اخبار

 آخرین اخبار 

یک نذری متفاوت در تالار وحدت!

یک نذری متفاوت در تالار وحدت!
1396/3/20

بفرمائید تئاتر رایگان

حالا بیست و پنج سال می گذرد، از زمانی که سیدجواد هاشمی نخستین نمایش نذری اش را به مناسبت شهادت امیرالمومنین روی صحنه برد، شاید آن روز خودش هم فکر نمی کرد این نذری به قول معروف آن قدر طرفدار داشته باشد که عمرش به بیست و پنج سال برسد و خیلی ها در صف بدون قابلمه بایستند تا یک نذری متفاوت را نوش جان کنند.

به گزارش جام جم البرز و به نقل از جام جم آنلاین، ‌از امشب می توانید به تالار وحدت تهران بروید و برای نخستین بار نمایش «ایلیا» را به طور رایگان تماشا کنید، اینها را سید جواد هاشمی می گوید، مردی که بیش از 20 بار در فیلم ها و سریال ها شهید شده است و یک نذری خوشمزه هم دارد که از امشب روی صحنه می رود.داستان از این قرار است که گروه تئاتر «یتیمان کوفه» هرسال و در نیمه دوم ماه رمضان و به مناسبت شهادت حضرت علی(ع) یک نمایش را روی صحنه می برد نمایش هایی که در سال های گذشته هم شاهد آن بوده ایم از جمله «توبه نمی کنم» ، «شانه های خسته» و ... که امسال نام نمایش نذری شان «ایلیا» است.

آن طور که هاشمی به خبرنگار ما می گوید داستان نمایش امسال خاص تر و ویژه تر است، شخصیت اصلی قصه یک یهودی مسلمان‌شده است،‌احتمالا شما را یاد نمایش «مظلوم اول» بیاندازد، در آن نمایش یک مسیحی مسلمان شده داشتیم. هاشمی می افزاید: امروز ما با جریانی از افراطی گری در ادیان رو به رو هستیم، داعش از یک طرف و صهیونیسم از طرف دیگر، ما در این نمایش که البته یک نمایش کاملا مذهبی ست و وارد سیاست نمی شویم، یک تلنگری خواهیم داشت به اصولی که ادیان الهی بر آن استوار هستند و البته به طور مستقیم به زندگی امیرالمومنین علی (ع) نیز خواهیم پرداخت.

این بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر درباره شیوه اجرا و اهداف آن هم توضیح می دهد: خیلی ها نذری های مختلفی دارند، اصولا وقتی صحبت از نذری به میان می آید اولین چیزی که به ذهن می رسد، قیمه و عدس پلو و آش و ... است اما ما سال هاست بدون قابلمه نذری مان را روی صحنه تئاتر می پزیم، بچه‌های گروه ما در طول سال کارهای مختلفی انجام می دهند اما در این ایام به مدت 40‌ روز، همه کار و زندگی خود را رها کرده و مشغول تمرین و اجرای نمایش برای امیرالمومنین می‌شوند.

هاشمی ادامه می دهد: اجرای ما نذری است یعنی نه مخاطب هزینه ای می پردازد و نه ما دستمزدی می گیریم همه برای خود آقا امیرالمومنین و رضای خدا روی صحنه می‌آیند.

از هاشمی می خواهم که خاطره ای از این اجراهای نذری برایمان تعریف کند، می خندد می گوید: یادم است کاری داشتیم به نام «مظلوم اول»؛ داستان درباره یک فرد مسیحی بود که با تاثیر از مولا علی علیه‌‌السلام مسلمان شده بود. ما در این نمایش ها دنبال مخاطبان خاص هستیم، یعنی اتفاقا بیشتر دنبال تماشاگرانی هستیم که خیلی مذهبی نیستند، شبی از اجراهایمان میزبان تعداد زیادی از دختران مسیحی بودیم نمایش که تمام شد و همه می خواستند سالن را ترک کنند من متوجه شدم که صورت اغلب آنها از اشک خیس شده بود ، خب طبیعتا خوشحال شدم که نمایش ما تا این اندازه تاثیرگذار بوده است، ولی برایم سوال هم پیش آمد و رفتم از چند نفرشان پرسیدم چرا اشک می‌ریزید، همه گفتند ما اصلا فکرش را نمی‌کردیم که علی (علیه‌السلام) اینقدر مظلوم باشد.

گفتنی است نمایش «ایلیا» از ۲۰ تا ۳۱ خردادماه هر شب ساعت ۱۸ در تالار وحدت روی صحنه می‌رود و مرجان قمری، محمد مختاری، سعید بحرالعلومی، عارف برهمن، محمد علی کیانی، یوسف طاهریان، سیدعلیرضا موسوی، علی راسخ، سیدمحمد حسینی، سهیلا جوادی، حسین میرزایی، محمد پیرمرد، امیرحسین طاهریان و حسین افرادی از جمله بازیگران این نمایش هستند.

همچنین جلال خباز (دستیار کارگردان)، عباس دلدار (مدیربرنامه‌ریزی)، حسین عالم‌بخش (طراح صحنه)، سهیلا جوادی (طراح گریم و لباس)، شهروز حقی (آهنگساز)، کمال رضوی (طراح حرکات موزون) و ایرج طایفه (مدیر تولید) از دیگر عوامل نمایش هستند.

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر

عضویت در خبرنامه

اطلاعات شما جایی منتشر نخواهد شد.