اخبار

 آخرین اخبار 

ایران تا 15 سال آینده یکی از 5 قدرت برتر واکسن سازی دنیا می شود

ایران تا 15 سال آینده یکی از 5 قدرت برتر واکسن سازی دنیا می شود
1396/9/7

معاون تضمین کیفیت موسسه واکسن و سرم سازی رازی:

ایران تا 15 سال آینده یکی از 5 قدرت برتر واکسن سازی دنیا می شود

معاون تضمین کیفیت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: در صورت حمایت سیاستگذاران کلان کشور و تصمیم گیران در مجلس شورای اسلامی از این موسسه، تا 15 سال آینده در بین پنج قدرت برتر صنعت واکسن سازی دنیا قرار خواهیم گرفت.

به گزارش جام جم البرز و به نقل از روابط عمومی موسسه تحقیقات واکسن و سرم رازی؛ دکتر مهرداد راسخی در نشست خبری به مناسبت روز ملی کیفیت که در محل کتابخانه موسسه رازی برگزار شد، واکسن سازی را علمی که همواره ناظر بر اتفاقات آینده است، دانست و اظهار کرد: اساس این علم بر پیشگیری است و پیشگیری را به دلایل متعدد مانند کم هزینه و کم عارضه بودن، ایمنی با دوام بالا و دوستدار محیط زیست بودن، مقدم می داند. بنابراین پیش از ورود بیماری باید آن را شناخت و پیش بینی کرد و برای مقابله با بیماری های یکی دو دهه آینده، از اکنون طراحی و ساخت واکسن را برای تامین سلامت بشریت آغاز کرد.

وی با بیان اینکه علاوه بر ماهیت واکسن که وسیله ای پیشگیرانه در مقابل ابتلا به بیماری است، برای تولید واکسن نیز باید اقدامات پیشگیرانه را به خوبی رعایت کرد، گفت: این امر در موسسه رازی علاوه بر اینکه از لحظه ورود مواد اولیه تا توزیع و پس از توزیع در بازار مصرف را در برمی گیرد، شامل تاسیسات، تجهیزات و همکاران شاغل در فرآیند تولید نیز می شود تا این فرآیند به دور از هر گونه عوامل آلودگی به سرانجام برسد.

بیماری های غیرعفونی، تهدید آینده بشر

دکتر راسخی تاکید کرد: به حتم در 20 سال آینده علاوه بر بیماری های عفونی، بیماری های غیرعفونی مانند انواع سرطان، بیماری های قلبی و عروقی، پارکینسون، آلزایمر، آسم، ام اس و... مشکل جامعه جهانی و کشورمان خواهد بود و ما در موسسه رازی علاوه بر ساخت واکسن های عفونی، تولید واکسن های غیرعفونی را نیز در دستور کار قرار داده ایم و مقدمات کار آغاز شده است.

معاون تضمین کیفیت موسسه رازی ادامه داد: در آینده به علت تغییرات اکوسیستمی، شاهد تغییراتی در ماهیت میکروارگانیسم ها نیز خواهیم بود ضمن اینکه ممکن است با میکروارگانیسم های دستکاری شده نیز مواجه شویم. اضافه بر اینها، تغییر سبک زندگی، عوارض ناشی از مصرف بالا و بی رویه انواع داروها، آنتی بیوتیک ها و هورمون ها و مقابله با بیوتروریسم از دیگر موارد تهدید کننده سلامت جامعه محسوب می شود، به همین علت ناچاریم این تغییرات را از هم اکنون مدنظر قرار داده تا در آینده با مشکلات کمتری مواجه باشیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از آلودگی ها با دام، حیات وحش و فرآورده های صنعتی وارد کشور می شود، یادآور شد: تولید واکسن یکی از راه های پیشگیری از بروز بیماری است و ما باید با میکروارگانیسم ها و عوامل بالقوه خطرناک بیماری زا در مبادی ورودی کشور، مرزها و فرا مرزها مبارزه کنیم.

معاون تضمین کیفیت موسسه رازی با یادآوری این نکته که صنعت مایه کوبی در ایران باستان و در فرهنگ ملی ما از قدیم وجود داشته و صنعتی نوپا و جدید نیست، تاکید کرد: همانطور که در گذشته پیشتاز تولید واکسن بوده ایم، در موسسه رازی با برنامه ریزی های انجام شده تا 15 سال آینده به یکی از پنج قدرت برتر واکسن سازی دنیا بدل خواهیم شد مشروط بر اینکه سیاست های کلان کشور و تصمیم گیران در مجلس شورای اصلی حامی ما باشند.

دکتر راسخی اهمیت توجه به صنعت واکسن سازی در کشور را با اشاره به هزار و 415 بیماری شناخته شده در دنیا مورد توجه قرار داد که از این بین، 868 بیماری بین انسان و دام مشترک است و تصریح کرد: موسسه رازی با کمک به پیشگیری و کنترل بیماری ها می تواند در کاهش نیاز به تخت های بیمارستانی و کاهش هزینه های درمانی نیز نقش شایانی داشته باشد و این کار با هزینه های بسیار کم پیشگیری امکانپذیر است.

وی افزود: اکنون سرمایه دامی کشور 135میلیارد تومان است که بعد از صنعت نفت بیشترین سرمایه را در اختیار دارد و اگر بتوانیم حتی یک درصد از میزان تلفات و خسارات به این سرمایه بزرگ بکاهیم، مبلغ هنگفتی پس انداز خواهد شد و مزیت آن، اشتغال پایدار در کشور خواهد بود.

هزینه های پیشگیری بسیار کمتر از درمان است

وی با تاکید بر اینکه هزینه های پیشگیری بسیار بسیار کمتر از درمان است، گفت: سرمایه گذاری در زمینه پیشگیری در نهایت به اشتغال پایدار و شکل گیری اقتصاد مقاومتی منجر می شود.

معاون تضمین کیفیت موسسه رازی با انتقاد از واردات بی رویه واکسن های طیور خواستار تصویب قوانین ضد دمپینگ در مجلس شورای اسلامی و حمایت این قوه از موسسه رازی در جهت حمایت از تولید واکسن های با کیفیت داخلی شد.

معاون تضمین کیفیت موسسه رازی، صدور پرونده سلامت و پرونده شایسته سالاری کارکنان موسسه، راه اندازی واحد ترخیص حیوانات آزمایشگاهی، الکترونیک سازی تمام فرآیندها در موسسه، وجود مستندات و شناسنامه تولید فرآورده های بیولوژیک، استقرار آزمایشگاه کالیبراسیون، ساماندهی ارتباط با مشتری و... را اقدامات موثر در بهبود فرآیند تضمین کیفیت محصولات این موسسه نام برد.

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.