اخبار

 آخرین اخبار 

تا یک ماه آینده

بازگشایی کاخ موزه سلیمانیه کرج

بازگشایی کاخ موزه سلیمانیه کرج
1399/3/11کاخ سلیمانیه که به علت کرونا بازدید عموم از آن متوقف شده بود تا یک ماه آینده بازگشایی می شود و پذیرای عمومی علاقه مندان خواهد بود.
به گزارش جام جم البرز ، مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز گفت: اهمیت این کاخ در وجود نقاشی دیواری آن نهفته است.
 
مهدی طالبی افزود: تابلو‌های دیوارنگاره از بنیانگذاران سلاطین قاجار، که به لحاظ نوع تصویر، تکنیک هنری و رنگ‌های خاص منحصر به فرد است.
 
کاخ سلیمانیه یکی از کاخ‌های به جا مانده از دوران قاجار است که در محدوده‌ مرکزی شهر کرج واقع شده است. به صورت دقیق‌تر این کاخ بین بلوار‌های شهید چمران و امامزاده حسن و در محل فعلی دانشکده‌ کشاورزی (که خود از قدیمی‌ترین دانشکده‌های کشور است) بنا شده است.
 
نقاشی‌های دیواری تالار اصلی در جبهه غربی را ، فتحعلی شاه به همراه ۱۴ تن از پسرانش و در جبهه شرقی سر سلسله قاجار آقا محمد خان به همراه سران ایل قاجار، که عبدالله خان نقاش باشی سومین نقاش دربار به تصویر کشیده شده است. این تنها تصویر از چهره موسس این سلسله است.

کاخ سلیمانیه جز اولین بنا‌هایی است که به سبک پیلوت (بر روی پایه) ساخته شده است. این کاخ در ۲ اسفند ۱۳۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسید و در سال ۸۹ به کاخ موزه سلیمانیه تبدیل شد.

در گذشته در اطراف این کاخ ساختمان‌های دیگری همچون ساختمان فراش‌آباد، عمارت کلاه فرنگی، عمارت کلاه گلشن، عمارت در قرمزی و باغ‌هایی به نام باغ فردوسی، شاه و انگوری نیز وجود داشته که امروزه هیچ اثری از آن‌ها باقی نمانده است.

برج پنج طبقه‌ای نیز در ضلع شرقی برج قرار داشته که در حال حاضر تنها ویرانه‌ای از طبقه همکف آن باقی مانده. از این مجموعه بنا‌ها تنها عمارت کوشک آن بجای مانده است.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر