اخبار

 آخرین اخبار 

:مریم دهقانی سانیج

سد کرج (امیرکبیر)

مریم دهقانی سانیج

سد کرج (امیرکبیر)
1400/3/18

سد امیرکبیر در سال 1340 بر روی رودخانه کرج در 25 کیلومتری جاده کرج به چالوس افتتاح گردید. این سد تأثیر شگرفی در توسعه پایتخت داشت. محل سد در 55 کیلومتری شما ل غربی تهران و 28 کیلومتری شمال شرقی شهر کرج هست. ظرفیت تخلیه سرریزها 1450 مترمکعب بر ثانیه هست. تعداد دریچه‌های تخلیه آب 6 عدد است.
سد از نوع بتنی دو قوسی است. در حال حاضر 327 میلیون مترمکعب در سد کرج آب وجود دارد که 70 درصد مجموع ظرفیت این سد را شامل می¬شود.
 طول تاج سد 390 متر و ارتفاع آن از پی 180 متر و مساحت دریاچه سد 5 و نیم کیلومتر است.
اولین سد چندمنظوره کشور 
از انباشت شدن آب رودخانه کرج در پشت سد، علاوه بر کارایی آن در تولید انرژی برقابی و تأمین بخشی از آب آشامیدنی شهر تهران، باعث به وجود آمدن دریاچه‌ای زیبا گردیده که موجب استفاده تفریحی و ورزشی شده است امکانات ورزش¬های آبی ازجمله قایق‌سواری، اسکی روی آب، ماهیگیری علاقه‌مندان خودش را پاسخگوست؛ اما به دلیل گسترش آلودگی و خطر برای توریست¬ها شنا و قایق‌سواری در آن ممنوع شده است. این دریاچه بهترین استراحتگاه و جاذبه طبیعی کرج را به وجود آورده است.
جالب اینکه پس از پی‌ریزی سد امیرکبیر، تنها راه ارتباطی به ده واریان، با قایق از دریاچه سد می¬باشد. گسترش کشاورزی و آب‌رسانی به 50 هزار هکتار زمین¬های کشاورزی کرج هدف دیگر ساخت این سد بوده است.
نیروگاه برق این سد به شبکه برق کشور متصل است. نیروگاه آبی سد با یک خط انتقال نیرو به مرکز انتقال طرشت تهران متصل که در حال حاضر تحت نظارت سازمان آب قرار دارد.
دریاچه سد
رودخانه کرج در فصل بهار جزو 5 رودخانه خروشان است. یکی از مراکز طبیعی مهم پرورش ماهی¬های قزل آلای رنگین‌کمان و خال قرمز و ماهی سفید و سیاه است و انواع دیگری ماهی و از این نظر نیز سود بسیاری برای کشور دارد. اداره محیط‌زیست از تیرماه تا آخر شهریورماه، مجوز صید ماهی صادر می¬کند به طوری که هر فرد اجازه صید چند قطعه ماهی در روز را دارد.
مهاجران سد
کبک و پرندگان وحشی همچون حواصیل خاکستری، اردک سرسبز پرندگانی هستند که از مناطق سردسیری برای یافتن غذا و زیستگاهی بهتر در فصل زمستان به این منطقه مهاجرت می¬کنند.
فضای نیمه جنگلی سد از درختان و درختچه¬های متنوع و بوته‌زارها از جمله گونه¬های علفی در ارتفاعات پوشیده شده است. این دریاچه، زیستگاه مناسب برای انواع جانوران به‌ویژه خرس قهوه¬ای، گراز، گرگ، جوجه‌تیغی و بز است.
آلودگی نفتی و پسماندها:
 هرساله شاهد نشت آلودگی نفتی و پسماندها از فعالیت ویلاها، رستوران¬ها، مراکز تجاری به رودخانه کرج هستیم؛ زیرا آنان به دلیل نداشتن گاز شهری و استفاده از نفت استفاده باعث آلودگی می¬شوند.
با نصب سنسور آلودگی در4 نقطه رودخانه به محض وجود مورد مشکوک، سنسورها هشدار می¬دهند تا اقدامات لازم برای پاکسازی صورت گیرد. بااتصال این واحدها به شبکه گاز، بخش زیادی از این آلودگی¬ها کم خواهد شد.
کنترل رسوب در مخزن سدها:
رسوب¬گذاری در مخازن سدها یکی از مشکلات اساسی است. این پدیده باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل کاهش حجم مفید مخزن، تشکیل جزایر رسوبی در محل ورودی رودخانه به مخزن، اختلال در عملکرد دریچه‌های تحتانی، عدم اطمینان‌پذیری در تولید انرژی برقابی، کنترل سیلاب، ایجاد نیروی مضاعف هنگام زمین‌لرزه، اثرات زیست محیطی، افزایش کاذب سطح آب مخزن می¬شود.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.