اخبار

 آخرین اخبار 

گفتگوی صمیمی خبرنگار روزنامه جام جم البرز با راوی دفاع مقدس، داود معارف وند 

گفتگوی صمیمی خبرنگار روزنامه جام جم البرز با راوی دفاع مقدس، داود معارف وند 
1400/3/3

 جام جم البرز: سوم خردادماه هرسال یادآور حماسه آفرینی فراموش نشدنی رزمندگان دفاع مقدس درخرمشهراست است. اگرچه هرسال درباره این روز بیادماندنی حماسه سرایی ها میشود و مقالات به رشته تحریردرمی آید، اما انگار در باب این واقعه هنوز ناگفته ها بسیار است. به قول یکی از استراتژیستهای  نظامی جهان  اگرچه تا دیروز نبرد استالینگراد بعنوان واقعه ای فراموش ناشدنی در صحنه نظامی و تاریخی مطرح بود اما با فتح خرمشهر این تابو شکست وجایگزین آن درعرصه بین المللی شد.
اما دربعد داخلی فتح خرمشهر نتیجه تجلی فرهنگ ایثار و شهادت در رزمندگان اسلام بود.
«داود معارف وند» ایثارگر دفاع مقدس در رشته علوم سیاسی تحصیلکرده و متخصص در موضوعات و دروس مختلفی همچون: انقلاب اسلامی، تاریخ تحولات سیاسی اجتماعی ایران و مسائل استراتژیک معاصر می باشد. 
 . وی در دوران دفاع مقدس مسئول عقیدتی سیاسی سپاه کرج بوده، است.
آقای معارف وند از عملیات بیت المقدس برای خوانندگان ما بگوئید.
    
  بیست سال داشتم که راهی مناطق عملیاتی جنوب کشور شدم و توفیق حضور در عملیات های متعددی از جمله بیت المقدس را داشتم. 
 در ادامه عملیات فتح المبین، فرماندهان غیور ایرانی عملیات الی بیت المقدس را طراحی کردند.  
وی در ادامه صحبتهایش گفت: عملیات بیت المقدس در  ۳ مرحله اصلی و چند عملیات کوچک و تکمیلی طراحی شده بود .
عملیات بیت المقدس که از ساعت یک دقیقه بامداد روز دهم اردیبهشت آغاز گردید، رزمندگان اسلام پس ازعبورازرودخانه کارون و طی مسیری ۲۰ کیلومتری در دل دشمن نزدیکی های صبح بزرگترین خاکریز دشمن معروف به خاکریزدژ که جاده اهواز خرمشهررا تحت پوشش قرارداده بود، آزاد کردند. 
مرحله دوم عملیات بیت المقدس با گذرازجاده اهواز خرمشهرو سایرمحورهای منتهی به شهر خرمشهر تا رسیدن به معبر پل نو  انجام  و در این مرحله از عملیات تعداد کثیری از شهرها و روستاها و مراکز مهم و حیاتی که حدفاصل اهواز تا خرمشهر بود، به دست رزمندگان فتح گردید.
واما در مرحله سوم ازاین عملیات پیروزمندانه، رزمندگان اسلام در ساعات اولیه صبح روز سوم خرداد سال ۱۳۶۱ موفق به رخنه در داخل خرمشهر شده و به هنگام اذان ظهر، شهر به تصرف کامل رزمندگان اسلام درآمده و صدای ملکوتی اذان از گلدسته های گلوله باران شده مسجد جامع خرمشهر فضای شهر را عطر آگین نمود.
ازاشغال خرمشهر به دست دشمن بعثی تعریف کنید، چطور شهر به اشغال بعثی ها درامد؟
مرز مشترک ایران با عراق بیش از۱۲۵۰ کیلومتر است ودرآن روزها که انقلاب به پیروزی رسیده بود ثباتی در کشور وجود نداشت واز نظرسرحدات مرزی نیز اوضاع نابسامانی داشتیم. 
 صدام حسین توافقنامه ۱۹۷۵ الجزایر را پاره کرد و برای الحاق خوزستان به عراق به ایران حمله کرد و برهمین اساس بخشهای عمده ای از خاک ایران ازجمله خرمشهر راپس از ۴۰ روز مقاومت جانانه مردم  و رزمندگان ایرانی،  اشغال کرد.
اقای معارف وند خرمشهر چگونه بدست رزمندگان اسلام آزادشد افتاد؟ 

      
      
       برای فتح خرمشهر دلیرمردی های بی نظیر و جانانه ای صورت گرفت و چه شهیدان والامقامی ازجمله محسن وزوایی، حسین قجه ای، غلامحسین دهقان، جواد علیزاده، مهدی موحد دانش و ... به مقام رفیع شهادت رسیدند. 
      در عملیات الی بیت المقدس لشکرها، تیپ ها و گردان های بسیاری از ارتش و سپاه با همکاری یکدیگر از چند محور به دشمن حمله کردند که نتیجه این عملیات مشترک بسیار موفقیت آمیز بود. در سوم خرداد سال ۱۳۶۱ اراده خداوند در وجود ایثارگران سپاهی و ارتشی و نیروهای مردمی بسیج تجلی پیدا کرد و خرمشهر آزاد شد. فتح خرمشهر نتیجه تجلی فرهنگ ایثار و شهادت در رزمندگان اسلام بود. 

تلخ ترین وشیرین ترین خاطره شما ازعملیات بیت المقدس  چه بود؟

بسیاری از دوستان و رفقای عزیزم مانند: محسن وزوایی، جواد علیزاده، غلامحسین دهقان، ناصر باقری، کرم گودینی و سالار شهیدان تیپ حضرت رسول(ص) حسین قجه ای در مقابل چشمانم در خون خودشان غلتیدند و این تلخ ترین خاطره من است.
شیرین ترین خاطره من 
      لحظه شادمانی مردم خداجوی ایران اسلامی همراه با سجده شکر، شیرین پس از فتح خرمشهر بود.
 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.