اخبار

 آخرین اخبار 

با ایجاد و حفاظت از تاغزار

موفقیت بیابان زدایی در البرز

موفقیت بیابان زدایی در البرز
1398/3/28


طرح بیابان زدایی با ایجاد و حفاظت از تاغزار در البرز موجب تثبیت خاک در کانون ریزگرد کویر اشتهارد شده است.


خبرنگار جام جم کرج: به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز البرز، حامد فرضی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه استان البرز 45 هزار هکتار اراضی بیابانی دارد، گفت: از این سطح حدود 25 هزار هکتار کانون ریزگرد به حساب می آید که طرح های بیابان زدایی در آن اجرا شده است.
وی اضافه کرد: حدود 15 سل پیش البرز کانون ریزگردی نداشته است و اشتهارد به عنوان کویر مرطوب شناخته می شد اما در سال های اخیر با روند خشکسالی منطقه، استفاده بی رویه از منابع زیر زمینی و از بین بردن پوشش گیاهی، اشتهارد به کون ریزگرد تبدیل شده است.
اجرای حدود چهار هزار هکتار عملیات بیابانزدایی در البرز
فرضی گفت: در اجرای طرح بیابانزدایی از سال ۹۵ تاکنون ، حدود سه هزار و ۸۷۹ هکتاری از اراضی البرز نهال کاری شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز گفت: در سنوات گذشته در ۱۰ هزار هکتار از این عرصه‌ها با هدف حفظ و گسترش پوشش گیاهی با گونه‌های بومی و متناسب این مناطق نهال کاری صورت گرفته است.
وی افزود: همچنین در پنج هزار و ۴۳۸ هکتار از عرصه‌های بیابانی استان از سال ۹۵ تا کنون عملیات مراقبت و آبیاری و در هشت هزار هکتار نیز عملیات حفاظت و قرق به صورت مستمر در این سال‌ها انجام شده است.
توقف سرقت تاغ در البرز
فرضی در ادامه با اشاره به اینکه سرقت این گیاه با ارزش از سال 87 آغاز شده است، گفت: سرقت تاغ از تاغزار اشتهارد از سال 87 شدت بیشتری گرفت و تا کنون بیش از 70 نفر در این ارتباط دستگیرو 37 خودرو توقیف شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز اضافه کرد: خوشبختانه با تلاش شبانه روزی نیروهای یگان حفاظت از منابع طبیعی از حدود 3 ماه گذشته سرقتی در سطح منطقه مشاهده نشده است.
استان البرز حدود 10 هزار هکتار تاغزار دارد.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.