اخبار

 آخرین اخبار 

:از سوی جهاددانشگاهی واحد البرز

کتاب « بایومیمیکری و بایونیک» منتشر شد

کتاب « بایومیمیکری و بایونیک» منتشر شد
1400/2/18

کتاب «بایومیمیکری و بایونیک» الگو برداری از طبیعت و جانداران به عنوان مدلی برای طراحی و معماری از سوی مرکز انتشارات جهاددانشگاهی واحد استان البرز وارد بازار نشر شد.
به گزارش جام جم البرز، کتاب «بایومیمیکری و بایونیک» با تألیف سید علیرضا موذن، کارشناس ارشد مهندسی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس و دکتر غزال صفدریان استادیار و عضو هیئت علمی معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد پردیس از سوی مرکز انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان البرز منتشر شد.
در پیشگفتار کتاب«بایومیمیکری و بایونیک» آمده است؛ «دلیل انتخاب این مطالب، بررسی موشکافانه و روند الگوبرداري از طبیعت و جانداران و نهایتا استفاده از آن اطلاعات در زمینه طراحی و معماري بصورت صحیح بوده است، که در عمل، معنی واقعی بایومیمیکري، زیر مجموعه‌هاي آن و طراحی پایدار را نشان می‌دهند، در همین راستا نیز به بررسی نمونه‌هاي موردي موفق در این زمینه و شیوه الگوبرداري آنها از طبیعت پرداخته شده است که با توجه به این مسئله، که در اکثر طراحی‌هاي صورت گرفته به‌شیوه معماري پایدار در کشورمان، نبود الگوبرداري صحیح از طبیعت کاملا به چشم می‌خورد، امید است که مطالب موجود بتوانند در این زمینه مفید واقع گردند.»
در مقدمه آمده است؛ «حال این سوالات پیش می‌آیند که آیا می‌توانیم از فلسفه‌هاي که پشت طبیعت و زندگی موجودات زنده نهفته شده است، الهام بگیریم و از آنها براي کمک به توسعه و پیشرفت بشریت استفاده کنیم؟ و دیگر آن که، آیا می‌توان ساختمان‌هایی طراحی نمود که قابلیت هماهنگ سازي خود با تغییرات محیطی و کاربري را داشته باشند؟ جواب مثبت است و در مورد سئوال اول، جواب آن را بایومیمیکری (Biomimicry)می‌نامند و در مورد سئوال دوم جواب آن را در معماري بایونیک (Bionic) می‌توان یافت که به هردوي این سوالات و همچنین چگونگی الگوبرداري صحیح از طبیعت، در این کتاب پاسخ داده خواهد شد و موارد مذکور مورد بررسی، تجزیه و تحلیل قرار خواهند گرفت.»
این کتاب شامل نه فصل می‌باشد. «کلیات و هدف»، « بایونیک »، « بررسی کامل نمونه موردي طراحی شده بشیوه بایونیک» و «بایومیمیکري »، «بررسی نمونه‌هایی از بایومیمیکري »، «بررسی اولیه فضاهاي مورد نیاز جهت طراحی ساختمان‌هاي تولید اعضاي مصنوعی بدن انسان»، «اندام انسان» و«طراحی» از جمله سرفصل‌های کتاب « بایومیمیکری و بایونیک» است.
کتاب « بایومیمیکری و بایونیک» در 127صفحه و با قیمت 40 هزار تومان از سوی مرکز انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان البرز به چاپ رسیده است و علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند با شماره تلفن 34505151-026 و 77503824-021 تماس حاصل نمایند.
 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر