اخبار

 آخرین اخبار 

بنیان خانواده با تکریم بازنشستگان قوام می یابد

مهران رزمجوی

بنیان خانواده با تکریم بازنشستگان قوام می یابد
1400/5/10

علت انتخاب این روز، شأن نزول آیه «هل اتی» در سوره انسان که راجع به خانواده و استحکام پایه‌های آن است، عنوان شده است. سوره هل اتی در روز 25 ذیحجه در شان اهل بیت پیامبر (ص) نازل شد که پس از سه روز روزه و انفاق افطار خود، از طرف خداوند اطعام شدند.

روز بازنشستگان در تقویم رسمی کشور با روز خانواده تلفیق شده است.در اسلام خانواده یکی از مهم‌ترین و مستحکم ترین ارکان اجتماع محسوب می‌شود.

خانواده به عنوان کوچک‌ترین نهاد اجتماعی، از اهمیت خاصی در اسلام برخوردار است به طوری که به عنوان سنگ بنای اجتماع از آن یاد می شود و هر آسیب و خللی که به خانواده وارد شود بنیان های اجتماع راسست می کند وبه خطر می اندازد. در جمهوری اسلامی ایران که تمام اصول آن برمبنای اسلام پایه گذاری شده است، سعادت و آرامش خانواده از اهمیت بسزایی در تصمیم گیریها برخوردار است. با گسترش و همه گیری بهداشت و تامین اجتماعی در کشور متوسط طول عمر افزایش یافته و همین امر موجب شده است تا نیازهای طبقه بازنشسته به عنوان درصد قابل توجهی از جمعیت  کشور در تصمیم گیریهای کلان جامعه لحاظ شود.  تلفیق آموزهای دینی و اسلامی و فرهنگی اصیل ایرانی و ارج و قرب و احترام به سالمندان و پیشکسوتان در خانواده و اجتماع سبب شده است نگاه جامعه و خانواده ایرانی به مسئله سالمندان وبازنشستگان با دیدگاه غربی متفاوت باشد . مشکلات اقتصادی کشور در چند سال گذشته موجب شده است که بسیاری از خانواده ها و بازنشستگان دچار بحران های عدیده ای شوند و هر از گاهی شاهد اعتراضات بازنشستگان در جامعه باشیم. قشری که بعداز چندین دهه کارو تلاش باید در آرامش زندگی کند و جامعه از تجربیات ارزنده آن استفاده کند مجبور است برای گذران زندگی در کارهای غیر مرتبط و گاهی سخت دوباره مشغول  کار و تلاش باشد. امید است با گرامیداشت روز خانواده و بازنشستگان  و حل مشکلات در این  مقطع  علاوه بر استحکام خانواده  حرمت  یک عمر تلاش و کار صادقانه بازنشستگان را  ارج نهیم.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر