اخبار

 آخرین اخبار 

بررسی اثرات افزایش جمعیت بر بحران کم‌آبی و برآورد نیاز آبی در استان البرز

مریم دهقانی سانیج

بررسی اثرات افزایش جمعیت  بر بحران کم‌آبی و برآورد نیاز آبی در استان البرز
1400/4/14

کمبود آب یک مشکل رو به افزایش است که به دلایل متعدد  از تغییرات اقلیمی گرفته یا سوء مدیریت به وجود آمده است.

 کلان‌شهر کرج در مکانیزه شکل‌گیری و دگرگونی خود از یک فرایند جدید پیروی می­کند که می­توان آن را در چهار مرحله طبقه‌بندی کرد. شکل‌گیری کرج قدیمی ، شکل‌گیری کرج جدید، سازمان‌یابی و تکوین کلان‌شهر کرج که در سال­های آتی رخ می­دهد.

کرج در حال گذرا از همان مسیری است که کلان‌شهر تهران طی یک قرن اخیر پشت سر گذاشته است. درحالی‌که زیرساخت‌های لازم برای رفع نیازهای شهروندان فراهم نشده است.

رشد جمعیت و پراکندگی نامناسب آن، عطش بیش‌ازحد در توسعه شهر کرج، مستلزم نیاز شدید به آب دارد.

نیاز به بازنگری جدی در سیاست‌های رشد و توزیع جغرافیای جمعیت  را می‌طلبد.

 وجود آب به بسیاری از عوامل بستگی دارد و تا زمانی که این روابط و پیچیدگی‌ها را درک نکنیم قادر به حل بحران کم‌آبی در مناطق  نیازمند آب نخواهیم بود.

این بحران بیشترین آسیب را  از تغییرات آب و هوایی  می­گیرد که نیازمند سرمایه‌گذاری و مخارج بیشتری روی تحقیق و توسعه  آن است.

آب به‌اندازه کافی وجود دارد.کمبود سرمایه‌گذاری در ظرفیت انسانی و در زیرساخت‌های فیزیکی در این زمینه  مشهود است.

با گسترش جمعیت انسانی  مساحت قابل‌توجهی از حیات‌وحش گرفته می­شود تا برای منابع  غذایی  و خانه‌سازی استفاده شود.همین امر باعث کاهش تدریجی آب گردیده  و مناطق دچار بی‌آبی می­شوند و بحران به وجود می­آید.

راه‌حل  برآورد نیاز آبی در استان

مرفه سازی کشاورزان و جوامع روستایی با اعطای امتیازات بیشتر  و سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی  به‌منظور افزایش بهره‌وری  از طریق مدرنیزه کردن،می­تواند روند مهاجرت به این استان را کند یا متوقف نماید و فقط  بحث گردشگری  را تقویت نماید.

 موضوع مهم دیگر، مراتع  است  که یکی از مهم‌ترین و باارزش‌ترین منابع ملی هر کشور به‌حساب می­آیند.مراتع  استان  البرز جزء غنی‌ترین و باکیفیت‌ترین مراتع کشور است.

جالب آنکه البرز از هر سه نوع  مرتع یعنی ییلاقی، قشلاقی، میان‌بند برخوردار است ( مرتع به زمینی گفته می­شود که برای زراعت و پرورش چوب خوب نیست اما برای فعالیت‌های آبخیزداری ، چرای دام،  توسعه حیات‌وحش و احداث تفریحگاه بسیار مناسب است).

مراتع در حفظ آب‌وخاک، تأمین نیازهای پروتئینی، پیشگیری از فرسایش زمین، حفظ ذخایر ژنتیک گیاهی و جانوری نقش بسیار مهمی دارند.

متأسفانه مراتع استان  البرز نیز به‌شدت در حال تهدید شدن و از بین رفتن است . در برخی موارد و در خصوص برخی از انواع گیاهان و جانوران شاید اصطلاح دردآور تغییر تنوع زیستی را بتوان بکار برد.

به نظر می­رسد درروند تخریب ویرانگر محیط‌زیست و منابع طبیعی البرز علاوه بر عوامل انسانی ،برداشت غیرعلمی از طبیعت و تغییر و تبدیل مراتع به زمین­های کشاورزی و مناطق مسکونی از این جمله هستند.

حفظ  تالاب­  صالحیه در نظرآباد  و به ثبت  رسمی رساندن آن ،ساخت تالاب مصنوعی از نوع زیرسطحی که توانایی در ایجاد فضای سبز و نیز تصفیه آب برای استفاده دوباره در زراعت  و باغبانی را داشته باشد.

لزوم تشکیل کمیته‌ای خاص برای نظارت بر بهره‌برداری مطلوب از منابع و درعین‌حال حفظ محیط‌زیست، تقویت و توسعه منابع انسانی استان؛ اعمال اصول مرتبط با اقتصاد منابع طبیعی، اقتصاد آب، اقتصاد محیط‌زیست و همه آنچه به روابط متقابل اقتصاد با اکوسیستم می­پردازد بیش از هر زمان دیگری احساس می­شود، تا نیازهای آبی برآورده شود.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.