اخبار

 آخرین اخبار 

:به کوشش حسین طاهری پور

مشاوران حقوقی جام جم البرز

مشاوران حقوقی جام جم البرز
1400/2/18

 خوانندگان گرامی، شما می توانید مشکلات حقوقی و قضایی  خود را با روزنامه جام جم البرز در میان بگذارید. مسئول پرسش و پاسخ مشکلات حقوقی و قضایی به وسیله تیم کارشناسی مجرب خود می توانند هر هفته و در همین ستون به سئوال های شما پاسخ دهند.  لازم است بدانیم که پاسخ های داده شده به سئوال، صرفا جنبه مشورتی دارد و قابل استناد در مراجع قضایی و اداری نمی‌باشد. منتظر تماس های شما هستیم.

چک یا سفته
1-    هزینه
2-    روش اقدام
3-    انتخاب محل دادگاه
4-    زمان شروع اقدام قانونی
5-    سرعت در رسیدگی
یکی از سوالات متداول مقایسه چک و سفته می باشد، در واقع منظور این است کدام یک از 2 سند تجاری دارای امتیاز بیشتری می باشد؟ پاسخ (( گزینه چک )) می باشد که از چند جهت نسبت به سفته برتری دارد و اختصاراً به آنها             می پردازیم:
1-    از جهت هزینه: زیرا وقتی چک برگشت می خورد، بانک هیچگونه هزینه ای دریافت نمی نماید ولیکن برای واخواست سفته، نیازمند پرداخت 2٪ مبلغ کل سفته می باشد.
2-    از جهت روش اقدام: زیرا چک را می توان از 3 روش حقوقی، کیفری و اجرائیات اداره ثبت اسناد و املاک مطالبه نمود ولیکن تنها راه مطالبه سفته روش حقوقی و مراجعه به دادگاه عمومی حقوقی می باشد.
3-    انتخاب دادگاه از حیث محل: زیرا دارنده چک می تواند با برگشت زدن چک در بانک محل سکونت خویش بدون اینکه نیاز باشد به دادگاه محل سکونت صادرکننده سفته مراجعه نماید، می تواند به دادگاه محل سکونت خویش مراجعه نماید ولیکن برای مطالبه سفته الزاماً باید به دادگاه محل سکونت صادرکننده سفته مراجعه نمود.
4-    از حیث طولانی بودن زمان شروع اقدام قانونی: دارنده چک می تواند بلافاصله پس از برگشت زدن چک و بدون نیاز به گذشت مدت زمانی خاص، اقدام قانونی جهت مطالبه چک را بعمل آورد. ولیکن در سفته اگر دارنده سفته بخواهد از امتیازات واخواست استفاده نماید، ناچار است مدتی را منتظر بماند تا واخواست نامه به صادرکننده سفته ابلاغ گردد و پس از ابلاغ واخواست نامه می تواند به دادگاه حقوقی مراجعه نماید.
5-    از حیث سرعت در رسیدگی: طبق قانون جدید، دعوای مطالبه چک در دادگاه حقوقی نیازمند تعیین وقت نمی باشد و بلافاصله اجرائیه صادر می گردد ولیکن در رابطه با سفته، دادگاه حقوقی مکلف است وقت رسیدگی تعیین، رسیدگی و صدور حکم بنماید و در صورت صدور حکم به نفع دارنده سفته و قطعیت آن، اجرائیه صادر می گردد. که مقایسه مدت زمان صرف شده برای صدور اجرائیه چک با مدت زمان صدور اجرائیه برای سفته، کاملاً گویای این مزیت مهم برای چک می باشد.
لذا باتوجه به دلایل ذکر شده مشخص می گردد که چک نسبت به سفته از ضمانت اجرای بالاتری برخوردار می باشد.
 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر