اخبار

 آخرین اخبار 

استفاده چند منظوره از قطارهای درون شهری

استفاده چند منظوره از قطارهای درون شهری
1399/7/3


جام جم البرز : با اتصال شبکه قطاری درون شهری با شبکه ریلی برون شهری، امکان جابجایی و تخلیه جمعیت شهری در شرایط بحرانی و انتقال آن ها به نقاط پیرامونی شهرها را فراهم کنیم.
ایستگاه های مترو از مطلوبترین نقاط جهت جمع نمودن جمعیت و مصون نگاه داشتن آن ها از خطر حضور در فضای بی دفاع بیرونی، در بازه زمانی اندک می باشند.
عمق زیاد ایستگاه های مترو از سطح زمین می توانند نقش پناهگاه های شهری(مخصوص پناهگاه هسته ای) در زمان بحران و حملات دشمن میسر می گردد.
متروها باید از تمهیداتی در خصوص تامین ذخیره آب، ذخیره سوخت مورد نیاز، برق اضطراری و ... بهره مند گردند و حداکثر ملاحظات ایمنی در مطب و مبلمان داخلی فضاهای مترو رعایت گردد. در مواقع بحران باید در متروها قابلیت اسکان مردم به صورت شبانه روزی فراهم گردیده و کلید امکانات و خدمات مورد نیاز از قبیل آب آشامیدنی و مواد غذایی مورد نیاز، سرویس های بهداشتی، فضاهای درمانی و فوریت های پزشکی و ... در فضای مذکور تامین گردد.
ایستگاه های مترو باید ضمن دارا بودن تجهیزات و امکانات مخابراتی و ارتباطی پیشرفته عادی در خود، از امکانات مستقل نیز برخوردار بوده و امکان برقراری تماس در شرایط اظطراری با نقاط دیگر مهیا سازد.
تونل های مترو می توانند در موارد اضطراری و به ویژه در جنگ های شهری مورد استفاده نیروهای خودی در جهت انتقال نیرو و تجهیزات به قسمت های مختلف شهر و ایجاد شرایط غافلگیری دشمن قرار گیرند.
متروها می توانند با انتقال سریع، حجم کثیری از مردم به حوزه های خارج شهری به امر تمرکز زدایی و تخلیه شهری کمک نمایند. 

دکتر صفری مدرس پدافند غیر عامل 

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.