اخبار

 آخرین اخبار 

کودک ونوجوان رادریابیم

کودک ونوجوان رادریابیم
1399/4/17

هیجدهم تیرماه درتقویم رسمی کشوربه عنوان روز ادبیات کودک و نوجوان نامگذاری گردیده است. سبب انتخاب آن نیز در چنین روزی از دست رفتن یکی از نویسندگان مطرح عرصه کودک و نوجوان و صاحب مجموعه کتب  قصه های خوب برای بچه های خوب است که تنها بخشی از فعالیت وی می باشد، یعنی زنده یادمهدی آذریزدی است.
نام بردن ازکودک ونوجوان که ازآن به عنوان قشرآینده ساز کشور نام می برند و اختصاص روزی ازسال حائزاهمیت است که توجه ویژه وهمه جانبه خانواده وکلیه نهادهای مرتبط با حمایت و رشد این جمعیت کثیرازجامعه راطلب می نماید.
نقش کاملا اثرگذار خانواده در رشد فکری کودک هم زمان با رشد جسمی درارائه دادن الگوهای ارزشمند تا قبل از آغاز مدرسه و ورود کودک به اولین نقطه رسمی تجربه اجتماعی بسیارزیربنایی بوده که وظایف خطیر والدین را صد چندان می سازد که در ادامه با ورود کودک به محیط مدرسه وحضوررسمی درآن مکان ،تاثیرگذاری بیشتری راهمراه خود دارد.
پرواضح است ازآن هنگام که کودک در دامان مادر رشد تدریجی اش را آغاز می نماید
و با زبان پدر و مادر شعر،حکایت و داستان می شنود بسترهای شکل یابی شخصیت اجتماعی وی ازابعاد مختلف فراهم می شود و این نقش مهم وشاکله ساختاری وهدایت  واقعی آن درخانه متوجه والدین ونیزاعضای خانواده می باشد.
پدری که به همراه خرید وسایل خوراکی ، کتاب و مجله کودک به خانه می آورد و مادری که کتاب ومجله به دست برای کودکش شعر، داستان وحکایت می خوان و به بیان خاطره می پردازد جملگی تدریجا در تکوین و رشد شخصیت کودک خود ومهیا کردن وی درمراحل بعدی زندگی نقش خود را ایفا می نمایند.
متاسفانه امروزه شاهد هستیم که برخی ازپدران و مادران به جای قراردادن انواع کتب ومجلات در سبد کودکان خود و جایگاه دادن به محصولات فرهنگی ،هدیه فرزندان خود را گوشی تلفن همراه قرارمی دهند که  کودکان معصوم به جای شنیدن صوت والدین درقالب انواع واقسام اشعار، ترانه ها، قصیده ها و داستان های کودکانه، هرکدام گوشی به دست درحال انجام بازی های مختلف می باشند که علاوه بر پر نمودن اوقات آنان و عدم نفع صحیح موجبات فراهم سازی مشکلات جسمی آنان می گردند که هشداریست به این قبیل از خانواده ها که به تاثیرات بعضا مخرب آن که سرنوشت فرزندان ما رقم می زند توجه ویژه ای نمایند.
بیاییم تا با وقت گذاشتن بر روی کودک خود آینده اش را بهترسازیم......
چون که باکودک سروکارت فتاد/هم زبان کودکی باید گشاد.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر