اخبار

 آخرین اخبار 

استقرار آزمایشگاه تایید استاندارد در گمرک پیام البرز

استقرار آزمایشگاه تایید استاندارد در گمرک پیام البرز
1400/4/12

به گزارش جام جم البرز، حمید احمدی در نشست با جمعی از فعالان اقتصادی صنعتی شهرک کوثر اظهار داشت: فعالان اقتصادی استان البرز تشریفات گمرکی خود مشتمل بر واردات و صادرات را از طریق گمرک استان البرز انجام دهند.

وی ادامه داد: برای تسهیل در صادرات فعالان اقتصادی استان کارهای مرتبط با تجارت از جمله دریافت کارت بازرگانی، پرداخت مالیات و یا اخذ دریافت ضمانت‌های بانکی را از طریق دستگاه اجرایی مربوطه در استان البرز پیگیری کنند.

وی با اشاره به دستورالعملی که سال گذشته توسط ستاد اقتصاد مقاومتی کشور تهیه و به گمرکات کشور ابلاغ شده است گفت: بر اساس این دستورالعمل لیستی از تعدادی نهاده‌های تولیدی معرفی شده توسط وزارت صمت در اختیار گمرکات قرار داده می‌شود.

احمدی افزود: شرکت‌هایی که کالای آنها جزو لیست اعلامی وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد می توانند حدود 90 از این کالای خود را با پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و اخذ مجوزهای بانکی از گمرکات ترخیص کنند، بعد از دریافت کد رهگیری هم اجازه ترخیص 10 درصد باقیمانده کالا از گمرکات داده می‌شود.

مدیرکل گمرک استان البرز در بحث ارزش‌های صادراتی کالاها هم گفت: در کمیته‌ای به صورت هفتگی با حضور نمایندگانی از وزارت صمت و دفتر صادرات گمرک ایران تشکیل و این موارد پالایش می‌شود اما اگر فعال اقتصادی به ارزش‌ صادراتی کالایی اعتراض دارد با ارائه مستندات از سوی واحدهای صنعتی مربوطه این موارد را بررسی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه طبق مقررات صادرات و واردات، انجام این مراودات تجاری منوط به داشتن کارت بازرگانی است عنوان کرد: تخصص در این زمینه مهم است و علاوه بر آن واردات کالا مستلزم اخذ مجوز ثبت سفارش از وزارت صمت است.

احمدی در پاسخ به سوال فعالان صنعتی استان در مورد عدم وجود آزمایشگاه‌های مورد تایید استاندارد در گمرک استان البرز، توضیح داد: اداره کل گمرک استان در منطقه ویژه اقتصادی پیام مستقر است و در آنجا تشریفات گمرکی مبنی بر ورود و خروج کالا را نظارت می کند اما پیگیر بحث راه‌اندازی آزمایشگاه هم هستیم.

وی بیان کرد: یکی از دلایل تاخیر در ترخیص کالا از مبدا استان البرز و منطقه ویژه اقتصادی پیام عدم استقرار آزمایشگاه مورد تایید سازمان استاندارد در آن محل است و در این مورد به اداره کل استاندارد استان هم درخواست خود را ارائه کرده‌ایم.

مدیرکل گمرک استان البرز گفت: با توجه به نوع کالاهای پرتکرار وارداتی و صادراتی در گمرک البرز که نیاز به تعیین ماهیت دارند، از اداره کل استاندارد استان البرز درخواست کرده ایم که لیستی از آزمایشگاه‌های مجاز به گمرک استان معرفی شود تا محلی در منطقه ویژه اقتصادی پیام برای فعالیت این آزمایشگاه‌ها تخصیص داده شود.

وی افزود: با استقرار آزمایشگاه‌های مربوطه در منطقه ویژه اقتصادی پیام و در مجاورت گمرک استان، سرعت ترخیص کالاها در این منطقه بالا می‌رود، متاسفانه از سوی اداره کل استاندارد استان تاکنون به این درخواست ما پاسخی داده نشده است.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.