دانشجویان البرزی از تپه‌های باستانی ازبکی بازدید کردند

رهبری

اخبار

 آخرین اخبار 
  • سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) بر همه مسلمانان تسلیت باد دیگر آن خنده‌ی زیبا به لب مولا نیست همه هستند ولی هیچ کسی زهرا نیست
  • حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی همه مسلمانان جهان حمایت از ولایت و رهبری مهمترین درس و الگوی حضرت فاطمه زهرا (س) برای مسلمانان است.
  • سپیده کاشانی «نمای نزدیک» دریچه ای خواهد بود برای نمایاندن گوشه ای از ذوق و استعداد شما. منتظرتان هستیم تا عکس و گزیده شرح حال و نمونه ای از آثار ادبی و هنری خود را برای درج در این ستون ارسال فرمایید. شرکت شما را در این اقتراح ارج می نهیم. «نمای نزدیک»
  • تاکید بر فرهنگ سازی،با تولید برنامه های پرمخاطب نماینده ولی فقیه درالبرز: تولید برنامه هایی که با برنامه ریزی و فکر انجام شود باعث جذب مخاطب خواهد شد.
  • استفاده از ظرفیت رسانه برای آگاهی بخشی به مردم کارگروه فرهنگی مبارزه با قاچاق کالا وارز با حضور مدیرکل صداوسیما مرکز البرز برگزار شد.
  • چرا نباید یک عنکبوت را کشت؟ اگر چه عنکبوت ها ممکن است ترسناک باشند و شما آن ها را دوست نداشته باشید، ولی کشتن آن ها بیش از آن که برای خانه شما مفید باشد، مضر است.
  • پروژه ناراضی سازی مردم در چله انقلاب ملت ایران تجربه چهل سال زندگی در لوای نظام مقدس جمهوری اسلامی را پشت سر می گذارد و مسئولین نظام به ویژه مقام معظم رهبری تاکید بر هر چه باشکوه تر برگزار شدن جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی دارند. اما ظاهرا در مقام عمل ، شاد و خرسند شدن مردم در چهل سالگی نظام برای عده ای خوشایند نیست و این سخن به دلایل ذیل است:
  • نقش دوچرخه در حمل و نقل امروزه با توجه به روند فزاینده کاربرد اتومبیل های شخصی و مسائل و معضلات اقتصادی ،اجتماعی،زیست محیطی و ... که در پی داشته است،گسترش حمل و نقل عمومی و شیوه های غیر موتوری به عنوان راه حل های اساسی شناسایی شده اند.گرچه گسترش سیستم های حمل و نقل عمومی از قبیل اتوبوس و تاکسی و مترو و ... یک اقدام ارزشمند و مناسب برای کاهش بحران ترافیک در شهرهای بزرگ است، اما در کنار آن می توان با گسترش شیوه های دیگر حمل و نقل مانند دوچرخه به عنوان یک وسیله نقلیه غیر موتوری به عنوان راه حل های مکمل برای کاستن از معضلات ترافیکی استفاده کرد.
  • نشست صمیمی استاندار البرز با اهالی هنر استاندار البرز گفت : اهالی فرهنگ و هنر البرز مانع خاصی سر راه فعالیت خود ندارند.
  • پیام های مردمی توجه خوانندگان عزیز می توانند جهت طرح مشکلات شهری و استانی درابعاد مختلف، با شماره تلفن02632210009دفتر تحریریه سرپرستی روزنامه جام جم البرز همه روزه به غیر از ایام تعطیل از ساعت 10صبح تا 15تماس بگیرند تا به نام خودشان در ستون مربوطه درج شود.

در قالب چهاردهمین دوره طرح ملی ایران مرز پرگهر؛

دانشجویان البرزی از تپه‌های باستانی ازبکی بازدید کردند

دانشجویان البرزی از تپه‌های باستانی ازبکی بازدید کردند
1397/8/10
12:43 1395

در قالب چهاردهمین دوره طرح ملی ایران مرز پرگهر دانشجویان دانشگاه خوارزمی از تپه‌های باستانی ازبکی با قدمت نه هزار ساله بازدید کردند.

کرج- خبرنگار جام جم: به گزار ش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد استان البرز؛ از سوی مرکز گردشگری علمی فرهنگی معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی استان البرز و با همکاری انجمن علمی دانشجویی تاریخ دانشگاه خوارزمی دانشجویان رشته تاریخ این دانشگاه از تپه‌های باستانی ازبکی و کارخانه آراز نان ایرانیان بازدید کردند.

گفتنی است فاطمه خطیبی، کارشناس باستان‌شناس میراث فرهنگی شهرستان نظرآباد به ارائه توضیحاتی درباره تپه ازبکی پرداخت و گفت: محوطه باستانی ازبکی شامل تپه اصلی با ارتفاع بیش از 24 متر، جیران تپه، دوشان تپه، گوموش تپه، و یان تپه می‌باشد. در این محوطه هفت فصل کاوش‌های باستان شناسی انجام گرفته است که پژوهش‌ها و بررسی‌های باستان‌شناختی نشانگر قدمت حضور انسان در این شهرستان در 9 هزار سال قبل است.

وی افزود: نخستین خشت‌دست‌ساز بشر در محوطه باستانی ازبکی یافت شده‌است که هم‌اکنون در سازمان ملل نگهداری می‌شود که بیانگر تاریخ ارزشمند شهرستان نظرآباد است.

خطیبی معبد رنگین یان تپه، دستیابی ساکنان پیش از تاریخ این محوطه به سیمان، بناهای آریایی‌های اولیه، شهر و دژمادی، دیوارهای دورنگ مادی، کشف نخستین پیکره سنگی دوره مادها و فرهنگ سفال آلویی را از دیگر شگفتی‌های این محوطه باستانی برشمرد و گفت:  در این محوطه آثاری به هم پیوسته از هزاره هفتم پیش از میلاد مسیح تا دوره اسلامی ایلخانیان قابل مشاهده است.

این باستان شناس افزود: این محوطه باستانی برای نخستین بار در سال 1348 مورد شناسایی قرار گرفته و در سال 1352 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خطیبی یادآور شد: با نتایج 7 فصل کاوش علمی متناوب بین سال های 1377 تا 1384 که به همت بلند چهره ماندگار باستان‌شناسی ایران دکتر یوسف مجیدزاده انجام شده، می توان تاریخ و تمدن ایران را مورد بازخوانی و بازنویسی قرار داد.

دکتر زاگرس زند، مدرس گروه تاریخ دانشگاه خوارزمی در این بازدید گروه دانشجویی را همراهی کرده و ضمن بازدید به ارائه توضیحات تکمیلی پرداخت و گفت: سابقه فرهنگی در فلات ایران بسیار قدیمی است و هزاران سال پیش از شکل‌گیری تمدن در دیگر نقاط جهان در فلات ایران زندگی اجتماعی، پیشرفت هنر و فرهنگ وجود داشته‌است، دانشی که این مقطع بسیار مهم از آغاز تمدن بشری را آشکار می‌سازد، باستان شناسی است.

وی افزود: باستان‌شناسان در واقع؛ به دنبال کشف شیوه‌ی زندگی انسان‌های کهن هستند، این دانش زمانی اهمیت بیشتری می‌یابد که بدانیم در فلات ایران از ده‌ها هزار سال پیش برای نمونه از چهل هزار سال پیش در برخی نقاط و غارهای کهن زندگی جاری بوده است. باستان شناسی زمانی که تاریخ و دیگر علوم انسانی کارایی ندارند به کار می‌آید؛ یعنی روزگار پیش از ابداع خط و ساخت کتیبه‌ها.

 زند یادآور شد: باستان‌شناسی با کشف و شناسایی و تفسیر یافته‌های مادی خیلی ساده مانند خشت و سفال اسکلت‌ها از فرهنگ ساکنان بیش از تاریخ ایران رمزگشایی می‌کند.

وی گفت: برای شناخت ایران امروز ناچاریم به سابقه آن مراجعه کرده و با بازشناسی آن هویت خود را بشناسیم و به همین دلیل برای شناخت هویت مردمان ایرانی ناچاریم از باستان‌شناسی و انسان‌شناسی پیش از تاریخ بهره ببریم و از این جهت که بخش عمده عمر خویش را در دوران پیش از تاریخ گذرانده‌ایم نقش باستان شناسان و یافته‌های باستان‌شناسی بسیار کلیدی و راه‌گشا است. به قول معروف ایران بهشت باستان شناسان است و باستان‌شناسی کلید فهم ریشه‌های هویت و فرهنگ ایرانی است.

گفتنی است دانشجویان از محوطه باستانی ازبکی که به نام‌هایی چون ورودی دژ، حیاط دژ، اتاق نگهبان، تالار معبد، صندوقخانه، اتاق بزرگ سکودار، تالار شورا، ایوانها یا پیش‌تالارها و تالار بزرگ دژ نامگذاری شده بود بازید کردند.

قابل ذکر است در این بازدید یک روزه دانشجویان دانشگاه خوارزمی ضمن بازدید از تپه‌های باستانی ازبکی  از کارخانه آراز نان ایرانیان نیز بازدید کردند و با فرآیند تولید نان آشنا شدند.

این بازدید 28 مهرماه هم‌زمان با روز جهانی باستان شناسی برگزار شد.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر