اخبار

 آخرین اخبار 

خنثی‌سازی ۱۹ هزار بمب و مین در قره باغ

خنثی‌سازی ۱۹ هزار بمب و مین در قره باغ
1399/10/15


وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای گفت نیرو‌های حافظ صلح این کشور از آغاز حضور خود در منطقه مورد مناقشه «قره باغ کوهستانی» ۱۹ هزار مواد منفجره و مین را خنثی کرده‌اند.


به گزارش جام جم البرز به نقل از خبر‌گزاری فارس، وزارت دفاع روسیه خبر داد که از آغاز کار نیرو‌های حافظ صلح این کشور در منطقه مورد مناقشه «قره باغ کوهستانی»، ۱۹ هزار مین و مواد منفجره توسط این نیرو‌ها خنثی شده‌اند.

به نوشته خبر‌گزاری روسی «تاس»، وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص گفت: «در جریان عملیات واحد‌های مهندسی نیرو‌های حافظ صلح روسیه در قره‌باغ، آنها ۴۱۴ هکتار زمین، حدود ۱۶۰ کیلومتر جاده، ۶۱۷ ساختمان از جمله ۲۲ تأسیسات مهم اجتماعی را مین‌روبی کردند. این نیرو‌ها ۱۹ هزار مواد منفجره را کشف و خنثی کرده‌اند.»

خبرگزاری تاس نوشته مواد منفجره کشف شده به منظور نابودسازی، به یک منطقه مجهز ارسال می‌شوند. مهماتی هم که قابل حمل نبوده‌اند در محل تخریب شده‌اند.

روز شنبه مقام‌های جمهوری آذربایجان خبر دادند که انفجار یک مینِ به جا مانده از جنگ اخیر در قره باغ، باعث کشته شدن یک شهروند جمهوری آذربایجان شد.

به گفته مقامات دادستانی محلی، روز اول ژانویه ۲۰۲۱، یک شهروند آذربایجانی در منطقه «فضولی» واقع در قره باغ کوهستانی روی مین رفت و آسیب شدید دید، اما پس از انتقال به بیمارستان از شدت جراحت جان باخت.

از سوی دیگر یگان‌های مهندسی ارتش جمهوری آذربایجان به همراه نیروهای پشتیبانی ارتش ترکیه هم از چند هفته گذشته مشغول مین روبی مناطق آزاد شده هستند که در طول جنگ ۴۴ روزه اخیر در مناطق مختلف کاشته شده است.

باکو و ایروان در ۱۰ نوامبر (سه شنبه ۲۰ آبان) با توافقی که با پادرمیانی روسیه حاصل شد، به چند هفته نبرد خونین خاتمه دادند. بر اساس بخشی از این توافق ۱۰ بندی قرار شد نیروهای صلح‌بان روسیه در منطقه مستقر شوند.

در توافق آمده است جمهوری ارمنستان منطقه کلبجار و منطقه لاچین را تحویل جمهوری آذربایجان خواهد داد و کریدور لاچین را تا عرض ۵ کیلومتر پشت سر خواهد گذاشت. همچنین جمهوری‌ ارمنستان ارتباطات حمل و نقلی بین مناطق غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را فراهم می‌کند.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر