اخبار

 آخرین اخبار 

کارآفرین البرزی در گفتگو با جام جم البرز

  کارآفرینان با آگاهی واردمیدان کار وتولید شوند 

  کارآفرینان با آگاهی واردمیدان کار وتولید شوند 
1399/9/8


جام جم البرز: مرتضی مفخمی کارآفرین برتر جوان کشور که دارای دکترای رشته مدیریت استراتژیک است، یکی از جوانان کارآفرین البرزی است که در سال ۸۵ اقدام به تاسیس شرکتی در زمینه سیستم های مدیریتی و مهندسی کرد و به مرور فعالیت های خود را گسترش داد، به گونه ای که اکنون تبدیل به یک شرکت هلدینگ با ۲۱ دپارتمان و شرکت شده است . در زمینه های گوناگون از جمله مشاوره تجاری سازی، بازاریابی و فروش، صادرات، ثبت اختراع، ثبت شرکت و خدمات دیگر به شرکت ها و کارخانجات مختلف صنعتی، دانش بنیان و فناور ارائه می دهد و توانسته ۱۸۶ نفررا مشغول کار کند. 
مرتضی مفخمی از کارآفرینان نمونه کشور که دو سال متوالی به عنوان کارآفرین برتر جوان معرفی شده است، در مورد چگونگی راه اندازی کسب و کار خود می گوید: در سال ۸۵ در سن ۱۹سالگی برای اولین بار فعالیت شرکت را با سرمایه ۶ میلیون‌ تومان که از یکی از دوستانم قرض گرفته بودم، آغاز کردم. البته در سنین نوجوانی نیز به کارآفرینی علاقه مند بودم و در زمان دبیرستان با طراحی و پذیرش سفارشات چاپ و تبلیغات درآمدزایی داشتم.

مفخمی ادامه می دهد: در ۹ ماه اول فعالیتم یک ریال هم درآمد نداشتم، ولی با انگیزه بخشی خانواده ادامه دادم و با لطف خدا به مرور به موفقیت های چشمگیری از جمله دریافت لوح شرکت فنی مهندسی برتر کشور در ۳ سال متوالی توسط وزارت صمت و دریاف لوح جوان برتر کشور از ریاست جمهوری دست یافتم و امروز با یاری خداوند متعال توانسته ایم ۱۸۶ نفر به صورت ثابت و پروژه ای استخدام کنیم.
مدیر هلدینگ پیشران عرصه صنعت جهان که به فعالیت های بین المللی نیز می پردازد و خدماتی در کشور آلمان و انگلستان انجام داده، معتقد است کارآفرینان در مواردی با نداشتن آگاهی کافی از نحوه تجاری سازی، فعالیت خود را آغاز می کنند که سبب مشکلات مالی و روحی فراوانی برایشان می شود.

مرتضی مفخمی در مورد اولین پیش نیاز های کارآفرینی به چند موضوع اشاره می کند و می گوید: اولین موضوع این است که کسانی که می خواهند در حوزه کارآفرینی وارد شوند باید بررسی کنند که آیا ایده آن ها می تواند به بازار منتج شود یا خیر، اگر ایده ای نیازی را برطرف نکند یا بهبودی در نیاز ها ایجاد نکند منتهی به شکست است، زیرا افراد برای بهبود به شما پول پرداخت می کنند. بنابراین باید قابلیت تجاری سازی برای یک ایده وجود داشته باشد.

مفخمی پشتکار را از ویژگی های ضروری برای یک کارآفرین برشمرده و معتقد است در کشورهای در حال توسعه از جمله کشور ما مراحل دریافت مجوز ها و بروکراسی اداری طولانی است و نباید خسته شد زیرا مسیر کار آفرینی بسیار طولانی و ناهموار است.
مدیر عامل این هلدینگ عضو پارک علم فناوری البرز هم چنین از تعامل با سایر شرکت های پارک‌علم و فناوری برای آموزش های لازم در زمینه تجاری سازی و عارضه یابی خبر داده و می گوید: به زودی شاهد این موضوع خواهید بود که پارک علم و فناوری البرز یکی از سه پارک علم و فناوری برتر کشور تبدیل می شود .

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.