اخبار

 آخرین اخبار 

برای نخستین بار؛

کشت گیاه سیاه دانه در نظرآباد

کشت گیاه سیاه دانه در نظرآباد
1400/4/14

به گزارش جام جم البرز، مدیر جهاد کشاورزی نظرآباد با بیان این که برای نخستین بار ۱۵ هکتار از اراضی کشاورزی نظرآباد به کشت سیاه دانه اختصاص پیدا کرده است، گفت: با توجه به شرایط اقلیمی مناسب این منطقه پیش بینی می‌شود در هر هکتار ۷۰۰ کیلوگرم سیاه دانه برداشت شود.

بدرزاده، افزود: گیاه دارویی سیاه دانه علاوه بر داشتن بازدهی مناسب به عنوان الگوی کشت در جهت کاهش مصرف آب اهمیت به سزایی دارد.

بدرزاده گفت: علاوه بر مصارف دارویی این گیاه، از کنجاله سیاه دانه با داشتن پروتئین و فیبر خام به عنوان مکمل غذایی برای انسان و دام نیز استفاده می‌شود.

سیاه دانه یا شونیز یا حبه السودا با نام علمی Nigella Sativa دانه گیاهی آن تند بو که مغز آن سفید است، و دارای خواص درمانی زیادی نیز است.

سیاه دانه طعمی تلخ دارد و به عنوان ادویه در مواد غذایی به خصوص ترشیجات استفاده می‌شود و این دانه بومی جنوب غربی آسیا است و از آن از قدیم به عنوان ضد انگل، ضد باکتری و مسهل استفاده می‌کردند.

مصرف سیاه دانه برای زنان شیرده مفید است، زیرا باعث افزایش ترشح شیر می‌شود. نام‌های دیگر سیاه دانه، سیاه تخمه، سرنیچ سیاه، سنوخ سیاه، کمون اسود، شونیز، شونوز و کمون هندی است.

سیاه دانه دارای روغنی بسیار معطر و دارای ویتامین آ. ای. دی (E، A و D) نیز است.

خواص سیاه دانه، شامل اثرات ضد میکروبی، ضد سرطان، ضد حساسیت، ضد ویروس، شیرافزا، ادرارآور، کاهش دهنده اوره خون، محرک سیستم ایمنی بدن، محافظ کبد، مقوی معده، محرک تنفس و اثرات دیگر است.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.