اخبار

 آخرین اخبار 

هادی حیدری، مدیریت فروشگاه لوازم خانگی توژال:

تولید لوازم خانگی داخلی بسیار پایین است

تولید لوازم خانگی داخلی بسیار پایین است
1400/6/24

در حال حاضر به دلیل وجود تحریم ها صنعت لوازم خانگی با مشکل تهیه و تولید مواد اولیه مواجه است. اگر خواهان تولید مواد اولیه داخلی هستیم، باید زیرساختهای آن را برای تولیدکنندگان فراهم نماییم. حمایت از تولیدکنندگان و رفع موانع دست و پاگیر کمترین کاری است که می توان برای آنها انجام داد. در این صورت وجود واسطه ها در بازار نیز کاهش خواهد یافت. در همین رابطه روزنامه جام جم البرز با هادی حیدری، مدیر فروشگاه لوازم خانگی توژال گفتگویی انجام داده است که در ادامه می خوانید:

در حال حاضر چه مشکلاتی در صنعت لوازم خانگی کشور وجود دارد؟

از لحاظ تولید ملی در خصوص بسیاری از مسائل و مشکلات با دیدگاه طنز و شوخی برخورد داشتیم. ما از وقوع تحریم ها آگاهی داشتیم ولی متاسفانه بستری برای تولید مواد اولیه فراهم نکردیم. در حال حاضر نیز با مشکل تولید مواد اولیه روبه‌رو هستیم. صنعت لوازم خانگی ما بیشتر مونتاژ است تا تولید. به طور کلی در زمینه های مختلف سهل انگاری کرده ایم و ضربه خورده ایم. کیفیت برخی از مواد اولیه که در کشور تولید می‌ شود به قدری پایین است که در داخل برای آن مشتری پیدا نمی‌شود و ناچار می‌شویم آن را به کشورهای همسایه صادر کنیم. همچنین قیمت برخی از مواد اولیه تولید داخل بیشتر از کشورهایی مانند چین می باشد. در این شرایط تولیدکننده به دلیل دردسر کمتر و سود بیشتر ترجیح می دهد که به واسطه‌گری روی بیاورد.

 در حال حاضر ۵۰ شرکت یخچال سازی وجود دارند که جمعا ۱۰ مجموعه برای شرکت‌های فوق برند سازی می‌کنند. به عنوان مثال من برای تولید یخچال با یک برند خاص سرمایه گذاری می کنم . در زمینه تلویزیون، لباسشویی و سایر لوازم خانگی نیز اوضاع به همین منوال است. ۸۰ درصد مشکلات اشتغال به این موضوع مرتبط می باشد.

در خصوص بحران هایی مانند پاندمی کرونا و زلزله چه اقداماتی می توان انجام داد؟

متاسفانه همان طور که در خصوص زلزله سهل انگاری داشتیم در زمینه کرونا نیز این اتفاق در حال تکرار است. چندین سال است که خطر احتمال وقوع زلزله در رسانه ها انعکاس می یابد ولی متاسفانه بسترسازی در این زمینه انجام نشده است. در حالی که می‌توان ضمن آمادگی مردم در این حوزه آنها را موظف به اقدام جهت بیمه کلیه دارایی ها در مقابل زلزله نماییم‌.وقتی قانون اجباری باشد هزینه زودتر به دست دولت می رسد و بسترسازی نیز توسط آن سریعتر انجام می‌شود تا با مشکلاتی مانند زلزله کرمانشاه و کمبود امکانات برای اسکان و تغذیه مردم مواجه نشویم. طی این هشت سال اگر مردم و حضور آنها در صحنه نبود با اتفاقاتی مانند کرونا و زلزله‌ کرمانشاه درمانده می شدیم.

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر