اخبار

 آخرین اخبار 

اهمیت شنوایی شناسی و استفاده از سمعک

اهمیت شنوایی شناسی و استفاده از سمعک
1396/10/12

در گفت و گو با با محسن عزیزاللهی ادیولوژیست بررسی شد:

اهمیت شنوایی شناسی و استفاده از سمعک

قدرت شنوایی یکی از نعمت های خدادادی به شمار می رود که مراقبت از آن یکی از نیازهای شخصی است. امروزه پیشرفت علم و تکنولوژی و ایجاد  تخصص در این زمینه این امکان را به ما می دهد که بتوانیم به کمک آن آسیب شنوایی را به طور زودهنگام شناسایی نموده و در صورت بروز کم شنوایی از نعمت بهتر شنیدن برخوردار شویم. به منظور آشنایی بیشتر خوانندگان روزنامه با خدمات مربوط به شنوایی گفت و گویی را با ادیولوژیست محسن عزیزاللهی فارغ التحصیل رشته شنوایی شناسی (ادیولوژی) از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مدیر دفتر ارزیابی شنوایی فردیس انجام داده ایم که ما حصل آن را با هم می خوانیم:

شنوایی شناس(ادیولوژیست) کیست و رشته شنوایی شناسی شامل چه بخش هایی می باشد؟

شنوایی شناسی علمی بسیار گسترده، تخصصی و پیچیده است که حوزه های وسیعی را اعم از شنوایی شناسی تشخیصی، توانبخشی، و حفاظت و پیشگیری در بر می گیرد. به بیان ساده، مطالعه و بررسی انواع مختلف اختلالات شنوایی، بررسی و مطالعه چگونگی پردازش و درک اطلاعات دریافتی از حس شنوایی در مغز و سیستم عصبی مرکزی، بررسی و مطالعه انواع اختلالات مرتبط با سیستم تعادلی و دستگاه دهلیزی و سرگیجه ها، توانبخشی به موقع افراد مبتلا به نقص شنیداری و تعادلی و تجویز انواع وسایل کمک شنوایی مثل انواع مختلف سمعک ها و کاشت حلزون و همچنین حفاظت و پیشگیری از ایجاد اختلال شنوایی، همه و همه از حوزه های مختلف تخصصی علم شنوایی شناسی می باشد. شنوایی شناس یا ادیولوژیست فردی است که دانش آموخته رشته شنوایی شناسی است و در این زمینه تخصص و مهارت دارد.

در خصوص سمعک و مزایای آن نیز برای خوانندگان روزنامه بگویید:

البته بنده به عنوان یک ادیولوژیست و شنوایی شناس حتما در یک جلسه به صورت تخصصی در مورد سمعک در خدمتتان خواهم بود، اما به طور کلی باید خدمتتان عرض کنم که سمعک یکی از وسایل کمک شنوایی می باشد که در زمانی که فرد دچار نوعی از اختلال شنوایی باشد و قابل درمان دارویی یا جراحی نباشد یا به هر علتی امکان درمان پزشکی برایش وجود ندارد به کمک سمعک می تواند نعمت از دست رفته شنیدن را باز یابد. برای مثال افراد پیر و سالخورده که دچار پیرگوشی شده باشند، یا افراد جوانتری که در اثر آسیب شنوایی غیر قابل برگشت ناشی از شغل های پر سر و صدا در صنعت یا حضور در جبهه و جنگ و موج انفجار و... دچار افت شنوایی شده باشند، یا افراد پیر یا جوانی که در اثر ضربه به سر و شکستگی جمجمه یا در نتیجه عوارض برخی داروها  یا حتی برخی بیماری ها مثل سرخک یا برخی مشکلات عروقی دچار افت شنوایی غیر قابل درمان شده باشند و بسیاری از نوزادان که در اثر مشکلات قبل یا هنگام زایمان و یا مشکلات ژنتیکی و ارثی دارای کم شنوایی غیر قابل درمان باشند، همگی می توانند با تشخیص صحیح و به موقع و تجویز تخصصی و علمی سمعک یا وسایل کمک شنوایی دیگر توسط ادیولوژیست، نعمت از دست رفته شنوایی و به خصوص در نوزادان نعمت تکلم و رشد زبانی و گفتاری را بازیابند و از حس خوب ِ شنیدن بهره مند شوند.

چرا مردم باید جهت تجویز سمعک به متخصص مراجعه نمایند؟

حقیقت این است که سمعک یک پروتز توانبخشی و کاملا پزشکی می باشد که باید در تجویز و فیتینگ آن نهایت دقت و تخصص به کار گرفته شود، تا بتواند علاوه بر رفع نیازهای شنوایی فرد به بهترین شکل ممکن، از هرگونه رسیدن آسیب به بخش سالم باقیمانده شنوایی فرد نیز جلوگیری نماید. در صورتی که فردی از سمعک غیر مناسب و بدون تجویز و فیتینگ علمی و مناسب توسط ادیولوژیست استفاده نماید، و یا به عبارتی سمعک خود را خارج از پروسه تشخیصی و کادر پزشکی تهیه نموده باشد (مثلا به عنوان یک کالای عادی از مغازه تجهیزات پزشکی خریداری کرده باشد و تحت معاینه و تجویز ادیولوژیست قرار نگرفته باشد)، در درجه اول این احتمال وجود دارد که به همان مقدار سالم باقیمانده از شنوایی خود صدمه و آسیب برساند و در درجه دوم به طور یقین از کیفیت مناسب صدا به طوری که نیازهای مختلف شنوایی او را در محیط های مختلف جبران نماید بهره مند نخواهد شد. یکی از اهداف تجویز و فیتینگ مناسب سمعک آن است که فرد در محیط های آرام و اصوات شنیداری ضعیف بتواند آنها را بشنود، و همین فرد در هنگام رویارویی با صداهای بلند مثل بوق ماشین، مجلس عروسی و... با سمعک خود احساس راحتی نماید و اذیت نشود و همینطور در شرایط شنیداری سخت مثل خیابان پر سر و صدا یا مهمانی شلوغ بتواند صدای گوینده را به بهترین شکلی که با توجه به نقص شنیداری اش امکان دارد درک کند و گفتار را تشخیص دهد. اینها مواردی است که یک ادیولوژیست در پروسه ارزیابی و انجام تست های مرتبط با سمعک آنها را مورد بررسی و آزمایشات پزشکی قرار داده و بهنگام تجویز و فیتینگ سمعک با توجه به نیازهای فردی بیمار آنها را ارائه می نماید تا به بهترین شکلی که به لحاظ پزشکی مقدور است کار توانبخشی انجام  شود و بیمار بتواند از باقیمانده شنوایی خود بهترین استفاده را بنماید. همچنین وضعیت شنوایی بیمار پس از دریافت سمعک و نیز مشکلات احتمالی او در هنگام استفاده از سمعک مرتباً در دوره های زمانی مشخص و یا هنگامی که بیمار احساس نیاز کند توسط ادیولوژیست کنترل می شود و اقدامات لازم در جهت رفع مشکل به بیمار ارائه می شود و به عبارتی کار توانبخشی بیمار توسط ادیولوژیست با تجویز سمعک شروع می شود. متاسفانه بیماری که سمعک خود را در اثر عدم اطلاع از غیر از مرکز شنوایی شناسی تهیه کرده باشد علاوه بر مشکلات پزشکی که ممکن است برایش ایجاد شود از پیگیری های بعد از تجویز هم محروم می ماند.

در دفتر ارزیابی شنوایی فردیس چه خدماتی انجام می شود؟

ارزیابی شنوایی بزرگسالان و اطفال، مشاوره و تجویز انواع سمعک، ارزیابی و توانبخشی وزوز گوش، ارزیابی و توانبخشی سیستم تعادل و سرگیجه، ساخت و ارائه انواع قالب های ضد آب، ضد صوت و وسایل حفاظت شنوایی، تربیت شنوایی.

 

نشانی: کرج، فردیس، سه راه حافظیه، روبروی اداره گاز، ساختمان ماهان، طبقه اول، واحد ۲

شماره تلفن های تماس: 02636639833 - 09354070635

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.