اخبار

 آخرین اخبار 

اقدامات ضدکرونایی در زندان‌های استان البرز

اقدامات ضدکرونایی در زندان‌های استان البرز
1399/3/11

مدیرکل زندان‌های استان البرز با اشاره به اقدامات ضدکرونایی در زندان‌های استان، گفت: در حال حاضر وضعیت زندان‌ها سفید است.
به گزارش جام جم البرز، سید عبداله مرتضوی در گفتگو با خبرنگار مهر به اقداماتی اشاره کرد که در زندان‌های استان برای مقابله با کرونا انجام می‌شود و گفت: از همان روزهای نخست شیوع این ویروس قرنطینه سه لایه در زندان‌های استان اجرا شد.
وی اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در زندان‌ها را به دلیل تراکم بالای جمعیت کیفری غیرممکن دانست و گفت: تلاش کرده ایم همه پروتکل‌های بهداشتی در زندان‌های استان اجرا شود.
مدیرکل زندان‌های استان البرز با تاکید بر اینکه تا پیش از شیوع ویروس کرونا قرنطینه یک لایه در زندان‌ها اجرا می‌شد، گفت: از زندانیان جدید تست بیماری «اچ. آی. وی» و دیگر بیماری‌های واگیردار گرفته می‌شود و مبتلایان در قرنطینه نگهداری و مراقبت می‌شوند.
راه اندازی کلینیک ویژه کرونا در زندان‌های البرز
مرتضوی با اشاره به اینکه حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد زندانیان جدید به دلیل اعتیاد به مواد مخدر، ابتلاء به یک بیماری ویروسی و یا داشتن اختلالات روحی – روانی وارد کلینیک مثلثی می‌شوند، گفت: یک ضلع این کلینیک برای رسیدگی به وضعیت زندانیان درگیر اعتیاد، ضلع دوم ویژه زندانیان با اختلالات روحی- روانی و ضلع سوم برای زندانیان مبتلا به بیماری ویروسی است، در این کلینیک مثلثی کادر درمانی متشکل از مددکار اجتماعی، پزشک عمومی و روانپزشک حضور دارند.
وی گفت: در زندان‌های استان البرز به جز کلینیک مثلثی، کلینیک ویژه بیماری کرونا نیز راه اندازی شده است و بر اساس آن طرح قرنطینه سه لایه اجرا می‌شود.
مدیرکل زندان‌های استان البرز گفت: طی سه ماه گذشته زندانیان مشکوک به علائم کرونا برای دو هفته در قرنطینه لایه دوم نگهداری شده و پس از آن برای مدتی چند روز در لایه سوم قرنطینه مراقبت می‌شوند.
انجام روزانه ۴۰ تست تشخیص کرونا در زندان‌های البرز
به گفته مرتضوی از محکومان جدید و یا متهمانی که به مرخصی رفته و مجدد به زندان‌ها بازگشته اند روزانه حدود ۳۰ تا ۴۰ تست سنجش بیماری کرونا گرفته می‌شود.
وی با اشاره به اینکه وضعیت زندان‌های کشور سفید اعلام شده است، گفت: از روز هشتم خردادماه و طبق بخشنامه معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان‌ها برنامه‌های اجتماع محور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجرا می‌شود.
مدیرکل زندان‌های استان البرز به اهمیت اجرای اقدامات اجتماع محور فرهنگی – تربیتی ویژه زندانیان اشاره کرد و گفت: آموزش‌های تحصیلی، تعلیم قرآن، نماز، کتابخوانی و غیره از جمله این اقدامات است که به دلیل شیوع کرونا مدتی لغو شده بود اما از هشتم خردادماه امسال مجدد از سر گرفته شده است.
مرتضوی با تاکید بر اینکه اجرای اقدامات اجتماع محور موجب بازتوانی زندانیان می‌شود، افزود: وقتی زندانی آزاد شود با آموزش‌هایی که از قبل در قالب تقویت اعتقادات، مهارت‌های زندگی و افزایش سطح مسئولیت پذیری دریافت کرده، آماده بازگشت به جامعه است.
حمایت از ۱۲۰۰ خانواده زندانیان در البرز
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر هزار و ۲۰۰ خانواده زندانیان استان البرز تحت نظر انجمن حمایت از زندانیان هستند، گفت: ۵۵۰ خانواده زندانی تحت پوشش این انجمن در کرج هستند.
مدیرکل زندان‌های استان البرز افزود: از سال گذشته انجمن حمایت از خانواده زندانیان در شهرستان‌های کرج، ساوجبلاغ، نظرآباد و هشتگرد فعالیت می‌کند.
مرتضوی با اشاره به اینکه در مناسبت‌های خاص کمک‌های نقدی و غیرنقدی در اختیار خانواده‌های زندانیان قرار می‌گیرد، گفت: امسال با اجرای طرح «نسیم مهر» ۶۰۰ بسته حمایتی به ارزش بیش از ۱۵۰ هزار تومان میان خانواده‌های زندانیان تحت حمایت توزیع شده است.
وی با این توضیح که در کنار انجمن حمایت از زندانیان استان البرز، ستاد دیه، بنیاد تعاون زندانیان و یک مرکز نیکوکاری فعالیت دارند، گفت: ستاد دیه تنها نهاد مردمی در کشور است که رسالت آزادی زندانیان جرایم غیرعمد را عهده دار است، این نهاد مردمی درآمد دولتی ندارد و با کمک خیرین فعالیت‌های خود را پیش می‌برد.
فعالیت ۳۲۰ زندانی در اردوگاه حرفه آموزی البرز
به گفته مدیرکل زندان‌های استان البرز، بنیاد تعاون نیز در زمینه حرفه آموزی زندانیان فعالیت دارد و بر اساس یک آئین نامه مشخص و تقسیم بندی زندانیان به کارگران در حال آموزش، نیمه ماهر و ماهر به آنها حقوق پرداخت می‌شود.
مرتضوی با اشاره به اینکه حرفه آموزی زندانیان در قالب فعالیت‌های کارگاهی درون زندان‌ها و یا در محیط بیرون دنبال می‌شود، افزود: در سال ۹۴ مرکزی برای اشتغال زندانیان به نام زندان باز در استان البرز تشکیل شد که بعدها مطابق قانون آئین دادرسی کیفری ماده ۵۶ و ۵۵۳ نظام نیمه آزادی، به اردوگاه حرفه آموزی و کار درمانی زندانیان استان البرز تغییر نام پیدا کرد.
وی با اشاره به اینکه ۳۲۰ زندانی در اردوگاه حرفه آموزی و کاردرمانی استان البرز مشغول فعالیت هستند، گفت: عموماً آنها دارای جرایم سبک و غیر خطرناک هستند که با گذاشتن وثیقه به اشتغال و حرفه آموزی در کارگاه‌های درون زندان‌ها و حتی محیط بیرون زندان می‌پردازند.

 

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر