اخبار

 آخرین اخبار 

ایران به صادر کننده دستگاه‌های تولید ماسک تبدیل می‌شود

ایران به صادر کننده دستگاه‌های تولید ماسک تبدیل می‌شود
1399/1/26

رییس ستاد اجرائیات فرمان امام(ره) با اشاره به دستاوردهای شرکت های دانش بنیان برای تولید دستگاه های تولید کننده ماسک گفت: ایران به زودی تبدیل به صادر کننده دستگاه های تولید ماسک می شود.

به گزارش خبرنگار جام جم البرز، محمد مخبر، رییس ستاد اجراییات فرمان امام(ره) روز سه شنبه در آیین افتتاح بزرگ ترین کارخانه تولید ماسک غرب آسیا در شهرک صنعتی اشتهارد در جمع خبرنگاران، گفت: در این راستا تقاضاهایی نیز داشتیم و ما نیز قراردادهایی با شرکت‌های دانش بنیان برای ساخت این دستگاه‌ها منعقد و به زودی صادرات دستگاه‌های تولید ماسک را خواهیم داشت.
وی اظهار کرد: امروز ۲ خبر خوش برای مردم داریم که یکی راه اندازی بزرگ ترین کارگاه تولید ماسک در کشور و جنوب غرب آسیا با ظرفیت تولید روزانه چهار میلیون است که انواع ماسک‌ها از جمله معمولی، ان ۹۵ و نانو در آن تولید میشود که اتفاق بزرگی است.
رییس ستاد اجرائیات فرمان امام(ره) اضافه کرد: این کارگاه تولیدی با اشتغال زایی ۳۳۰ نفر و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری راه اندازی که در آن ۴۱ دستگاه به تولید ماسک می‌پردازند که از این تعداد ۳۱ دستگاه سه لایه زن هستند یعنی تولیدات ماسک معمولی، سه دستگاه ان ۹۵ وسه دستگاه ضد عفونی کننده است و ماسکی که در این واحد تولیدی تهیه می‌شود، در همین مکان نیز ضدعفونی و استریل می‌شود.
مخبر با بیان اینکه برای نخستین بار تجهیزاتی که بتواند ماسک ان ۹۵ را تولید کند به زودی در همین محل راه اندازی می‌شود، گفت: پارچه نانو نیز در حال تولید است چرا که هر جایی که این نوع پارچه در اختیار نباشد، تولید ماسک ان ۹۹ و یا ان ۹۹ که با اطمینان در بازار بتوان تهیه کرد، امکان پذیر نخواهد بود، اما در اینجا این پارچه تولید می‌شود.
وی ادامه داد: در صورت اشباع بازار، این آمادگی وجود دارد که به صادرات ماسک بپردازیم و با وجود اینکه این کشورها به ما ماسک ندادند اما در صورت بالاتر رفتن از ظرفیت بازار، به این کشورها نیز می‌توانیم صادرات داشته باشیم.
مخبر افزود: البته  تمام تولیدات را تا رفع نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اختیار این وزارتخانه با زیر قیمت تمام شده قرار می‌دهیم، قیمت ماسک اکنون در کشور مناسب نیست و حداکثر باید ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان باشد، که البته با وارد شدن این محصولات به بازار، تولیدات متفرقه ای که وارد می‌شوند به صورت طبیعی وزارت بهداشت دیگر استفاده نخواهد کرد و موجب شکستن قیمت‌ها می‌شود.
وی ادامه داد: ماسک باید به صورت وفور در همه مکان‌ها پیدا شود که به زودی این اتفاق خواهد افتاد، در زمانی که کشورهای بزرگ به سرقت ماسک افتادند و برای تامین ماسک مورد نیازشان هواپیما می‌دزدند، در کانون و مکان‌های مختلف بچه‌های جهادی در سراسر کشور از ابتدا اجازه ندادند که این بحران در کشور ما ایجاد شود و امروز شاهد توفیقی بودیم که توسط فرزندان امام(ره) و سربازان آقا به صورت ۲۴ ساعته، این کارگاه از ۲۵ اسفند عملیات اجرایی آن آغاز و امروز شاهد راه اندازی آن هستیم.
رییس ستاد اجرائیات فرمان امام(ره) در ادامه عنوان کرد: خبر خوش دیگر این است که برای نخستین بار توسط شرکت‌های دانش بنیان  و با پشتبانی ستاد اجرایی توانستیم این دستگاه را در داخل کشور تولید کنیم، دستگاه‌هایی که توسط جوانان نخبه کشورمان تولید شده از نظر کیفیت بسیار بهتر از دستگاه‌های وارداتی است و به زودی صادر کننده دستگاه‌های ماسک زن خواهیم شد، که تقاضاهایی نیز آمده و به همین منظور با شرکت‌های دانش بنیان قراردادهایی منعقد شده که رویداد مهم و بزرگی است.
مخبر با بیان اینکه بیش از دارایی مان از نقدینگی و گرقتن تسهیلا ت از بانک‌ها در عرصه هایی چون سیل، زلزله و ماسک هزینه کردیم، گفت: در بخش ماسک تاکنون ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه که بخشی با سرمایه گذاری و بخشی به صورت بلاعوض تامین شده است.
وی با بیان اینکه یک میلیون بسته غذایی در کشور تولید می‌کنیم، خاطرنشان کرد: بیش از ۲ تا سه میلیون تاکنون  ماسک و مواد ضدعفونی به مناطق محروم ارسال کردیم که تا رفع نیاز مردم ادامه دارد.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.