اخبار

 آخرین اخبار 

هشدار مرگ خاموش با مونوکسید کربن

هشدار مرگ خاموش با مونوکسید کربن
1400/8/4

به گزارش جام جم البرز؛ از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا به امروز مرکز فوریت های پزشکی البرز، ۶۴ ماموریت با تشخیص گازگرفتگی داشته و به ۱۱۸ شخص مسموم امدادرسانی کرده است. از این تعداد متاسفانه ۸ نفر از هم استانی ها، در اثر این عارضه جان خود را از دست داده اند.

علائم گازگرفتگی در مراحل و ساعات اولیه کاملاً دارای علائمی شبیه سرماخوردگی از جمله ضعف و بی حالی، سردرد ، سرگیجه، سوزش بینی و گلو بوده و همین امر باعث می شود که افراد به این عارضه مشکوک نشده و اقدامی مناسبی در جهت رفع این مشکل انجام ندهند.

این عارضه در مراحل پیشرفته تر علائم تهوع و استفراغ و کبودی در ناحیه صورت ناشی از کمبود اکسیژن و در نهايت اختلال در سطح هوشیاری را در پی دارد.

توصیه مي شود به محض بروز علائم اولیه بصورت همزمان در یک یا چند نفر از اعضای حاضر در منزل، محل کار و ...، بلافاصله درب و پنجره ها را برای ورود هوای تازه باز کنید، همسایه ها را خبر کنید، فرد مسموم را از محل درصورت امکان خارج کنید، با ١١٥ تماس گرفته و تا رسيدن آمبولانس بر بالين افراد مسموم به توصيه هاي كارشناسان اورژانس در پشت خطوط تلفن عمل كنيد.

اورژانس استان البرز در سال ۱۳۹۹ در انجام ۳۱۶ ماموریت با تشخیص مسمومیت با گاز مونوکسید کربن به ۶۳۳ مددجو امدادرسانی کرده است که از این تعداد ۲۹ نفر در اثر مسمومیت جان باخته اند.

مراقب باشید! زیرا ممکن است در اثر توقف طولانی در محیط آلوده و کمک به بیماران، خود شما در معرض مسمومیت قرار بگیرید.

پس سرعت عمل به خرج داده و مسیر ورود هوای تازه را باز کنید و یا خود و بیماران هر چه سریعتر از مخل خارج شوید.

یکم لغایت هفتم آبان ماه بنام هفته پیشگیری از مسمومیت ها نامگذاری شده است.

سومین روز از این هفته، روز پیشگیری از مسمومیت ناشی از مونو اکسید کربن است.

 

 

خبرهای مشابه

نظرات کاربران

ارسال نظر