اخبار

 آخرین اخبار 

رئیس کل دادگستری استان البرز اعلام کرد

امیر حسین حسنی

رئیس کل دادگستری استان البرز اعلام کرد
1396/2/4

رئیس کل دادگستری استان البرز گفت: «طرح مشاوره پیش از ازدواج» با پیگیری دستگاه قضایی و علی رغم عدم همکاری برخی دستگاه‌های مسئول و با وجود موانع متعدد از سال 94 آغاز شده است و تا این لحظه، نزدیک به 2 هزار زوج از خدمات آن بهره مند شده اند.
به گزارش جام جم البرز و به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان البرز؛ احمد فاضلیان رئیس کل دادگستری استان البرز در نشست مشترک دستگاه‌های متولی امر ازدواج استان البرز با آیت‌الله سید عبدالهادی حسینی شاهرودی نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری که به عنوان میهمان ویژه این نشست و به میزبانی دادگستری کل استان البرز برگزار شد، اجرای طرح «مشاوره پیش از ازدواج» که دارای تجربه موفقی در استان گلستان است را یک ضرورت برای شروع زندگی مشترک جوانان عنوان کرد و گفت: به دلیل آگاهی نداشتن زوجین نسبت به مهارت‌های لازم برای زناشویی، مشکلات فراوانی از همان ابتدا، پیش روی زوجین قرار می‌گیرد و به همین دلیل نزدیک به 50 درصد طلاق‌ها در 5 سال ابتدایی زندگی مشترک رقم می‌خورد.
وی با اشاره به فروپاشی 19 زندگی مشترک در هر ساعت در کشور تصریح کرد: آمار بیانگر شرایط ناخوشایندی است که در آن قرار گرفته‌ایم و باید به دنبال راهکارهایی برای حل این مشکل بود برای این منظور و با توجه به اینکه استان البرز در این زمینه جزو استان‌های با فراوانی بیشتر بود دادگستری کل استان نیز به این عرصه ورود پیدا کرد و دستاوردهای مهمی را رقم زد.
رئیس کل دادگستری استان البرز اجرای «طرح مشاوره پیش از طلاق» را یکی از طرح‌های اجرا شده برای کاهش آمار طلاق عنوان کرد و اظهار داشت: برای این منظور با پیگیری‌های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان، مرکز مشاوره‌ای راه اندازی شد و با مشاوره پیش از طلاق توانستیم میزان ورودی پرونده‌های طلاق را در پایان سال 94 کاهش داده و استان البرز از رتبه چهارم کشوری به رتبه 10 کشوری در زمینه طلاق رسید.
مشارکت 2 هزار زوج در مشاوره پیش از ازدواج
وی آموزش را یک ضرورت دانست که باید در مرحله پیش از ازدواج و پس از آن به زوجین ارائه شود و تصریح کرد: «طرح مشاوره پیش از ازدواج» نیز با پیگیری دستگاه قضایی و علی رغم عدم همکاری برخی دستگاه‌های مسئول و با وجود موانع متعدد از سال 94 آغاز شده است و تا این لحظه، نزدیک به 2 هزار زوج از خدمات آن بهره مند شده اند.
فاضلیان ادامه داد: برخی اجرای این طرح را وسیله‌ای برای درآمدزایی معرفی کردند که برای جلوگیری از برداشت‌های منفی، مقرر شد این طرح به صورت رایگان برای همه زوجین در آستانه ازدواج، ارائه و هزینه‌ها از طریق دستگاه‌های متولی تامین شود.
وی افزود: در کنار رایگان شدن طرح، ایجاد مشوق‌هایی برای زوجین را نیز پیگیری می‌کنیم که شامل مواردی نظیر تسریع در پرداخت تسهیلات یا خرید جهیزیه با تخفیف مناسب است.
نقش خانواده و آموزش و پرورش
رئیس کل دادگستری استان البرز با تاکید بر اینکه ریشه بسیاری از مشکلات جامعه در خانواده‌ها است، گفت: خانواده و آموزش و پرورش نقشی اساسی در تربیت فرد دارند و باید تدابیری اتخاذ شود تا مباحث مربوط به خانواده، در سالیان متمادی به دانش آموزان و دانشجویان منتقل شود.
آیت الله شاهرودی نیز در ادامه این نشست با اشاره به کم بودن آموزش‌های لازم برای زوجینی که متعهد می‌شوند تا پایان عمر در کنار هم زندگی کنند اظهار داشت: در استان گلستان و شهرستان علی‌آباد کتول، این دوره‌ها برای اولین بار در 5 مبحث ایمنی خانواده، وظایف اخلاقی، مسائل اجتماعی و روانشناختی، بهداشتی و مقاربتی و مقررات قانون و قضایی ارائه شد که دستاوردهای خوبی داشته تا جایی که آمار کسانی که به دادگاه‌ها مراجعه کرده اند تنها 2 نفر بوده و از بین آن‌ها نیز یکی به طلاق منجر شده است؛ این آمار بیانگر کاهش آمار طلاق در بین شرکت کنندگان به رقم زیر 2/0 درصد است.
در پایان این نشست توافق شد تا برگزاری دوره‌ها به صورت منسجم و توسط دانشگاه علوم پزشکی استان البرز انجام شود.

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.