اخبار

 آخرین اخبار 

پزشک جام جم

سوالات پزشکی خود را از پزشک جام جم البرز بپرسید

دکتر سید مهدی موسویان

سوالات پزشکی خود را از پزشک جام جم البرز بپرسید
1400/6/8

این روزها، مردم بخش زیادی از نیازهای سلامت خود را از راه های گوناگون به دست می آورند. این کار می تواند در بعضی مواقع مفید و در بسیاری از مواقع حتی خطرناک باشد. ویژه نامه های جام جم البرز شرایطی را فراهم کرده است که شنونده سوالات و پرسش‌های پزشکی شما باشد و به صورت مکتوب برای سئوال های  شما جواب های مناسبی داشته باشد.

دکتر سید مهدی موسویان در همین ستون و هر هفته به سوالات و دغدغه‌های پزشکی شما پاسخ خواهند داد.

 

 

عوارض جانبی واکسن‌های کووید-19 چه هستند؟

واکسن کووید-19 می‌تواند عوارض خفیفی بعد از اولین یا دومین تزریق داشته باشد که شامل موارد زیر است.

 

درد، قرمزی یا تورم در ناحیه تزریق

تب

خستگی

سردرد

درد عضلانی

لرز

درد مفاصل

تهوع و استفراغ

حس ناخوشی

تورم غدد لنفاوی

شخص پس از تزریق به مدت 15 دقیقه تحت نظر قرار می‌گیرد تا مشخص شود که آیا واکنش ناگهانی نسبت به تزریق واکسن دارد یا خیر. بیشتر عوارض گفته شده طی 3 روز اول بعد از تزریق مشاهده می‌شود و به صورت عادی 1 تا 2 روز طول می‌کشند.

 

هر کس به نوعی به واکسن واکنش نشان می‌دهد و یا فقط برخی علائم در وی مشاهده گردد. همچنین برخی افراد عوارض جانبی شدیدتری نسبت به دیگران دارند. میزان شدت عوارض جانبی نشان دهنده سطح ایمنی بدن نیست.

 

واکسن کووید-19 ممکن است عوارض جانبی نظیر علائم و نشانه‌های بیماری داشته باشد. اگر فرد قبلاً به بیماری کووید-19 مبتلا شده و علائم ذکر شده بعد از 3 روز از انجام تزریق شروع شد یا علائم بیش از 2 روز طول کشید باید خود را قرنطینه کند و تست ابتلا به کرونا بدهد.

 

به نظر می‌رسد عوارض جانبی در خانم‌ها بیشتر از آقایان باشد. یک مطالعه سازمان غذا و داروی آمریکا نشان می‌دهد که 78.7% از عوارض گزارش شده مرتبط با خانم‌ها است. مطالعه دیگری نشان می‌دهد که از هر 16 مورد شوک آلرژیک 15 مورد آن خانم بوده‌اند.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر