اخبار

 آخرین اخبار 

نابودی رویاها با تسلیم شکل می گیرد

امیر حسین حسنی

نابودی رویاها با تسلیم شکل می گیرد
1396/1/19

مهندس شروین سوری کارآفرین و مخترع البرزی به عنوان کارشناس و مشاور فناوری اطلاعات و مدیرعامل شرکت پردازش هوشمند فعالیت می نماید.
کرج- خبرنگار جام جم: وی از سال 1386 در استان البرز فعالیت نموده و موفق به کسب دستاوردهای بسیاری گردیده است. در این شماره گفتگویی اختصاصی و صمیمانه با این مخترع و کارآفرین موفق البرزی ترتیب داده ایم که حاصل آن را با هم می خوانیم:
لطفا در ابتدای این گفت و گو ضمن معرفی خود، یک بیوگرافی اجمالی از خود و سابقه تحصیلی و فعالیت‌هایتان ارائه دهید:
بنده شروین سوری هستم ، ساکن شهر کرج ودر مقطع کارشناسی در رشته فناوری اطلاعات فارغ التحصیل شدم و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی نرم افزار مشغول به تحصیل هستم. تا به امروز 3 اختراع را برای خودم به ثبت رساندم و موفق به کسب مدارک حرفه ای برنامه نویسی از شرکت مایکروسافت شده ام.  از سال 1386 در استان البرز فعالیت خودم را با تاسیس اولین تشکل مردم نهاد استان در حوزه فناوری اطلاعات تحت عنوان کانون پردازش هوشمند آغاز کردم و سعی کردم با استفاده از سرمایه های اجتماعی یک فعالیت علمی منسجم را کلید بزنم که این کار موفقیت آمیز هم بود و در سال 1388 منجر به تاسیس شرکت پردازش هوشمند البرز با مسئولیت محدود شد. در آن زمان با طراحی صفحات وب کارمان را آغاز کردیم و در سال 89 شرکت را به سهامی خاص تبدیل کردیم و کار تولید نرم افزار را جدی تر ادامه دادیم .در حال حاضر شرکت پردازش هوشمند به صورت تخصصی در خصوص تولید نرم افزارهای سازمانی کار موفقی را پیگیری می کند و برای ما امیدوار کننده است.
چطور شد که فناوری اطلاعات را به صورت تخصصی و جدی به عنوان شغل آینده انتخاب کرده و ادامه دادید؟
از بچگی علاقه شدیدی به تیم سازی و فعالیت های جمعی داشتم و از زمانی که پدرم کامپیوتر در اختیارم گذاشت به عنوان یک دنیای بی نهایت به فناوری اطلاعات علاقمند شدم. از 14 سالگی برنامه نویسی حرفه ای می کردم و از توانایی های من هم استقبال و حمایت می شد که از همان زمان تصمیم جدی برای کار حرفه ای در حوزه کامپیوتر داشتم.
البته این نکته را باید بگویم که من از 11 سالگی برای خودم تجربه تجارت خرد کامپیوتری داشتم و با چند نفر از بچه های مدرسه سعی کرده بودم که فروش بازی های رایانه ای رو داشته باشم که تجربه ی بدی هم نبود ولی به همین دلایل چند بار از طرف مدرسه توبیخ شدم.
اولین پروژه شما به چه زمانی بر می گردد؟
آن زمان سن کمی داشتم ‌وکسی هم به یک نوجوان14 ساله اعتماد نمی کرد. ولی من برای انجام پروژه های جدی اصرار داشتم و یادم می آید برای انجام پروژه یکی از مراکز استان به صورت رایگان التماس کردم که جواب هم داد و اولین پروژه من کلید خورد که موفق هم بود.
فعالیت شما در قالب یک شرکت تجاری به چه صورتی ادامه پیدا کرد؟
اولش هیچی نداشتیم. یعنی نه تجربه و نه سرمایه. فقط یک رویا برای من بود به نام پردازش هوشمند و سردرگم با این رویا وارد دنیای تجارت شدم.البته راهنمایی های دوستان و اساتید خوبم هیچ وقت فراموش نمی شود. شاید بتوان گفت در آن زمان خدا افرادی را کنار من گذاشت که هر چیزی که نیاز دارم را به من یاد بدهند. مجید احدی که من اصول کسب و فروشندگی را از ایشان یاد گرفتم. علیرضا اسعدی که مدیریت جلسه و مذاکره رو به من یاد داد و حامد توکل که من رو به رسمیت رساند و یکسری از قوانین حقوقی کشور رو به من یاد داد که از آنها تشکر ویژه می کنم.
البته به جز تجربه و اطلاعات سرمایه هم مسئله مهمی بود که واقعاً برای ما وجود نداشت. سال 1386 مجموعه پردازش هوشمند تنها سرمایش لپ تاپ من بود و 4 میلیون تومان پس انداز که رفتیم با اون 4 میلیون تومان یک زیر زمین در چهارصد دستگاه اجاره کردیم یه میز بزرگ عمید احدی از دوستان به من داد و با یک دست مبل دست دوم که 50 هزار تومان خریدم شروع کردیم.
ما آن موقع نتوانستیم اجاره محل را پرداخت کنیم و تمام 4 میلیون بابت اجاره رفت و تقریبا علی رغم فعالیت تمام وقت ما، بدون امکانات همه سرمایه را از دست دادیم. بعد از اینکه از آنجا بیرونمان کردند من دنبال یک جا برای کار می گشتم که باز به لطف حامد توکل یک فرهنگسرا در شهرک 110 فردیس یک اتاق در اختیار ما گذاشت و در ازای آن ما کارهای آی تی آنجا را به عهده گرفتیم. در آن زمان ما یک مقدار وضعیتمان بهتر شد و توانستیم در چند نمایشگاه شرکت کنیم. یادم می آید برای شرکت در نمایشگاه رسانه های دیجیتال تهران آقای رضا عباسی 3 روز بیدار ماند و مصلی تهران رو طراحی کرد و در مقابلش ما یک غرفه گرفتیم. یک مقدار فعالیت بیشتر شد و توانستیم بالای یک مغازه در کرج یک دفتر بگیریم که به لطف مجید و سعید احدی عزیز ما تجهیزات و امکانات مان بهتر شده بود و با قانون تجارت هم بیشتر آشنا شده بودیم. از سال 88 هم سرمایه کافی برای اجاره یک دفتر اداری 60 متری را پیدا کردیم و از آن به بعد کار ما جدیت تجاری به خودش گرفت.
به نظر می‌رسد از همین جا بود که روند موفقیت‌های شرکت پردازش هوشمند شروع شده است؟
البته خیر، ما تازه با چالش های جدی روبرو شده بودیم و هر چه می گذشت سختی های تجارت بیشتر به ما فشار وارد می کرد.
از یک طرف ما با یکسری مسائل بیرونی درگیر بودیم. اولا ما از تمام قوانین در آن زمان اطلاع نداشتیم و وظایف یک بنگاه خصوصی نسبت به دولت را نمی دانستیم که البته راهنمایی هم نمی کردند. حتی یک بار در جواب این که گفتم من از این قانون مطلع نبودم کسی هم به من نگفته چرا باید جریمه بشم گفته شد جهل به قانون کسی را مبرا نمی کند. دوماً در فرآیند جذب مشتری و ارائه خدمات مطلوب کم تجربه بودیم و سوما دوستان و آشنایان که مدام در گوش همراهان من و حتی خود من می خواندند که سرمایه ندارید فایده ای ندارد عمرتان را تلف نکنید که باعث سرد شدن خیلی از دوستان شد. البته عرض کردم من یک رویا داشتم که هنوز به حقیقت نپیوسته بود و این مسائل روی من تاثیری نداشت و از طرف دیگه خوب مسائل داخلی بود که درگیری هایی را بین ما و همراهانمان به وجود آورد که خیلی دردناک بود. در جشن امسال شرکت امین عباسی عزیز وصف مناسبی از این روزها داشت و گفت در روزهایی بعضی از ما رفتند ولی روزی رسید که همه رفتند اما پردازش هوشمند ماند.
این مقاومت و اصرار منجر شد که کم کم پردازش هوشمند طعم موفقیت را چشید و پخته تر شد.
در صحبت های شما شنیدم رویایی داشتید به نام پردازش هوشمند فکر می‌کنید رویای شما تا چه حدی به حقیقت پیوسته است؟
البته شرایط شرکت خیلی بهتر شده امروز ما یک لیست بیمه 12 نفری برای پرسنل رسمی مان پرداخت می کنیم. بیشتر از 50 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم از این مجموعه منتفع می شوند. حدود 300 پروژه موفق را به انجام رساندیم به سازمان های مختلفی مشاوره می دهیم و در استان های مختلفی مثل قم، گیلان، خوزستان، ایلام و تهران انجام فعالیت داشتیم. اما این رویای من نیست. من پردازش هوشمند را در شرایط یک شرکت بزرگ بین المللی می دیدم که در حد مایکروسافت، اوراکل یا سپ ارائه خدمات کند تا زمانی که خدا اجازه نفس کشیدن به من بدهد تمام تلاشم را خواهم کرد که آن روز را ببینیم.
علت حضور شما در کرج برای چیست، آیا برای مهاجرت به تهران برنامه ای ندارید؟
من نسبت به کرج عرق خاصی دارم. البته که تمام ایران سرای من است اما خب کرج جایی هست که با فرهنگ و مردمش بزرگ شدم و دل کندن از کرج برای من مقدور نیست. هرچند چندین پیشنهاد برای انتقال شرکت به تهران داشتیم ولی من مصر هستم که این بنگاه باید در کرج با تمام مسائلی که هست رشد کند و انشاالله روزی در تمام ایران و تمام جهان شاهد شعبات و نمایندگی های این شرکت باشیم. ولی تا زمانی که ممکن باشد مرکزیت را در کرج حفظ خواهم کرد.
افق شما برای آینده این شرکت چیست و چه برنامه ای را دارید؟
از امسال احتمالا لاین طراحی وب را به کلی تعطیل خواهیم کرد و فقط به مشتریان قدیمی خدمات خواهیم داد و در حوزه نرم افزار روی راهکارهای جامع سازمانی کار خواهیم کرد در حال حاضر نرم افزارهای Project Manager ، HelpDesk  ،MIS سازمانی، نظام پیشنهادات و مدیریت جلسات در این شرکت تولید شده که وارد فرآیند بازاریابی گسترده خواهند شد و تولید نرم افزار BPMS و بعد از آن ERPجامع در دستور کار تولید شرکت ما قرار دارند و امیدواریم به خاطر ویژگی های خاص مورد استقبال زیادی قرار بگیرند و در حوزه مشاوره در خصوص بانک اطلاعاتی، آنالیز داده و مدیریت داده در سازمان ها تمرکز خواهیم کرد که بسیار امیدوار کننده خواهد بود.
در انتها چه صحبت و توصیه ای برای کسانی که به این حوزه قدم می گذارند دارید؟
امیدوار هستم که هر روز شاهد تولد و بلوغ سازمان های جوان ایرانی باشم و از هر کمک و مشاوره ای که از دستمان بر بیاید دریغ نخواهیم کرد و به یاد داشته باشیم:
نابودی رویاها با تسلیم شکل می گیرد لطفا تسلیم نشوید که خداوند با صبرکنندگان است.

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر