اخبار

 آخرین اخبار 

رضامهتابی، مدیریت دفتر املاک عالیجناب ، دکترای اقتصاد و روانشناسی خارج از کشور

مسئولیت پذیری دفاتر املاک با اعتبار بخشی دولت به آنها

مسئولیت پذیری دفاتر املاک با اعتبار بخشی دولت به آنها
1400/5/11

درهرصنفی، آگاهی و دانش درکنار تجربه موجب بازدهی بالاترخواهد شد. با رشد سریع جوامع و پیشرفت تکنولوژی ، لزوم داشتن دانش به روز بیشتر احساس می شود. صنف املاک یکی از بزرگترین و مهمترین اصناف محسوب می گردد. عموم مردم به دلایل مختلف با این صنف سروکار دارند. بنابراین میزان دانش مشاورین املاک در انتخاب و درنهایت تصمیم گیری مراجعان مؤثر خواهد بود. جام جم البرز دراین زمینه گفتگویی با رضا مهتابی ، دکترای اقتصاد و روانشناسی خارج از کشور و مدیریت املاک عالیجناب داشته است که در ادامه خواهید خواند :

به چه دلیل وارداین شغل شدید و چند نفر پرسنل دارید؟

من از روی علاقه وارد این فعالیت شدم. درگذشته ده نفر در دفتر ما مشغول به فعالیت بودند ولی اکنون چهار پرسنل داریم. دلیلش هم این است که من معتقدم صنف املاک به دلیل اینکه با عموم مردم در ارتباط است ، یکی از بزرگترین و مهمترین صنفهاست. بنابراین مشاورین املاک باید دانش و آگاهی لازم برای فعالیت در این شغل را دارا باشند.

به نظر شما معضل و مشکلاتی که در این صنف وجود داردچیست؟

هر شغلی نیازمند تحصیلات و کسب دانش در زمینه همان شغل ورشته های مرتبط با آن است . همانطور که اشاره کردم یکی از مشکلات مهم در این صنف، عدم دارابودن تحصیلات و دانش لازم برای این شغل است. دفاتر املاکی که بدون داشتن آگاهی و اطلاعات لازم دایر می شوند، ناخواسته مردم را دچار مشکل وبعضاً روانه راهروهای دادگستری می کنند.

از دیگر مشکلات صنف مسکن این است که قیمت گذاری شاخصه دقیقی ندارد و به اصطلاح در دست مردم است. در کشورهای دیگر دولت برقیمتها نظارت دارد و با توجه به ساخت هر منطقه قیمت مشخص تعیین می شود.

مشکل بعدی عدم آگاهی مردم است . متأسفانه به دلیل اینکه نظارت کافی وجود ندارد، اکثر مردم بدون آگاهی قراردادها را بین خودشان یا در دفاتر ناآگاه تنظیم می کنند و بعد دچار مشکل می شوند.

راهکار شما برای برطرف کردن این مشکلات چیست؟

زمانی که برای اخذ مجوز خدمت رئیس اتحادیه رسیدم ، پیشنهاداتی ارائه کردم که برخی از آنها درحال اجراست. یکی از پیشنهادات من برای خروج از این بحران فراخوان عمومی به دفاتر املاک است. که طی این فراخوان مجوز دفاتری که تحصیلات و دانش کافی در این زمینه نداشته باشند، لغو گردد. دراصناف دیگر خطا موجب از دست دادن بخشی از دارایی مادی افراد می شود اما در صنف املاک خطا گاهی باعث از دست رفتن کل دارایی مادی شخص می گردد.

راهکار بعدی اعتبار دادن دولت به دفاتر املاک است . در حال حاضر مردم ذهنیت چندان مثبتی نسبت به دفاتر املاک ندارند. متأسفانه برخی از دفاتر املاک در رقم زدن چنین ذهنیت منفی ای در بین مردم دخیل بوده اند چراکه فقط به فکر دریافت کمیسیون هستند و برخلاف شعار دفترشان عمل می کنند. اگر دولت از طریق نظارت ،اعتبار و اعتماد خود را متوجه دفاتر املاک کند ، آنها نیز مسئولیت پذیرتر خواهند بود.

یکی دیگر از راهکارها محدود کردن صدور جواز کسب است. در کل دنیا تعداد جواز کسبهای صادره بسیار محدود است . اما در همین شهر خودمان ما شاهدیم که در یک منطقه کوچک تعداد زیادی دفتر املاک وجود دارد و این مردم را در انتخاب و تصمیم گیری دچار سردرگمی می کند. بهتر است در هر منطقه تعداد محدود دفتر املاک باشد که میزان آگاهیشان نسبت به این شغل بالاست و در بین دفاتر هر منطقه بهترین دفتر از لحاظ سوابق و نوع مدیریت، به عنوان نماینده آن منطقه انتخاب شود. مشکلات جزعی را این نماینده رفع کند و برای مشکلات اساسی به اتحادیه مراجعه کنند.

برخی از تحولات را هم باید دولت متقبل شود. مثلاً در کشور ما بیش از 60 درصد خانه ها خالی است اما در همان حال عده زیادی از هموطنان به دنبال خانه هستند. نظارت دولت بر میزان تملک مالکین باعث توزیع عادلانه مسکن در بین مردم می شود. به طور مثال اجازه تملک بیشتر از دو خانه به کسی داده نشود. به این ترتیب خیلی از هموطنانمان صاحب خانه خواهند شد

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر