اخبار

 آخرین اخبار 

با حضور علی اکبری، تهیه کننده و فیلم ساز سینما مورد بررسی قرار گرفت؛

واقعه 7تیر، نماد مظلومیت شهید بهشتی ویاران شهیدش

واقعه 7تیر، نماد مظلومیت شهید بهشتی ویاران شهیدش
1400/4/1

جام جم البرز: بدون شک تاریخ انقلاب اسلامی اتفاقات و وقایع تلخ و شیرین بسیاری در حافظه خود دارد که به واقع انفجار مقر حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیرماه 1360 یکی از تلخ ترین این وقایع است.

در آستانه سالروز شهادت دکتر بهشتی ویاران شهیدش هستیم. پای صحبت محسن علی اکبری تهیه کننده و فیلمسازی نشستیم که در بحبوهه انقلاب اسلامی خاطراتی از آن واقعه دارد.

آقای علی اکبری ضمن معرفی خود درباره زندگی هنری  و شروع فعالیتهای هنری خود بگوئید؟

من متولد دوم بهمن ماه 1339 در تهران هستم.از نوجوانی به هنر علاقمند شدم و فعالیتهای هنری خود را از مسجد جوادالائمه(ع) در 16 متری امیری (کمیل فعلی)

شروع کردم. با شروع جنگ به مناطق عملیاتی رفتم و همراه گروه دکتر مصطفی چمران در جنگهای نامنظم شرکت کردم ودر جنگ علیه دشمن بعثی مجروح شدم. اواسط سال 60 به دعوت اقای هادی علی اکبری وارد حوزه هنری شدم  و اولین فیلم خود بنام «گورکن» را در اوج موشکباران دزفول در این شهر ساختم و تاکنون درساخت 40  فیلم و سریال سهیم بوده ام که «بلمی به سوی ساحل» و «پرواز در شب» دو نمونه از آن است.

واقعه هفتم تیر چه جایگاهی در عرصه هنر ما داشته است؟

ببینید بعداز پیروزی انقلاب اسلامی احزاب التقاطی زیادی از طرف گروههای التقاطی مختلف سعی درنفوذ درافکارجوانان ومنحرف کردن آنان از خط ولایت داشتند واصطلاحآ دنبال یار کشی شدند. در این شرایط خطیر «دکتر بهشتی»احساس کردند باید با تشکیل حزب جمهوری اسلامی پایگاههایی برای همراهی و هدایت نسل جوان و تازه کار انقلاب برای جلوگیری از انحراف انان ایجاد کنند. درآن مقطع حساس ماهم به کمک عزیزانی همچون استاد محمد تقی حسنی مدیر مسئول فعلی روزنامه جام جم البرز و محمد عطایی شعبه حزب جمهوری اسلامی را در کرج راه اندازی کردیم.

فعالیتهای حزب جمهوری اسلامی درکرج برای هدایت وراهنمایی جوانان درآن شرایطی که گروههای سیاسی سعی در انحراف جوانان داشتند بسیار مهم و تاثیر گذار بود وکسانی همچون استاد محمد تقی حسنی مدیر و برخی دیگر از دوستان دراین راه بسیار زحمت کشیدند و بعدها ما می بینیم که اکثر جوانان وفرماندهان جنگ و بسیاری از شهدای عزیزما ازاعضای حزب جمهوری اسلامی واز دست پروردگان شهید بهشتی بودند.

در واقع در جریان ترور شهید بهشتی درمقر حزب جمهوری اسلامی، ایشان و 72 تن ازیارانشان  به دست گروهک منافقین  شهید شدند که از این تعداد شهدا 40نفراز نخبگان تراز اول انقلاب بودند که به شهادت رسیدند. اگر رهبری پیامبرگونه امام خمینی (ره) و تلاشهای شخصیتهایی مانند مقام معظم رهبری در آن مقطع نبود چه بسا انقلاب نوپای اسلامی آسیبهای بسیارجدی می دید.

 

سابقه آشنایی شما با دکتر بهشتی و تفکرات ایشان از کجا شروع شد؟ نگاه  شهید بهشتی به هنر چگونه بود؟

من قبل ازانقلاب کتابفروشی داشتم ودر مدرسه علوی با دکتر بهشتی آشنا شدم .

شهید بهشتی بعد از انقلاب نقش بسزایی در نگارش قانون اساسی ما داشت و شما مشاهده می کنید که فرهنگ وهنردرقانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بسیار پررنگ و مشخص است واین نشان دهنده تاثیر تفکرات هنری و فرهنگی شهید بهشتی است. واین شهید بزرگوار در ترویج فرهنگ و هنر اسلامی و ادبیات دینی نقش بسیار خطیری داشت.

 

روز حادثه تروریستی در حزب جمهوری اسلامی شما کجا بودید؟

یادم می آید ما در مسجد جامع کرج بودیم که خبر را شنیدیم ومن ازطرف امام جمعه کرج مامور شدم تا به تهران بروم واز اوضاع حزب جمهوری اسلامی مطلع شوم. چون درآن شرایط شایعات زیاد بود . من به تهران رفتم و متاسفانه خبر شهادت دکتر بهشتی و دیگر عزیزان را برای دوستانمان آوردم.

 

به نظر شما آیا تا کنون کارهنری درحوزه فیلم و سینما و واقعه تروریستی 7 تیر وعلت آن و ابعاد شخصیت شهید بهشتی ساخته شدهاست، اگرنه چرا؟

تا امروز متاسفانه به جز چند کار مستند از واقعه 7تیر هیچ کار شاخصی انجام نشده است. واین جای تاسف دارد . خود من تاکنون چندین بار برای تهیه فیلم از واقعه 7تیر و شهادت دکتر بهشتی اقدام کرده ام و حتی درباره این موضوع با خانواده شهید هم صحبت و هماهنگی کرده ام اما متاسفانه با مخالفت مسئولان ذی ربط مواجه شده ام .

 

علت این مخالفت چه بوده است؟توضیح دهید؟

فکر می کنم برای برخی خوشایند نیست که برخی وقایع انقلاب اسلامی موشکافی شود.هر وقت ما عزم مان را برای ساخت فیلم درباره حادثه تروریستی هفتم تیر و شهید بهشتی جزم کردیم، مسئولان وقت گفتند الان وقتش نیست. به نظر من این تنگ نظری وجود داشته است واین نشان دهنده اوج مظلومیت شهید بهشتی و دیگر شهیدان مانند شهید مطهری، شهیدان مفتح، رجایی و باهنر است. امیدوارم با همت مسئولان راه برای به تصویر کشیدن زندگی بزرگان انقلاب  و افکار و عقاید آنان باز شود.

 

انتخابات 1400 ریاست جمهوری را پیش روی داریم. نظر شما در این مورد چیست؟

به نظر من دیگرزمان آزمون و خطا درباره افراد و کاندیداها به پایان رسیده است. کاندیداهای حاضرتا کنون درمسندهای مختلفی بوده اند به نظر من اگر کاندیدایی صاحب فکر و اندیشه تازه ای نیست، نباید ورود کند . به اعتقاد من مشارکت در انتخابات باید حداکثری باشد و خوشبختانه مردم ما به این رشد و بلوغ فکری رسیده اند وبا انتخاب اصلح این بارنیزسربلند از این آزمون بیرون خواهند آمد.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر