اخبار

 آخرین اخبار 

مهدی شاه محمدی، مدیریت املاک اهورا:

مردم به مجوز دفاتر املاک دقت کنند

مردم به مجوز دفاتر املاک دقت کنند
1400/5/9

دراین میان تعداد زیادی از جوانان جویای کار طالب راه اندازی دفتر مشاوره املاک هستند تا از این طریق بتوانند کسب درآمد کنند. تعدد دفاتر مشاوره املاک در مناطق مختلف شهر، مردم را درتصمیم گیری برای مراجعه مردد ساخته است. راهکار اتحادیه املاک جهت جلوگیری ازفعالیت دفاتر املاک ناکارآمد، آموزش و نصب شناسه برروی شیشه ورودی دفاتر املاک دارای مجوز است. جام جم البرز در همین زمینه با مهدی شاه محمدی مدیر کارآفرین دفتر املاک اهورا گفتگویی داشته که در ادامه خواهید خواند:

درحال حاضرچند نفردردفتراملاک شما مشغول به کار هستند؟

به لطف خدا با کارآفرینی که انجام شده درحال حاضر هشت نفربه صورت فعال دراین زمینه مشغول به کار شدند که هم آموزش و هم حمایت از آنها به عهده من است تا دراین شغل تجربه کافی را کسب کنند و به مدارج بالا برسند.

از مشکلاتی که در این صنف با آن روبروهستید بگویید؟

اولین مشکل ما این است که متأسفانه با وجود اینکه صنف املاک دارای بزرگترین اتحادیه است، کارکنان آن بیمه اجباری ندارند. به هرحال این شغل هم مانند مشاغل دیگر ازکارافتادگی و خطرات خاص خود را دارد. بنابراین وجود بیمه ای که کارکنان این صنف را پوشش بدهد الزامی است.

دومین مشکل وجود بخش توافق در معاملات است که امیدوارم با کمک اتحادیه و مسئولین حذف شود. چرا که باعث می شود با وجود زحمت کارشناسان و به دلیل شرایط بد اقتصادی، به اصطلاح فایل به سرقت برود و زحمت کارشناسان هدر رود.

مشکل بعدی ما با اداره دارایی است. در گذشته با توجه به درآمد املاک و براساس صندوق مکانیزه ای که اتحادیه ایجاد کرده بود برای ما مالیات تعیین می کردند. اما در حال حاضر متأسفانه برای گردش حساب هم مالیات تعریف شده که من به عنوان یک کارآفرین برای شغلی غیراز املاک هم گردش حساب دارم و مجبوربه پرداخت مالیات از آن منبع هم هستم.

راهکارشما برای حل این مشکلات چیست؟

در ابتدا از جناب آقای قمی رئیس اتحادیه املاک کرج بابت لطف و زحمات ایشان در چندسال اخیر و برگزاری کلاسهای آموزشی برای این صنف تشکر می کنم. وجود همین آموزشها باعث می شود بارعلمی مشاورین هم در زمینه حقوقی و هم درزمینه نگارش متن قراردادها افزایش یابد. همچنین اطلاعات ما درزمینه نحوه پرداخت مالیات ومسائل مالی دیگر بیشتر شود. همین امر موجب شده میزان اشتغال زایی برای افراد بالا برود که بسیار قابل تحسین است.

اگر شما بخواهید شیرازه فکری و تجربیات خود را که طی این سالها کسب کرده اید به مخاطبان ما منتقل کنید چه عواملی را ذکر می کنید؟

قبل از هرچیز دوست دارم به مردم عزیز نصیحتی دوستانه بکنم. مردم توجه داشته باشند لطفاً به هردفتری برای انجام کارملکی مراجعه می کنند، به مجوز آن توجه داشته باشند. اتحادیه روی شیشه ورودی دفتر املاک شناسه هایی را نصب کرده است. حتماً پروانه کسب را هم نگاه کنند که خدایی نکرده در آینده با مشکل مواجه نشوند . حتماًبابت کاری که انجام می شود کد رهگیری دریافت کنند، چون از لحاظ حقوقی بدون آن تضمینی برای انجام معامله دقیق وجود ندارد.

توصیه من به دوستانی که دراین شغل مشغول به فعالیت هستند این است که صداقت را مبنای انجام کار خود قرار دهند. چون کسی که به ما مراجعه می کند در واقع تمام سرمایه اش را به ما امانت می دهد . مالکین قبل ازانجام معامله به شهرداری و اداره ثبت مراجعه کنند واستعلام ملک مورد نظر را بگیرند که معاملات دقیق تر و بدون مشکل انجام شود.

به جوانتر ها و افرادی که تازه وارد این شغل شده اند توصیه می کنم صبورباشند و تفکر پیشرفت سریع نداشته باشند ، بلکه پله پله بالابروند و ذره ذره تجربه کسب کنند تا بتوانند در حرفه خود موفق باشند.

نظرتان راجع به نامگذاری امسال چیست؟

به نظرمن نامگذاری بسیار با مفهومی است. چراکه یکی از اهداف مشاورین املاک، کارآفرینی و مانع زدایی است. مثلاً درساختمان سازی با راه اندازی یک پروژه حداقل بین 50 تا 60 شغل مستقیم و 130 تا140 شغل غیر مستقیم تحت پوشش قرار می گیرند.

نقش رسانه ها را در این شغل چگونه ارزیابی می کنید؟

رسانه ها درهرزمینه ای باید مثل یک چراغ مسیر را روشن کنند. من بسیار مشتاقم که رسانه ها را دنبال کنم چون شغل ما یک شغل تخصصی و حساس است هرچه مطالعه ما در این زمینه بیشتر باشد مسلماً کارخودرا درست تر انجام خواهیم داد.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر