اخبار

 آخرین اخبار 

رییس کمیسیون هنر وارتباطات شورای شهر کرج

دیوارهای بتنی کرج را احاطه کرده اند 

دیوارهای بتنی کرج را احاطه کرده اند 
1399/7/10


سخنگو و رئیس کمیسیون هنر و ارتباطات شورای اسلامی شهر کرج گفت: دیوارها و پنل های بتنی که در نصب آنها شتابی معنادار دیده می شود، بدون در نظر گرفتن هویت مکانی و فرهنگی مناطق نصب شده، کرج را احاطه کرده اند و به سیما و منظر شهری و ارکان هویت ساز شهر لطمه جدی زده اند.
به گزارش جام جم البرز، رحیم خستو در شانزدهمین جلسه کمیسیون هنر وارتباطات  شورای اسلامی شهر کرج که با حضور اعضاء کمیسیون، معاونین شهرسازی و معماری، فنی و عمرانی و روسای سازمانهای سیما و منظر و فرهنگی و ورزشی شهرداری کرج، مشاورین و اصحاب رسانه با موضوع «بررسی معضل دیوارهای بتنی سطح شهر» برگزار شد، اظهار داشت: حساسیت اعضاء شورای شهر در خصوص دیوارها و پنل های بتنی از زمانی شروع شد که این دیوارها رو به افزایش و از حالت طبیعی خود خارج شدند بگونه ای که ارتباط  فضای بیرون و داخل را کاملاً احاطه و سازه های بتنی بدون در نظر گرفتن هویت مکانی و هویت شهری همه شهر را فراگرفتند.

خستو با بیان اینکه بازنمایی فرهنگ اهمیت زیادی در هویت‌ بخشی شهر دارد، تصریح کرد: ماهیت و کارکرد دیوارها بر همه مشخص است در گذشته معمولاً برای بنای دیوارهایی که توسط شهرداریها و چه مالکین خصوصی احداث می شد، از دیوارهای آجری و نرده استفاده می شد که هم اصول زیباسازی را حفظ می کردند و هم از لحاظ امنیت مورد اهمیت بود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر کرج با انتقاد از شتاب در نصب پنل های بتنی بیان کرد: شتاب در جانمایی دیوارهای بتنی به خصوص در مناطق مهم شهری سئوال برانگیز است البته جای تقدیر است که سرعت عمل این کار بالا بوده اما شتاب زده و بدون توجه به سیما و منظر شهری انجام شده است.

 رئیس کمیسیون هنر و ارتباطات شورای اسلامی شهر کرج یادآور شد: در ارتباط با جانمایی دیوارهای حائل باید با هماهنگی عوامل ذیربط و با مطالعه عناصر هویت ‌بخش شهری با ضرورت تبیین مفهوم ‌شناسانه هویت شهری، هویت مکانی و هویت فرهنگی شهر و بازشناخت روابط میان آنها حتماً لحاظ شود و در این راستا باید دیوارهایی نصب شود که تمام هویت ها را داشته باشند و امنتیت را نیز تامین کنند.

عباس زارع نیز طی اظهاراتی گفت : معتقدم برای هر اقدامی که به هر شکلی در شهر انجام می دهیم مثل کاشت درخت، ساخت دیوار یا اجرای پروژه های شهری باید تبعات فرهنگی و آنچه در ذهن مردم تداعی می شود را بسنجیم اما این موضوع در شهرداری کرج جانیفتاده است.
عضو شورای اسلامی شهر کرج در ادامه افزود: نشر حوزه فرهنگ در ابعاد مختلف کاری در حوزه شهری در اولویت مدیریت شهری بخصوص سازمان فرهنگی اجتماعی قرار بگیرد و یک پیامی به مردم القا کند که هنوز در شهرداری به آن دست نیافته ایم؛ شاید برگزاری این جلسات است که بتواند فرهنگ ذهنی را تطبیق دهد و آثار شهری از نظر بیننده و پیامد فرهنگی آن منعکس و قضاوت شود.
زارع با بیان اینکه ضابطه ها را در شهر برای مردم سختگیرانه می کنیم در حالیکه هیچ ضابطه ای بر رفتار خودمان نداریم، تاکید کرد: کارهای فرهنگی مانند گردهمایی، تئاتر و... کارهای مکمل در شهر هستند و ساخت و ساز ابنیه ها و پل ها که از نظر بصری مردم با آن مواجه می شوند اصولی باید به آنها پرداخته شود. دیوارهای بتنی که بدون در نظر گرفتن موضوع زیبایی شناسی و پیوست فرهنگی در سطح شهر انجام شده است جمع آوری شود و در پروژه های دیگر شهر استفاده شود.
 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.