اخبار

 آخرین اخبار 

به تعمیرات دوره ای ساختمان ، اهمیت دهید

به تعمیرات دوره ای ساختمان ، اهمیت دهید
1399/6/31


جام جم البرز : پس از اینکه بشر یکجا نشینی را انتخاب نمود ودر یک مکان ساکن شد . انتخاب سرپناه اولویت اصلی زندگی وادامه حیات اوشد . با افزایش جمعیت وپیشرفت های علمی شهر ها گسترش یافت وساخت وسازها توسعه پیدا نمود .امنیت ساختمان ها، نظارت برساخت بناها وارائه خدمات دیگر از وظایف سازمان نظام مهندسی می باشد . خبرنگار جام جم البرز با مهندس علیرضا صنوبر رییس سازمان نظام مهندسی ساختمانی استان البرز گفتگویی انجام داده است که ماحصل آن را در ادامه می خوانید :
مختصری از اهداف و وظایف سازمان نظام مهندسی بگویید ؟
اهداف متعددی در تشکیل سازمان نظام مهدنسی بوده و قانون نظام مهندسی مصوب مجلس شورای اسلامی می باشد. اهم وظایفی که برعهده سازمان سازمان نظام مهندسی است ،شامل نقش آفرینی در جهت ارتقا کیفیت ساخت و سازها  در سطح کشور می باشد. طبیعتا به عنوان یک تشکل مردم نهاد که وظیفه انجام بخشی از خدمات عمومی را دارد، خدماتی در زمینه طراحی، نظارت، اجرا و همکاری با اداره ثبت به شهروندان ارائه می دهد . ما وظایفی را هم نسبت به اعضای خود داریم که باید در جهت کیفیت خدمات رفاهی ،آموزشی و بروزرسانی معلومات اعضاء گام برداریم .
همراهی سازمان های دیگر با نظام مهندسی چگونه است ؟
همکاری در سطح کشور و در موارد مختلف یکسان نیست . در سطح  استان البرز ارتباطات سازمان های اجرایی بسیار خوب است وارتباط بسیار خوبی هم با نهاد های آموزشی و پرورشی داریم . همینطور خدمتی را که در استان البرز شاید بتوان گفت برای اولین بار در کشور ما اجرا کردیم در ارتباط سازمان مدیریت و برنامه ریزی است که ما در بخش خودمان توانسته ایم آموزش کارکنان دولت را هم بر عهده بگیریم .
در زمینه تخلفات ساختمانی ونظارت ها توضیحاتی بفرمایید ؟
مشکلات و کار های غیر مجاز که درصنعت ساختمان اتفاق می افتد به دوبخش تقسیم می شوند . یکی مشکلات فنی و دیگری تخلفات در زمینه شهر سازی است . در بخش فنی تایید مطالب بر عهده همکاران ما می باشد و در بخش دیگر بحث ساخت و سازهای غیر مجاز باید همکاران ما به سازمان صدور پروانه این امور را اعلام کنند ، تصمیم گیری در این مسئله با مراکز صدور پروانه می باشد .
مراکز صدور پروانه باید جریمه ساخت و سازهای غیر مجاز را بالاببرند ،اتفاقی که در بعضی از نقاط استان افتاد و اثر گذار بود.این هزینه فقط مادی نیست هم مادی و هم معنوی وباید بالا برود . ما در یک دهه قبل شاهد پدیده ای به نام خلاف طبقه بوده ایم که مراکز صدور پروانه چند طبقه را مجوزش را صادر می کردند ولی خود شخص چند طبقه بیشتر می ساخت . در این زمینه تمام مراجع زی ربط دست به دست هم دادن و اقدامی صورت دادند و هزینه این اقدام بالا رفت، وقتی این اتفاق افتاد دیگر با این پدیده روبه رو نبودیم .
سازمان نظام مهندسی در برخورد با این تخلفات چه اقداماتی انجام داده است ؟
واقعیت امر این است که سازمان نظام مهندسی  وظایفی را موجب آراء نظام مهندسی و کنترل ساختمان دارد واین موارد را دارد انجام میدهد . سازمان اطلاع رسانی به عوامل زی ربط را انجام داده است ، طبیعتا ما عامل اجرایی نیستیم و فقط عامل فنی و نظارتی  می باشیم ، ما در اصل فقط به عوامل زی ربط اعلام میکنیم و تا همین حد هم اثر بخشی قابل توجه بوده است . ما کار فرهنگی و فنی انجام داده ایم و این کار فرهنگی و فنی را سعی کرده ایم در سطح کشور واستان البرز نهادینه کنیم و بی اثر نبوده  است .این اقدامات  اثر بخشی خود را داشته ولی یک کار طولانی می باشد و نمی توانید یک شبه توقع داشته باشید به نتیجه مطلوب برسید ، یک کار دراز مدت است ، پیشرفت هایی داشته ایم اما به حد کافی نرسیده ایم .
چه پیشنهاداتی در زمینه مشکلات ساختمان سازی دارید ؟
از اواسط سال 1398 سازمان یک راهبرد بلند مدت ترسیم کرده است ، من فکر می کنم که باید همه کمک کنیم وبه خصوص اصحاب رسانه ها کمک وهمکاری کنند تا این به یک مطالبه عمومی تبدیل شود . برای آنکه بتوانیم به یک ساختمان با طول عمر بالاتر ی دست پیدا کنیم همانند بسیاری از کشور های پیشرفته دنیا ، در این بخش سرمایه گذاری کنیم و این یک سرمایه گذاری در بخش ملی است . بایدکیفیت مصالح را بالا ببریم ودر بخش دوم کیفیت اجرا هم بسیار مهم است ، متاسفانه در کشور ما یک اختلال غیر فنی دربحث سازنده و سرمایه گذار پیش آمده که سازنده همان سرمایه گذار است ، در صورتی که در دنیا اصلا اینگونه نیست ، افرادی که سرمایه را در صنعت ساختمان سازی می آورند حتما می بایست از تجربه متخصصین در امر ساخت استفاده کنند . ما داریم این را پیگیری می کنیم که کیفیت اجرا و تخصصی شدن  آن نهادینه شود . بخش دیگر که در کشور ما کاملا تا امروزمورد غفلت قرار گرفته ، تعمیر ، مراقبت و نگهداری از ساختمان است ، واقعیت این است که ما باید به ساختمان به شکل یک موجود زنده نگاه کنیم همانگونه که یک موجود زنده نیاز به تیمار ،نگهداری و مراقبت دارد ، ساختمان را باید همانطور نگهداری نمود ، در دنیا این بازدید ها و نگهداری های دوره ای ، تعمیر های دوره ای باعث سلامت و کمک به ساختمان می شود اما در کشور ما تا زمانی که ساختمان به طور کامل از کار نیفتد اقدام به تعمیر نمیکنیم. حتی در مسائل امنیتی ساختمان نیز این کار صورت نمی گیرد ، کمتر ساختمانی است که به آسانسور ساختمان دوره ای سر بزنند و بررسی کنند . این بخش حتما باید به صورت دوره ای پیگیری شود .
حرف پایانی .........................
خواهشی که از مردم دارم این است که مهندسین ساختمان را از خودتان بدانید و از ما خدمات بخواهید تا بتوانیم ساختمان هایی بهتر وسالم تر داشته باشیم .

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.