اخبار

 آخرین اخبار 

مدیر کل بحران استان البرز در گفتگوی اختصاصی با جام جم البرز

پیشگیری، پیش بینی و آمادگی برای بحران های احتمالی ضروری است

پیشگیری، پیش بینی و آمادگی برای بحران های احتمالی ضروری است
1399/10/16

 

محمد رضا فلاح نژاد مدیر کل ستاد مدیریت بحران استان البرز ، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار جام جم البرز، با بیان نحوه عملکرد این نهاد در حوزه های پیشگیری ، پیش بینی و آمادگی برای بحران های احتمالی ، فعالیت این مرکز را جهت هماهنگ سازی و هم افزایی بین دستگاه ها و ارگان های اجرایی در سطح استان ، ضروری دانست .
وی گفت : در تقویمی سالانه بیش از 31 عنوان موضوعات بحرانی از دوازده واحد اجرایی و خبرگان محلی که به تاریخ استان اشراف دارند ، شناسایی و گردآوری شده است واین امکان را به مدیران شهری وروستایی وصنعتی در سطح استان البرز میدهد که در خصوص مقاوم سازی و اقدامات پیشگیرانه در مناطق مستعد حادثه ، در فصول مختلف سال اقدام نمایند . فلاح نژاد موضوعات زلزله ، سیلاب ، آلودگی هوا ، آتش سوزی و همینطورخشکسالی و بیماری های دام و زراعت وباغات را از عمده حوادثی برشمرد که امکان رخ دادنشان به نسبت موضوعات دیگر بیشتر است. 
فلاح نژاد اشاره کرد هر کدام از این موضوعات ، طبق قانون جامع مدیریت بحران ، شرح وظیفه یکی از دستگاه هاست که برابر قانون به آنها ابلاغ شده و طرح سند مدیریت بحران و تدابیر و تمهیدات لازم آن پیش بینی گردیده است . بنابراین فرمانداران ، به عنوان روسای ستاد مدیریت بحران 6 شهرستان استان البرز، باید با برنامه ریزی های منسجم ،از آمادگی لازم دراین زمینه برخوردار باشند و ستاد کل مدیریت بحران استان البرز به طور مستمر در حال رصد میزان آمادگی ، پیش بینی و پیشگیری های انجام شده توسط ارگان های متولی وهمکار بوده ونحوه آماده سازی  تجهیزات و امکانات و منابع انسانی لازم را برای برخورد با حادثه های احتمالی زیر نظر دارد و مکررا نتایج این ارزیابی ها را به استحضار استاندار محترم البرز میرساند.
فلاح نژاد افزود طبق قانون، رئیس ستاد مدیریت بحران درشهرها ، شهرداران و در روستاها ، دهیاران ودر شهرک های صنعتی، مدیرعاملان می باشند که موظفند با تهیه بانک اطلاعاتی ، از میزان منابع وتجهیزات دولتی وغیر دولتی مناطق خود آگاهی یافته و با برنامه هایی نظیر برگزاری کلاس های آموزشی ، جلسات و نشست های آسیب شناسی ، برگزاری مانورهای ساعت صفر در ساعات مختلف ،هماهنگی و هم افزایی لازم را ایجاد و موضوعات بحران را به صورت مدیریتی مرتفع کنند. 
مهندس فلاح نژاد ادامه داد ستاد کل مدیریت بحران استان البرز، به عنوان دستگاه هماهنگ کننده ، حمایت گر وناظر در تلاش است با مطالعه شرح وظایف قانونی هر کدام از دستگاه ها و با تبادل نظرها وبازدید از نقاط حادثه خیز ،اعتبارات لازم برای شروع پروژه هایی که پیوست مدیریت بحران داشته باشد را کسب کند .او گفت : از آنجایی که استان البرز آخرین استان تاسیس شده در سطح کشور می باشد، ستاد مدیریت بحران سعی دارد که بتواند با جذب اعتبارات از طریق سازمان مدیریت ،به تهیه امکانات و زیرساخت های لازم پرداخته و در این زمینه از امکانات شرکت ها ،ادارات کل و دستگاه ها نیز بهره ببرد. همچنین از ظرفیت خیرین در سطح استان نظیر ساخت اورژانس و خانه هلال ،استفاده کرده و با تجهیز انبارها با مواد غذایی، پتو و چادر ،ظرفیت مقابله با بحران را در سطح استان افزایش دهد.
همچنین فلاح نژاد به بیمه و نقش آن در جبران خسارت های اموال منقول و غیر منقول مردم و همه دستگاه های اجرایی پس از هر بحران اشاره کرد که این مهم نیز با تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی که برای سال آینده پیش بینی شده و بیمه اجباری کشاورزان و باغداران فراگیر خواهد شد. 
فلاح نژاد در پایان به تبیین نقش پررنگ رسانه ها به عنوان فرهنگ سازان و متولیان حوزه آموزش پرداخت که می توانند با مطالبه گری اصولی از مجموعه ها و سازمان ها در حوزه های پیشگیری و پیشبینی همچنین با فرهنگ سازی و آموزش به مردم در جدی گرفتن هشدارهای مواقع بحران ،هماهنگی های لازم را با ستاد کل مدیریت بحران استان البرز ایجاد کنند .

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.