اخبار

 آخرین اخبار 

محصولات تراریخته، آری یا خیر

محصولات تراریخته، آری یا خیر
1400/4/21

واردات محصولات تراریخته به کشور آزاد است اما تولید این محصولات به دلیل خطرات آن برای محیط زیست و اکوسیستم کشور مجاز نمی باشد. حجت الاسلام علی ارجمند عین الد ین مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی در گفتگوی اختصاصی با جام جم البرز با بیان این مطلب گفت:در کشور ما یک جریان خاص که بنیاد آمریکایی راکفلرحامی آنها بود و همچنین موسسه مرکز تخصصی برنج در تایلند (موسسه ایری) ازآنها حمایت می کرد به دنبال کشت و توسعه محصولات تراریخته در ایران بودند.

آقای ارجمند با بیان اینکه مقاومت 7ساله متخصصان و دلسوزان در جهادکشاورزی به نتیجه نشست و کشت محصولات تراریخته در کشور محقق نشد تصریح کرد:امروز اعلام می کنیم جریان موافق کشت محصولات تراریخته در ایران شکست خورده است و ما به زودی جشن پیروزی خواهیم گرفت.

وی با بیان اینکه کشت محصولات تراریخته دستکاری کردن در خلقت خداوند است و ریسک بالایی دارد خاطرنشان کرد:برخی مضرات کشت محصولات تراریخته کشف و اطلاع رسانی شده ولی خیلی از مضرات ان در ابهام است چراکه تاکنون روی ان هنوز تحقیق نشده است.مسئول دفتر نماینده ولی فقیه در جهاد کشاورزی اذعان کرد:پیامدهای مصرف این محصولات تراریخته در حوزه تغذیه،سلامتی،روانی و محیط زیست تاثیرات سوء بسیاری دارد.

اقای ارجمند با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته و صنعتی اجازه مصرف این محصولات به مردم داده نمیشود و این عرضه این محصولات منوط به مشخص شدن و نشان دار کردن آنهاست گفت: به عنوان مثال در کشوری مثل روسیه محصولات تراریخته هم ردیف بیوتروریسم شناخته می شود و به شدت با تولید و عرضه ان مبارزه می شود.

وی با بیان اینکه در ایران بیش از 2500 گونه ارزشمند گیاهان دارویی وجود دارد که مختص ایران است و عمدتا از طریق زنبورهای عسل گرده افشانی و تکثیر می شود گفت:وقتی محصولات تراریخته کشت شود زبور عسل با خوردن و از شهد و گرده این محصولات تلف خواهد شد و وقتی زنبور عسل نابود شود کل گیاهان دارویی نابود می شود و ما با تلفیق و فرار ژنها ما تمام گیاهان را در طبیعت تراریخته می کنیم و از بین می بریم.

شایان ذکر است بحث کشت و ترویج مصرف محصولات تراریخته سالیانی است که در محافل علمی ایران و جهان همواره در کش و قوس بوده و موافقان و مخالفانی داشته است.

محصولات تراریخته به محصولاتی گفته می شود که یک ژن از یک موجود ناهمگون به یک موجود ناهمگون دیگر وارد شود.

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر