اخبار

 آخرین اخبار 

حسین فلاح نژاد مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز در گفتگو با جام جم البرز بیان کرد

از مشاغل موجود با پرداخت تسهیلات حمایت می کنیم

 از مشاغل موجود با پرداخت تسهیلات حمایت می کنیم
1399/9/20جام جم البرز: فلاح نژاد با اشاره به رسالت های متعدد اداره تعاون ، کار ورفاه اجتماعی البرز گفت : بزرگترین رسالت ما تثبیت  فرایند کسب و کار در استان است که از طریق معاونت‌های مختلف صورت می‌گیرد ورسالت اصلی بخش معاون روابط کار، تنظیم روابط بین کارگر و کارفرما است که توسط مراجع حل اختلاف صورت میگیرد.
وی ادامه داد: امسال سامانه جامع روابط کار ایجاد شده است و اگر کارگری مطالباتی از کارفرما داشته باشد وارد این سامانه شده وپرونده وی در مراجع حل اختلاف رسیدگی خواهد شد . 
حسین فلاح نژاد در خصوص پرونده های اختلاف بین کارفرما وکارگران اظهار داشت :  سالانه بیش از ۱۱ هزار پرونده اختلاف بین کارفرما و کارگران را رسیدگی می‌کنیم. وی ناآگاهی کارفرما و کارگران از حق وحقوق را ، علت اصلی این شکایات اعلام کرد وافزود: ما همواره بر آگاهی بخشی به طرفین تلاش کرده ایم و برنامه‌های آموزشی رادر جهت افزایش آگاهی برگزار نموده ایم که تمامی این موارد موجب کاهش دعاوی خواهد شدوبرحفظ سرمایه انسانی و تثبیت فرایند کسب وکار کمک زیادی خواهد نمود . 
فلاح نژاد ادامه داد: در بحث قانون کار بسیاری از مواد قانون کار، آمره هستند وکارفرما وکارگر نمی توانند کمتر ازحداقل حقوق قانونی توافق کنند دولت همیشه در پی ایجاد تناسب بین حقوق کارگران وشرایط کارفرمایان است تا اشتغال حفظ شود وکارگران نیز بتوانند معیشت خودرا به سرانجام برسانند.  
فلاح نژاد در پاسخ سئوالی از وضعیت تعاونی های استان اظهار داشت : در بحث تعاونی ها به دنبال گسترش کمی و مرتفع کردن مشکلات موجود تعاونی ها هستیم . یکی از راههایی که برای اشتغال وجود دارد همین تعاونی ها هستند. در حال حاضر 1100 تعاونی فعال داریم، برخی تعاونی ها مشکلات فراوانی دارند مانند تعاونی های مسکن که در رفع مشکلات این تعاونی ها تلاش خواهیم کرد . 
مدیر کل تعاون ، کار ورفاه اجتماعی استان درخصوص وضعیت اشتغال در بخش مشاغل خانگی گفت :  استان البرز همیشه در آمار بیمه شدگان اجباری کارگران حالت صعودی داشته وحتی در شرایط کرونایی نیز این رشد افزایش داشته است ما از مشاغل موجود با پرداخت تسهیلات حمایت می کنیم . مشاغل خانگی عمدتا  جزء مشاغل خرد است وبا حمایت مختصری می توان این مشاغل را رونق داد.اعتبار امسال ما حدود 5 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که توسط بانک های رفاه وتوسعه تعاون پرداخت می شود . افراد با مراجعه به سایت وثبت نام وتایید دستگاه متولی وپس از معرفی سیستمی به اداره ما واخذ گواهی مربوطه به بانک های عامل معرفی می شوند. 
فلاح نژاد در ادامه به بخش اشتغال روستایی نیز اشاراتی نمود وگفت : طی دوسال گذشته اشتغال پایدار روستایی جهت جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها پیگیری شده است . ما به ازای ایجاد هر اشتغال بین 100تا 150 میلیون تومان وام پرداخت می کنیم و از طرح های روستایی حمایت می کنیم. 
وی در پایان در بحث مشاغل آسیب دیده از کرونا وحمایت از آنان بیان داشت : توسط ستاد ملی کرونا  تسهیلات کرونایی در 14 رسته که بیشترین آسیب را دیده بودند در نظر گرفته شد، مشاغل خدماتی وگردشگری بیشترین آسیب را از کرونا متحمل شدند . 
حسین فلاح نژاد در تشریح این برنامه ها گفت : اعتبار کرونایی استان با توجه به مشاغل    1252 میلیارد تومان برای البرز در نظر گرفته شد . تا کنون آمار 11561 پرونده در سامانه کارا ثبت شده که اشتغال آن 30389 نفر بوده و درخواست تسهیلات 352میلیارد تومان بوده وپس از معرفی وبسته شدن سامانه 7200 پرونده توسط بانک ها پرداخت شده که مبلغ 195 میلیارد تومان می باشد .
 وی در باره اینکه چرا پرداختی ها بسیار کم است ، گفت : علت اینکه از وام کرونا درالبرز وحتی کل کشور استقبال نشد این است که با توجه به وجود کرونا وتعطیلی مشاغل چشم انداز مشخصی برای فعالیت آنها وجود ندارد. پیشنهادمیکنم ستاد ملی کرونا مجدد سایت را بازگشایی کند تا اگر افرادی تمایل دارند بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند. 
 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.