه شد که وقتی هوا از 37 درجه ی سیلیسیوس( 98.6 درجه ی فارنهایت) بالاتر می رود کوالا گوشه گیرتر می شود. کوالا در گرمای شدید بدن خود را کش می دهد و روی تنه ی درخت دراز می کشد. بعضی از کوالاها حتی اکالیپتوس های خوراکی را ترک می کنند و بالای درختانی می روند که تنه ی خنک تری دارند و در آن جا لم بدهند. آن ها اقاقیاهای خنک را به اکالیپتوس ترجیح می دهند زیرا تنه ی اقاقیا از تنه ی اکالیپتوس خنک تر است.

دانشمندان در یک آزمایش از "اینفرارد" که دماهای مختلف را با رنگ های متفاوت نشان می دهد استفاده کردند و متوجه شدند که کوالا در دماهای گوناگون واکنش های جورواجوری از خود نشان می دهد . اقاقیا یکی از درختان مورد علاقه ی کوالاست. دمای تنه ی اقاقیا 5 درجه ی سیلیسیوس( 9 درجه ی فارنهایت ) خنک تر از دمای هوای زیستگاه کوالاست. بریسکو کارنی و گروه تحقیقاتی شان این یافته را در 4 ژوئن در نشریه ی" بیولوژی لترز" منتشر نمودند.

کارنی در این باره می گوید:" آنچه به تازگی درباره ی کوالا متوجه شده ایم می تواند نگاه ما را نسبت به این جانور تغییر دهد. کوالا به درختان هم برای تهویه ی هوا نیاز دارد و هم از آن ها به عنوان غذا استفاده می کند."

 

.

کلمه های تازه:

 

دی هیدراته شدن: ازدست دادن آب ِبدن

اکولوژیست: به دانشمندی که در رشته ی" اکولوژی" کارمی کند" اکولوژیست" گفته می شود. اکولوژی شاخه ای از علم است که به بررسی روابط میان موجودات و محیط فیزیکی ِاطرافشان می پردازد.

اوکالیپتوس: درختی است بلند و خوشبو که بیشتر در استرالیا پیدا می شود. از روغنی که از برگ های اوکالیپتوس به دست می آید در داروسازی استفاده می کنند. برگ های اوکالیپتوس خوراک کوالاست.

اینفرارد : تابش الکترومغناطیس با طول موج بلندتر از نور و کوتاه تر از امواج رادیویی

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر