اخبار

 آخرین اخبار 

بازي درماني براي برطرف كردن مشكلات كودك

بازي درماني براي برطرف كردن مشكلات كودك
1400/5/9

در دنياي كودكان مشكلات زيادي مي تواند وجود داشته باشد كه از طريق رفتارهاي بيروني وي براي اطرافيان قابل مشاهده مي باشد مانند رفتارهاي سازشي (  رفتارهاي سازشي به آن دسته از رفتارهايي گفته مي شود كه كمك به ارتباطات اجتماعي كودك مي شود )

روانشناسان برای پیش بینی و درمان مشکلات عاطفی کودکان از تکنیک بازی درمانی استفاده می کنند.

 

بازی ها و ابزار موجود در آن ها میتواند فرصتی در اختیار کودک قرار دهد تا با آزادی عمل بیشتری نگرش های خود را ابراز کند. مثلا  كودك چهار  ساله اي  كه کابوس های شبانه می بیند.

روانشناس  نظر كودك درباره ی والدینش  را بررسي مي كند و زمينه هاي مشكلات رفتاري كودك را استخراج مي كند و به تناسب آسيب هاي موجود ، طرح درمان را برنامه ريزي و اجرا  مي كند انتخاب و به کارگیری درست بازی ، درمانگر را قادر می سازد تا کاری برای غلبه بر مشکلات  كودك انجام دهد. در ابتدا مشکل تعریف میشود ، سپس کودک از طریق بازی و به شکلی کاملا آرام مشکلات خود را بازگو میکند

به كمك درمانگر از طريق بازي درماني  رفتار كودك تغيير  مي كند روانشناس برای شناخت و برطرف کردن مشکل کودک از وسایل بازی و تکنیک های متفاوتی استفاده می کند .

والدين بايد بدانند كه اين نوع درمان كاملا تخصصي مي باشد و اگر خودشان مي خواهند مداخله ي درماني داشته باشند بايد حتما به توصيه هاي درمانگر توجه كرده و آنگونه كه توصيه شده عمل نمايند .

 

١

روانشناس با توانایی تحليل اظهارات کودک به او كمك مي كند تا از طريق بازي بتواند به خودش كمك كند مثلا براي تقويت اعتماد به نفس كودك در موقعيت بازي قادر مي شود نظر خود را بيان كند و پاسخ مناسب را إز درمانگر دريافت كند .  و اين  كودك را در مسير تقويت اعتماد به نفس هدايت مي كند.  و يا براي تقويت ارتباط كلامي كودك از الگو هاي بازي درماني مي توان بهره برد لازم است كه بدانيم بر طرف كردن مشكلات ، به همراه تكنيك هاي درماني به صورت گام به گام منجر به بهبود شرايط خواهد شد والدين بايد با سعه صدر منتظر تغيير شرايط و بهبود رفتار كودك خود باشند .

 

موفق باشيد

 

فرنگيس نجارزاده كارشناس ارشد روانشناسي

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر