اخبار

 آخرین اخبار 

البرز بر مدار تدبیر و توسعه

البرز بر مدار تدبیر و توسعه
1396/2/23

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز در گزارشی به تشریح روند اقدامات دولت در حوزه گسترش راه ها، حفظ محیط زیست و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی پرداخت.

به گزارش جام جم البرز و به نقل از روابط عمومی استانداری البرز؛ نظارت بر ارگان های اجرایی در تهیه و تنظیم طرح های زیربنایی اقتصادی و عمرانی با توجه به مولفه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی یکی از وظایف معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری محسوب می شود و نظارت بر برنامه های عمرانی و گزارش گیری مستمر از پیشرفت برنامه های عمرانی روستاها و شهرها نیز از دیگر این وظایف به شمار می آید.

پیرو این مهم و با توجه به وظایف محوله، معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز در دولت تدبیر و امید اقدمات شایان توجهی را انجام داده است که قصد داریم در این گزارش به تبیین و تشریح آن بپردازیم.

استان البرز به جهت دسترسی به راه های مواصلاتی و استقرار صنایع ملی نقش این استان را از ابعاد مختلفی حائز اهمیت ساخته است، آنچه موجب می شود تا هر حرکتی بازتاب و انعکاس ملی داشته باشد.

این استان بیش از 16 درصد صنایع کشور را در 11 شهرک و نواحی صنعتی در خود جای داده و با داشتن مراکز آموزش عالی معتبر، 13 مرکز پژوهشی کشور، قطب دانش و تولید کشاورزی از اهیمت بالایی برخوردار است. وجود 3 رودخانه کرج، طالقان و برغان همچنین سدهای مخزنی نظیر کرج و طالقان از دیگر ظرفیت های این استان محسوب می شود.

به طور قطع نباید پتانسیل هایی چون وجود زیرساخت های اصلی توسعه نظیر راه ها، خطوط گاز، برق، راه آهن و آب را در این استان نادیده گرفت.

 امکان تبدیل ظرفیت منطقه فرودگاه پیام به منطقه آزاد تجاری در البرز از دیگر مواردی است که می توان در راستای توسعه البرز مورد توجه قرار داد.

علی رغم تمام نقاط مثبت یاد شده این استان با دغدغه هایی نظیر در برداشتن بالاترین نرخ رشد جمعیت، تاثیرپذیری از مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... استان های همجوار و همچنین مشکلات زیست محیطی مواجه است. باید به این امر نیز اشاره کرد که مردم استان البرز همواره مطالبات به حقی از مسئولان خود داشته که خروج زندانیان از شهر، تعیین و تکلیف وضعیت مترو، تامین سرانه فضای سبز و حل معضل ترافیک از جمله این مطالبات به شمار می آید که از سوی مسئولان پیگیری شده و بخش قابل توجهی در جریان سفرهای وزراء و اعضای هیئت دولت با تصمیمات مثبتی برای پیگیری همراه بوده است.

باید به این مهم اشاره کرد که دولت تدبیر و امید در جهت تحقق این مطالبات تا کنون اقدامات شایان توجهی را انجام داده که غیر قابل انکار است.

در استان البرز شاهد 2 سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران بوده ایم، سفرهایی که در جمع مردم استان وعده اجرای بیش از 60 طرح و پروژه با اعتباری بالغ بر 995 میلیارد تومان البرز اعلام شد و  بنا است بخش اعظم این طرح ها طی سال جاری اجرایی شود. بعد این سفر 350 میلیارد تومان از اعتبارات تخصیص پیدا کرده است.

اجرای طرح های گسترده فضای سبز برای کاهش آلودگی کلانشهر کرج در دولت

 

خسرو ارتقایی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز با اشاره به دستاورد و اقدامات شاخص انجام گرفته در استان البرز، گفت: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید، واگذاری هزار هکتار از اراضی به شهرداری کرج به منظور اجرای طرح فضای سبز، کاهش آلودگی شهر، افزایش فضای سبز و جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز انجام شده  است.

ثبت ملی باغ سیب مهرشهر کرج

وی با بیان اینکه طرح احیای باغ سیب مهرشهر کرج و ثبت ملی این باغ از دیگر اقداماتی است که رضایت عمومی اقشار مختلف مردمی را همراه داشته است، افزود: تحویل کاخ مروارید به اداره کل میراث فرهنگی و جلوگیری از بهره برداری های سو از ریه های تنفسی کلانشهر کرج از تدابیری بود که در سفر هیات دولت به این استان و با پیگیری های استاندار البرز به انجام رسید.

تکمیل بیش از 25 هزار واحد مسکن مهر در البرز

معصومی در خصوص تکمیل پروژه های مسکن مهر در این استان نیز گفت:  اتمام 25 هزار و 500 واحد مسکن مهر که تا کنون 3 هزار واحد آماده تحویل به متقاضیان شده است از جمله دیگر دستاورد ها محسوب می شود.

اجرای طرح هادی در 173 روستای البرز

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز اجرای طرح هادی در 173 روستا، صدور هزار سند روستایی، کاهش 30 درصدی قطعی برق، افزایش 50 درصدی جایگاه سوخت گاز، افزایش 40 درصدی تصفیه خانه های فاضلاب و 30 درصد شبکه های جمع آوری فاضلاب را از اهم دستاوردهای دولت دراستان البرز برشمرد و گفت: آبگیری تالاب روستای صالحیه به منظور توسعه گردشگری از جمله اقدامات زیست محیطی در این استان بوده است.

راه آهن سراسری تهران هشتگرد روی ریل توسعه

ارتقایی خاطرنشان کرد: راه اندازی قطارهای ریل باس راه آهن از تهران تا هشتگرد به منظور تسهیل رفت و آمد شهروندان و کاهش حجم ترافیک در این آزادراه یکی از مهمترین اقدامات دولت در راستای توسعه خطوط ریلی بوده است که خوشبختانه این امر محقق شده و روزانه 7 رام قطار با ظرفیت 350 نفر سرویس دهی می کند.

اجرای پروژه کنار گذر شمالی شهر کرج در دولت

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز بیان کرد: تصویب و اجرای پروژه بزرگ شمالی شهر کرج در راستای کاهش حجم ترافیک از دیگر اقدامات انجام گرفته به شمار می آید که تاکنون با 15 درصد پیشرفت فیزیکی همراه بوده است.

ساماندهی ناوگان حمل و نقل عمومی

 وی با بیان اینکه تعیین و تکلیف پارک حاشیه ای در کرج، تصویب مطالعات جامع حمل و نقل، افزایش90 درصدی استانداردسازی سیستم گرمایشی، طرح تعویض و نوسازی تاکسی های فرسوده و از رده خارج شده ناوگان تاکسیرانی و استقرار بیمارستان صحرایی از جمله دستاوردهای دولت در البرز است، افزود: احداث 132 مدرسه، اجرای طرح سامانه یکپارچه املاک و افزایش هزار و 600 تخت بیمارستانی در 5 بیمارستان استان نیز از دیگر دستاورد و عملکرد دولت محسوب می شود.

اختصاص تسهیلات کم بهره به روستاییان در دولت

ارتقایی اختصاص 4150 میلیون ریال تسهیلات کم بهره به منظور اجرای طرح های اشتغال زایی در روستا، اجرای پروژه ارتقاء تولید و اشتغال در مناطق روستایی و محروم با اعتباری بالغ بر 524000 میلیون ریال را از اهم اقدامات حمایتی از مردم در راستای بهبود وضعیت مردم برشمرد.

وی پوشش بیمه ای 16 هزار و 200 واحد مسکونی روستا به مبلغ 2 میلیارد و 268 میلیون ریال همچنین پیگیری اخذ تسهیلات بازسازی و مقام سازی هزار و 650 واحد مسکونی روستایی با اعتبار 250 میلیون ریال را از دیگر اقدامات انجام گرفته عنوان کرد و یادآور شد: تخصیص اعتبار به منظور ارتقاء ماشین آلات شهری و روستایی همچنین احداث 20 جایگاه CNG در استان از دیگر اقداماتی است که در البرز اجرایی شده است.

با این اوصاف در حوزه راه، حمل و نقل عمومی، محیط زیست و توسعه روستاها و .. نیز اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است که این استان را بیش از پیش روی ریل توسعه قرار می دهد.

کلمات کلیدی
مارا در تلگرام دنبال کنید
اشتراک گذاری

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر