اخبار

 آخرین اخبار 

جاذبه های گردشگری طالقان

جاذبه های گردشگری طالقان
1399/4/1

شهرستان طالقان زیستگاه حیات وحش و گونه‌های متنوع گیاهی است که دارای ارزش های گردشگری زیادی است.
به گزارش جام جم البرز، ناحیه طالقان به غیر از آثار ارزشمند طبیعی که در خود جای داده‌ است، اماکن زیارتی و تاریخی ارزشمندی نیز دارد که بر جاذبه‌های آن می‌افزایند.

شاهرود رگ حیاتی این سرزمین دیر زمانی است که از کوهپایه‌های شرقی طالقان سرچشمه می گیرد و با طی مسیری به طول 105 کیلومتر به غرب می‌رود این شریان آبی بیش از 15 رودخانه کوچک و بزرگ منطقه را که از چشمه سارها و برفاب‌ها سرچشمه می‌گیرند، همراه خود تا سپید رود می‌برد تا راهی دریای خزر شود.

 دو آبشار بزرگ در روستاهای اوچان و جوستان و همچنین در هر کدام از روستاهای اورازان، کرکبود، آسکان، عسلک آبشارهایی جریان دارند، دوچشمه آب معدنی در روستاهای عسلک و لمبران (بنام سه کوچ) و یک چشمه آب معدنی در جوستان قرار دارد که دوچشمه معدنی ذکرشده یکی از نقاط  تفرجگاهی طالقان محسوب می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گفت: شهرستان طالقان در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی پتانسیل ها و قابلیت های بالایی دارد، تپه ها، بافت ها و محوطه تاریخی ارزشمند در غالب روستاهای هدف گردشگری محسوب می شود.

محمدی افزود: درحوزه صنایع دستی، گلیم و بافت طرح های منحصر بفردی دارد .

وی گفت:طالقان هم در حوزه طبیعت گردی، گردشگری، ورزشی و هم در حوزه گردشگری سلامت قابلیت بالایی دارد.

 محمدی افزود: حرفه بيشتر مردم طالقان در گذشته باغداري، دامداري، و كشاورزي (زراعت و زنبورداري) بوده و امروزه مشاغل مرتبط با امور گردشگري و مشاغل جديد و سبك صنعتي، متداول شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گفت: از نظر زبانشناسي، مردم طالقان به زبان تاتي، و گويشي نزديك به مازني و گيلكي سخن مي گويند. در خود طالقان، به سوي دامنه هاي بالاتر، گويش مردم به مازندراني و گيلاني نزديك تر مي شود.

رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان طالقان هم گفت: بزرگاني نظير درویش عبدالمجید طالقاني ، ملا نظر علي سوهاني طالقاني ، آیت الله طالقانی، دکتر حشمت، جلال آل احمد، تیمسار فلاحی ، شیخ دیزانی و صدها چهره ديگر، تنها بخشي از علماء و بزرگان طالقان مي باشند.

شهرکی افزود: روستای تاریخی و گردشگرپذیر گیلیرد زادگاه آیت الله طالقانی است شخصی که در تاریخ معاصر و انقلاب اسلامی نقش و تاثیر به سزایی داشته است.خانه این شخصیت تاریخی فرم و شکل صد ساله خود را حفظ کرده و دارای محیطی بسیار زیبا است که وسایل وکتاب های آیت الله طالقانی در آن نگهداری می شود.

رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان طالقان افزود: شهرستان طالقان با آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی و وجود 80 روستا که  بیش از 10 روستای ان به عنوان  هدف گردشگری معرفی شده اند شرایط خوبی را برای  گردشگری ایجاد کرده است .

شهرکی گفت: طالقان در بعد گردشگری اکوتوریست (طبیعت گردی)و ژئوتوریست (گردشگری زمین شناختی) نیز قابلیت های بالایی دارد و همین تنوع زمین شناختی و ژئومورفولوژی منطقه باعث ایجاد شرایط بکر و ویژه ای برای طالقان شده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طالقان گفت: استقبال خوبی در ایام نوروز از جاذبه های گردشگری طالقان مانند ابشار کرکبود، آبشار روستای برج و آبشار کلارودیک منطقه چشمه سارهای طالقان  شده و می توان گفت طالقان ،قطب گردشگری استان البرز است.

فرماندار شهرستان طالقان هم گفت: از ویژگی های منحصر بفرد طالقان می توان به پراکندگی روستاها، پراکندگی آثار، چشم انداز طبیعی و گردشگری وجود رودخانه ای پرآب، غارهای طبیعی در منطقه غار روکش، غارهای بادامستان، در روستاها وشته، غار زالتگاه وستان دونبلید اشاره کرد.

 جهانی افزود: هم چنين حوزه آئين هاي مذهبي مثل اشعار و اجراي مراسم تعزيه و نيز ادبيات خاص منطقه، مثل داستان عزيز و نگار که به نگار خواني معروف است، از مشخصات ادبي منطقه طالقان به شمار مي رود.

وی گفت : درياچه و حريم سد طالقان از غرب به روستاهاي روشنبدر و شهراسر، از شمال به روستاهاي سوهان، آرموت، اردكان و ميراش و از شرق با روستاي گلينك و از جنوب به دهستان زيدشت و اراضي روستاي هاي باريكان، فشندك، ميناوند، كماكان و سنگ بن، محصور شده است.

جهانی افزود: به دليل ساختار مناسب اطراف درياچه سد، چشم انداز سد که باعث جذب توریست و گردشگر شده و علاقه مندان بسیاری از استان های همجوار در ایام تعطیلات وروز و در بهار و تابستان ازآن استفاده می کنند كه در عين حال، مشكلات زيادي براي اهالي، به خصوص مناطق زيدشت و گلينك و بقيه سواحل شمالي درياچه، به وجود آمده است.

فرماندار طالقان در ادامه اضافه کرد: از دیگر آثار طبیعی ارزشمندی که در طالقان مشاهده می‌شود می‌توان به کوههای بلند و صخره‌ای و یخچالهای طبیعی درعلم کوه نزدیک روستای جهانی اشاره کرد که هرساله کوهنوردان بسیاری برای صعود به ارتفاعات آن به آن نواحی رهسپار می‌شوند.

از آثار ناملموس طالقان می توان به مراسم پنجه پیتک، عاشورای قدیم در روستای مهران، نوروز خوانی و شال اندازی نام برد.

تهیه و تنظیم: علی سلمانزاده

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.