اخبار

 آخرین اخبار 

هاتف حسین زاده،مدیریت موسسه حقوقی نوید راه عدالت

مردم بدون مطالعه، هیچ قراردادی را امضا نکنند

مردم بدون مطالعه، هیچ قراردادی را امضا نکنند
1400/5/10

موسسه حقوقی در همه دنیا یک کار شناخته شده است.دارای یک اتحادیه تشکل های خصوصی است.ولی در کشور ما بخش موسسات حقوقی به صورت جدی پنج سال است که پیگیری میشود.هر جامعه ای نیاز به موسسه حقوقی دارد.حرفه وکالت شاخه های پبچیده و زیادی دارد.با توجه به افزایش جمیعت و گسترش روابط بین انسانها درست مثل علم پزشکی است.که هر بخش یک متخصص مخصوص می خواهد.اصلی ترین این شاخه ها هم بخش پرونده های حقوقی و هم پرونده های کیفری است.وکیلی که کار کیفری انجام میدهد.باید حداقل کارشناسی ارشدحقوق جزا را داشته باشد.ودر رشته جزا تحصیل کرده باشد.در بحث کارحقوقی هم مراجعه حقوقی خود به چندین شاخه تقسیم میشود.یکی از شاخه هایش حقوق خانواده است.کسی که کار کیفری انجام می دهد به سختی کار خانواده انجام می دهد، چون بخش های متعدد مهریه.ازدواج، حضانت ، تغییر جنسیت و غیره وجود دارد که در شاخه حقوق جزا و جرم شناسی نیست.یک فرد نمی تواند ازنظر علمی به تمام شاخه های حقوقی مسلط باشد.در موارد بسیار کم بعضی از وکلا با توجه به شرایط اقتصادی جامعه به ناچار قبول میکنند.باید هر وکیلی با توجه به تخصص خود کار انجام دهد. ذات و هدف موسسات حقوقی این است.که چندین وکیل را با تخصص های مختلف جمع می کند. مدیر و هیات مدیره نیز دارای تحصیلات حقوقی هستند.موسسه ما از دو نفر وکیل پایه و یک نفر کارشناس حقوقی تشکیل شده است.مراجعه کننده بعد از بررسی مشکلات توسط ما از وکیل مربوطه که در آن امر تخصص دارد تقاضا میکنیم که این افتخار را بدهد و پرونده را قبول زحمت کند.خودمان نیز به عنوان ناظر به روند پرونده نظارت داریم.

با توجه به این که رهبر انقلاب اسلامی امسال را سال تولیدو موانع زدایی نام گذاری کرده اند.کار ما حقوقی است و دربخش تولید نیستیم ولی در بخش موانع زدایی ما به شدت حقوق دان بیکار داریم.در ضمن نمی خواهیم حقوق دان بیکار تبدیل به وکیل بیکارشود.حتما باید صلاحیت داشته باشند. بیشتر وکلا در آزمون وکلا ناکام بوده اند.به خاطرظرفیت پشت آزمون وکلا مانده اند.نمی توانند درآمدزایی داشته باشند.جامعه قضایی چندین طرح در مجلس در کمسیون قضایی مطرح کرده که الحاق تبصره برای قانون وکلا است که در حال بررسی می باشد.احراز صلاحیت با آزمون نیست، بلکه باید با علم باشد و صرفا به خاطر آزمون نباید یک جامعه عظیم بیکار باشد.جناب جهرمی رییس کانون وکلا و مشاوران قوه قضاییه طرح های خوبی ارائه داده اند که عملی شده است وآزمون را دو مرحله ای کرده اند.

در کشور ما دونهاد هستند که مجوز وکلا را اعطا میکنند.یکی کانون وکلای دادگستری که قدمت 80 ساله دارد.و دوم مرکز وکالت وکارشناسی است که تا حدودی کار را تسهیل کرده اند و هم از لحاظ آزمون و هم از لحاظ شخصیت اخلاقی بررسی می کنند.

خیل عظیم فارغ التحصیلان رشته حقوقی وجود دارند که باید وارد کار شوند. در حال حاضر حق وکالت وکلا بسیارزیاد است و مراجعه کننده نمی تواند آن را بپردازد. تمام موارد دادخواست را طی میکند ولی در دادخواهی چون علمی ندارد پرونده از دست می رود و حقش ضایع میشود و عده ای سوء استفاده می کنند وگاهی تبعات بدی دارد.

چون تقاضا زیاد و  تعداد وکیل کم است و خواه نا خواه مبلغ بالا میرود باید موانع زدایی انجام شود.

یکی ازمشکلات جامعه ما اعتماد است و متاسفانه مردم هربرگه قراردادی را بدون مطالعه امضاء می کنند.به عنوان جزء کوچکی از جامعه حقوقی می گویم که تمام کلمات را بخوانند واگر گزینه مبهم داشت امضا نکنند و به یک وکیل مراجعه کنند.چون بیشتر پرونده های حقوقی مطرح حول همین موضوع است.تا جایی که امکان دارد وکالت بلاعزل ندهند که عواقب بدی داردو بدون مطالعه چیزی را امضا نکنند.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر