اخبار

 آخرین اخبار 

:توسط شرکت دانش بنیان سازه کامپوزیت کاوه

دانش فنی ایجاد پوشش های سد حرارتی بر روی پلیمر ها تدوین شد

دانش فنی ایجاد پوشش های سد حرارتی بر روی پلیمر ها تدوین شد
1400/3/11


دانش فنی ایجاد پوشش های سد حرارتی بر روی پلیمرها برای انواع قطعات پلیمری توسط شرکت دانش بنیان سازه کامپوزیت کاوه مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج تدوین شد.
به گزارش جام جم البرز؛ دکتر حامد ثابت معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج با اعلام این خبر گفت: پوشش های سد حرارتی یا به اختصار TBCها مواد پیشرفته‌ای هستند که معمولاً در سطوح(فلزی، سرامیکی) مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پوشش‌ها با ضخامت یک میکرو متر تا ۲ میلی‌متر به منظور محافظت اجزا در برابر دمای بالا با ایجاد عایق حرارتی؛ محدوده دمایی و کاربردی قطعات را افزایش می دهند.
 وی افزود: از آنجایی که با افزایش دما راندمان سیستم های مهندسی افزایش می یابد، در کاربرد های مهندسی تلاش بر این است که تبدیل انرژی در محیط هایی با راندمان بالا انجام شود. اما با این وجود اگر دمای عملکرد افزایش یابد خواص مواد تنزل پیدا نموده و استحکام مواد کاهش و توانایی سرویس در زمانهای طولانی را در سیستم هایی با راندمان بالا را از دست می دهند.  برای این منظور از پوشش های سد حرارتی استفاده می شود.
دکتر ثابت با اشاره به دیگر مزایای اعمال پوشش های سد حرارتی بر روی قطعات مهندسی گفت: از جمله این مزایا؛ محافظت از اکسیداسیون،
 محافظت از خوردگی در اثر عبور سیالات و گازها و محافظت از سایش در اثر عبور سرعت بالای سیالات حاوی ناخالصی می باشد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج در ادامه بیان کرد: پلیمر ها خانواده ای از مواد مهندسی هستند که با خواص ویژه ای همچون سبکی و استحکام بالا مورد توجه مهندسین طراح می باشند، ولی یکی از محدودیت های این ماده مهندسی مقاومت کم در دمای بالا می باشد، برای رفع این مشکل شرکت دانش بنیان سازه کامپوزیت کاوه طی انجام تحقیق و توسعه ، به دانش فنی ایجاد پوشش های سد حرارتی سرامیکی پایه ZrTiCB و اعمال آن بر روی قطعات پلیمری شده اند که باعث افزایش 30 درصدی کارایی عملکرد این قطعات در دمای بالا می شود.
روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج  

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.