اخبار

 آخرین اخبار 

مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد

آماده سازی شهر جدید هشتگرد برای پیشگیری از انفجار جمعیت در تهران و کرج

 آماده سازی شهر جدید هشتگرد برای پیشگیری از انفجار جمعیت در تهران و کرج
1399/8/7


جام جم البرز: موضوع گزارش «زندگی در شهرک های تازه تاسیس» برای مدیر روزنامه جام جم البرز چنان خوش آمد که گفت: «آن را آماده کنید»
 شروع به کار کردیم و در پایان به این نتیجه رسیدیم که شرکت عمران شهر جدید هشتگرد، شهرداری و .... همه به تکاپو افتاده اند برای این که فضای زندگی در شهر جدید هشتگرد را تا حدودی آماده پذیرای کسانی کنند که توانایی مالی برای خرید و اجاره در شهرهای تهران، کرج و دیگر کلانشهرها را ندارند. اگر شما هم جزء همین دسته از مهاجرین هستید، مطلب زیر را بخوانید.   
تهران و کرج از جمعیت فراوان انباشته شده بود. برای همین مدیران شهری تصمیم تازه ای گرفتند تا جلویین اتفاق را بگیرند. تصمیم نهایی شد و نامش را گذاشتند: شهر جدید هشتگرد.
شهر جدید هشتگرد قرار بود جلوی انفجار جمعیت در تهران و هشتگرد را بگیرد، اما در کنار این کار اهداف دیگری نیز پیش بینی شده بود: کنترل قیمت زمین در کلانشهرها، جذب سرریز جمعیت از شهرهای بزرگتر به دنبال ایجاد کانون های اشتغال در شهرهای جدید، جلوگیری از به وجود آمدن پدیده حاشیه نشینی در اطراف شهرهای بزرگ و پایتخت، سبک شدن بار ترافیکی و تراکم ناخالص جمعیت در کلان شهرها، محافظت از اراضی کشاورزی حومه شهرهای بزرگ و استفاده از زمین های غیر زراعی در جهت ساخت و ساز شهرهای جدید، عرضه واحدهای مسکونی با بهای تمام شده کنترل شده برای اقشار مختلف متقاضیان، کاهش آلودگی های زیست محیطی حاصل از فعالیت های صنعتی در شهرهای بزرگ، کاهش مشاغل کاذب و مخرب که در پی توسعه شهرهای بزرگ به وجود می آ ید. و موارد فراوان دیگری که شاید گفتن آن ها نیازی نباشد.
یرای این که این اتفاق های قشنگی که گفتم بیفتد، نیاز بود که طراحان شهر جدید بنشینند و جذابیت هایی برای شهر در نظر بگیرند تا هر بیننده ای را میخکوب خود کند. 
اما بعد از گذشتن دوازده سال آن اتفاق های خوب که نیفتاده هیچ، بلکه در ورودی شهر ساختمان های بلند نیمه‌کاره و به پایان نرسیده ای را خواهید دید،  که حتما فرار را بر قرار ترجیح خواهید داد. همین فرارها تا به امروز ادامه دارد، دلیل این حرف هم جمعیت اندکی هستند که فعلا ترجیح داده اند بدون کمترین امکاناتی زندگی در شهر جدید را ادامه دهند. اگر آن اتفاق های خوش آیند طبق برنامه پیش می رفت، باید شهر جدید هشتگرد تا کنون نزدیک یک میلیون نفر جمعیت داشته باشد.  اما طبق گفته مراکز آمار، این شهرک تقریبا تازه تاسیس جمعیتی حدود 70000نفر دارد. 
به دلیل کمبود زیر ساخت ها،نبود بیمارستان، نداشتن حداقل امکانات رفاهی، درمانی و بهداشتی، تفریحی، خدمات شهری، دسترسی آسان به ادارات، سازمان‌ها و بانک‌ها، تسهیل تردد و رفت‌وآمد و همه و همه باعث شده رکود بزرگی یقه این شهرک تازه تاسیس را بگیرد.
به دلایل گسترش روزافزون جغرافیایی و جمعیتی شهر جدید هشتگرد مسوولان وزارت مسکن و شهرسازی را مجبور کرده تا برای افزایش جذابیت های شهرنشینی این شهر چاره اندیشی کنند.
و اما این روزها شهر جدید هشتگرد یکی از جاهایی است که مامنی شده برای سکونت فراریان از دست گرانی سرسام آور قیمت مسکن. شهری که به دلیل کمبود امکانات خدماتی و رفاهی تاکنون استقبال چندانی از آن نمی‌شد. 
 برای این که بیشتر از شهر جدید هشتگرد بدانیم، چاره ای نداشتیم که به سراغ مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید هشتگرد برویم. مسعود حق لطفی، مدیرعامل شرکت عمران شهرجدید هشتگرد با بیان اینکه توسعه امکانات و خدمات روبنایی و ارتقای زیرساخت‌های شهری از اولویت های مجموعه شرکت عمران است، می گوید: مجموعه شرکت عمران شهرجدید هشتگرد در زمان حاضر ساخت پروژه‌هایی هم چون مدرسه، مسجد، ساختمان کلانتری، مجموعه ورزشی و واحدهای تجاری را در دستور کار خود قرار داده است تا زمینه رضایت و رفاه و آسایش شهروندان را فراهم آورد. 
ایشان با اشاره به اینکه شهر جدید هشتگرد از دهه ۷۰ شکل گرفته و طبق سرشماری سال ۹۵ حدود ۴۳ هزار نفر در این شهر سکونت داشته‌اند، اظهار داشت: با تکمیل و واگذاری ۳۴ هزارو ۹۵۰ واحد مسکن مهر که در این شهر در حال ساخت است و بخشی از آن به مردم واگذار شده و هم چنین در اجرای طرح اقدام ملی با ساخت ۲۱ هزار واحد احداث می‌شود.
حق لطفی جمعیت فعلی شهر جدید را حدود ۸۰ هزار نفر برآورد می کند و می گوید که پیش بینی می شود در سال ۱۴۰۵ جمعیت به ۲۰۰ هزار نفر برسد. 
مدیرعامل شرکت عمران شهرجدیدهشتگرد، افزود: اکنون نیز عملیات ساخت و تکمیل  ۱۰ هزار و ۱۵۰ واحد مسکونی مهر در مرحله نازک کاری است که به زودی فروش اقساطی آن‌ها صورت خواهد گرفت. 
این مدیر از متقاضیان مسکن مهر شهر جدید هشتگرد خواست برای تحویل واحدهای مسکونی خود هرچه سریع تر اقدام نمایند، چرا که در صورت عدم مراجعه با توجه به مصوبه وزارت راه و شهرسازی و بانک عامل، درصد سود تسهیلات مسکن آنها از ۴ درصد به ۱۸ درصد افزایش خواهد یافت.
این مدیر اضافه می کند: توسعه فضای سبز شهرجدیدهشتگرد یکی از اولویت های واحد فضای سبز مجموعه شرکت عمران شهرجدیدهشتگرد می‌باشد که در همین راستا طرح‌جنگل کاری در ورودی شهرجدیدهشتگرد در حال اجراست.
ایشان با اشاره به اینکه شهرجدیدهشتگرد در زمان حاضر از سرانه فضای سبز خوبی برخوردار است، گفت: این شهر  با بیش از ۳۵ متر مربع فضای سبز برای هر نفر دارای وضعیت مناسبی بوده و جهش مثبتی داشته است.
حق لطفی در ارتباط با آبیاری جنگل حاشیه اتوبان این شهر اظهار داشت: تاچند روز آینده با راه اندازی پروژه انتقال ایستگاه پمپاژ پساب فاضلاب شهر جدید هشتگرد، مشکل آبیاری جنگل ۹۶ هکتاری حاشیه اتوبان مرتفع خواهد شد.
ایشان نبود امكانات شهري متناسب در گذشته را  از دلایل عدم استقبال مردم برای سکونت در این شهر بیان کرد و گفت: با راه اندازی کامل پروژه متروی شهر جدید هشتگرد و افزایش تعداد ساعات و رام‌های قطار، تغییرات قیمت بازار مسکن در کلانشهرها ، هوای پاک نسبت به شهرهای مجاور و ...  میل به سکونت در این شهر افزایش خواهد یافته است.
وی با اشاره به اینکه احداث بیمارستان و افزایش سرانه های درمانی از مطالبات بحق شهروندان شهرجدیدهشتگرد است، گفت: شرکت عمران در راستای اجرای سیاستهای ابلاغی شرکت عمران مادر تخصصی شهرهای جدید، آمادگی همکاری در خصوص توسعه و احداث درمانگاه و بیمارستان در شهرجدیدهشتگرد را دارد و این مجموعه با توجه به افزایش جمعیت شهر و ضرورت افزایش سرانه‌های درمانی، به راه اندازی بیمارستان در این شهر اهتمام می‌ورزد.
وی افزود : زمین بیمارستان ۹۶ تختخوابی شهر جدید از سال ۹۱ در اختیار شهرداری قرار گرفته و تاکنون تکمیل نشده است و در راستای رفع دغدغه شهروندان و با حمایت مقام عالی وزارت و معاون محترم وزیر و مدیرعامل شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید مقرر است پس از تعیین تکلیف و تحویل پروژه به شرکت عمران ، عملیات بررسی سازه و حسب ضرورت مقاوم سازی بدلیل تغییر آئین نامه ها و ادامه روند تکمیل بیمارستان را در برنامه دارد.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.