اخبار

 آخرین اخبار 

قیداری در گفتگوی اختصاصی با جام جم البرز مطرح کرد

کرج، پایتخت قرآنی کشور خواهد شد

  کرج، پایتخت قرآنی کشور خواهد شد
1399/10/15

 

جام جم البرز- عزت الله خلیلی قیداری، متولد 1334 است. در روزهای نوجوانی علاقه مند به قرآن می شود. تحصیلاتش را تا فوق لیسانس برنامه ریزی سیستم ها ادامه می دهد و به خاطر علاقه مندی بسیار به قرآن پا در راه آموزش به دیگران می گذارد.
 اکنون 17 سال است که بازنشست شده، اما هنوز در راه پرورش استعدادهای قرآنی پا پس نکشیده است. در روزهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به کارش سرعت بیشتری می دهد و در دهه شصت بین القرآن مرکزی کرج را به همراه قرآنیان زیر مجموعه اش چندین بیت القرآن دیگر در مساجد کرج تاسیس می کند. سال هاست که مدرس قرآنی است و دغدغه این کار را دارد. می گوید وقتی می بینیم بودجه های فرهنگی در اختیار ما قرار نمی گیرد، به فرمایش حضرت آقا «آتش به اختیار» عمل می کنیم.  
قیداری مدیر عامل جامعه قرآنیان کرج و عضو هیئت مدیره اتحادیه قرآن و عترت استان البرز، این روزها تمام کارهای جانبی اش را کنار گذاشته و با دارایی خود در خدمت قرآن و دوستداران قرآن قرار گرفته است. برای این که کارهای خداپسندانه این انسان شریف بعد از سال ها تلاش ثبت شود، با او به گفتگو نشستیم. 

از آن روزها بگویید.
همه چیز از مسجد علی ابن ابیطالب (ع) واقع در چهار راه دولت آباد کرج و پایگاه بسیج راهیان قدس آغاز شد. به طور کلی می‌توان گفت بیت القرآن مرکزی کرج محصول دو آزمون بزرگ ملت ایران، یعنی پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ است. ریشه‌های این فعالیت قرآنی  برمی گردد به شور انقلابی مردم ایران و سپس مقاومت جانانه جوانان ایرانی در مقابل تجاوز مسلحانه بیگانگان.
 در مسجد، جوانان زیر پرچم قرآن دور هم جمع شدند. این جمع شدن ها زیر پرچم قرآن، در درجه اول تمایلشان را به دین بیشتر می کرد و سپس گرایش به انقلاب اسلامی پیدا می کردند. وبه گونه ای فعالیتهای قرآنی توسعه یافت که پایگاه یاد شده ، پایگاه قرآنی کشور گردید در آن دوران خیلی از همین بچه ها روانه جبهه شدند  تا از داشته های مردم دفاع کنند. ابتدا با صوت و لحن به طرف قرآن می آمدند و سپس کلام قرآن در جانشان می نشست. بیت القرآن در چنین فرایند شگفتی شکل گرفت و بر اکنون رسید. 
تربیت اساتید قرآنی
بعد ها تلاش کردیم تا استاد قرآنی تربیت کنیم. کارمان را شروع کردیم و در پایان کار  تعدادی را برای آموزش فراتر به سازمان تبلیغات اسلامی که زیر نظر آیت الله جنتی اداره می شد، معرفی کردیم. آن ها دوره های شبانه روزی دیدند. آموزش های لازم را فراگرفتند و مدرک فارغ التحصیلی دریافت نمودند. بعد ها این اساتید را به مساجد مختلف کرج اعزام کردیم. 
درسال 1368براساس فراخوان سردار ابراهیم جباری فرمانده وقت سپاه کرج جامعه قرآنیان کرج تأسیس یافت و کلیه امکانات سپاه در خدمت قرآن قرار گرفت درحقیقت بنیانگذار قرائت حرفه ای در کرج سردار حاج ابراهیم جباری بود . 
از اقدامات موثر آنزمان استفاده از پتانسیل و توانمندی استاد حاج علی اکبر حنیفی بنیانگذار صوت و لحن در ایران بود که منجر به تربیت نیروهای قرآنی کارآمد گردید 
 در آن دوران قاری های طراز اول از مصر و دیگر کشورها به ایران زیاد می آمدند. در زمان برگزاری مراسم شبی با قرآن با حضور قاری های کشور های دیگر و در مسجد جامع کرج و مسجد رسول اکرم جای سوزن انداختن نبود. جمعیت فراوانی می آمدند. همین بچه های ما در آن جلسات، قرآن را به بهترین شکل تلاوت می کردند که البته باعث تشویق همگان می شد. بعدها تعدادی از همین بچه ها در مسابقات متعدد ، شهرستانی ، استانی ، کشوری و بین المللی مقام نخست را به دست آوردند .
یکی از کسانی که خود قاری ممتاز بود و توانست خدمات شایانی برای دانش آموختگان قرآنی انجام دهد، فرمانده سپاه وقت، سردار جباری بود. در آن روزها قول تمامی کمک ها را به ما داد تا بچه ها پیشرفت در قرآن آموزی داشته باشند. به همین خاطر زودتر از آن چه انتظار داشتیم، جامعه قرآنیان کرج شکل واقعی به خود گرفت و ما توانستیم در سطح وسیع تری کار آغاز به کار کنیم. با برنامه ریزی دقیق تر و با نگرش و بینش بیشتر، شروع به کار کردیم. با کار و تلاش فراوان امروز با توکل به خداوند متعال ابراز می داریم که :
کرج، پایتخت قرآنی کشور می شود 
در حال حاضر بیشتر تمرکز ما روی نوجوانان است.در استان البرز 250 مرکز قرآنی وجود دارد. از این تعداد فقط 75 مرکز فعال هستند. این روزها به خاطر مسائل ویروس کرونا، اکثرا تعطیل هستند. جامعه قرآنیان کرج در صدد است تا کرج را با همین نوجوانان که به مسابقات کشوری و تلویزیونی راه یافته اند به پایتخت قرآنی برساند راهبرد ما هم آموزش و هم سنجش است تا بتوانیم به سطح بین المللی برسیم. می خواهیم تلاشمان رو به جلو باشد. ما از کسی شهریه نمی گیریم. در حین این که به قرآن آموزان جوایز ارزنده ای نیز می دهیم. ما می خواهیم بچه های این سرزمین قرآن خوان شوند و مفاهیم آنرا درک کنند و بدان عمل نمایند .

با داشتن بیش از سی کانال و گروه آموزشی حرف اول را در آموزش مجازی کشور می زنیم و کرونا نه تنها مشکلی در آموزش قرآن کریم ایجاد نکرد بلکه با طراحی مکانیزم های مختلف ، به خروجی مطلوب و رشد فزاینده رسیدیم که در مسابقات مختلف شاهد آن هستیم .
 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.